Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hafıza kaybına nikotin tableti

  Hürriyet Haber
  08.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 08.07.1999 - 00:01

  Sigara bırakmak için alınan nikotin tabletlerinin gelecekte Alzheimer, Parkinson ve depresyon gibi rahatsızlıklara karşı da kullanılabileceği belirtiliyor.

  Yıllardır bağımlılığa neden olan nikotinin insan sağlığı üzerindeki etkisini araştıran Amerikan tütün devi R.J.Reynolds şimdi bu bilgilerini yeni ilaçlarda kullanmayı planlıyor. Nikotin tabletlerinin, Alzheimer, Parkinson veya kronik bağırsak rahatsızlıklarına karşı kullanılabileceği kaydediliyor.

  Reynolds'un yan kuruluşu Targacept, nikotin ihtiva eden ‘RJR-2403’ kimyasalının patentini aldı. Laboratuar deneylerinde farelere bu maddeden verildi. Bir süre sonra doğal nikotinin aksine RJR-2403 maddesinin farelerin kısa ve uzun süreli hafızasını iyileştiği görüldü.

  RJR-2403'ün bir diğer yönü ise çarpıntı, tansiyon ya da sindirim sisteminde yan etkilere neden olmaması. Reynolds Sözcüsü Seth Moskoxitz, ‘Nikotin hakkında birçok şey bildiğimiz için Targacept’i kurduk, şimdi ise bu bilgiyi kullanmak istiyoruz' dedi. RJR, nikotini ilaçlarda kullanmayı düşünen tek şirket değil, ecza devleri de bu konuda araştırma yapıyor.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı