Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hafif hasara 10 bin TL

  İdris EMEN
  14.04.2016 - 21:24 | Son Güncelleme: 15.04.2016 - 12:12

  Şırnak Cizre’de operasyonların tamamlanmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı hasar tespit komisyonu ilçede incelemelerde bulundu.

  Şırnak'ın Cizre ilçesinde 78 gün süren sokağa çıkma yasağı sırasında şehirde yaşanan çatışmalardan dolayı ‘hafif zarar’ gören binlerce bina için ev sahiplerine Cizre Kaymakamlığı tarafından 10 bin liraya kadar para yardımı yapılacak. Zarar gören ev eşyaları içinse bina zararının yüzde 12’si kadar para yardımında bulunulacak. Öte yandan Cizre'de ağır hasarlı 2 bin 700 binanın yıkımı devam ederken, yeni konutların yapılması için TOKİ tarafından arazi tespit çalışmalarına başlandı.

  Şırnak’ın Cizre ilçesinde yürütülen operasyon kapsamında 14 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı operasyonların tamamlanmasıyla 2 Mart’ta kaldırılmıştı. 78 Gün süren yasak sırasında şehirde yaşanan şiddetli çatışmalardan dolayı Cudi, Nur, Yafes mahallelerinde bulunan birçok bina hasar görünce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı hasar tespit komisyonu Cizre’ye giderek incelemelerde bulundu. Yapılan inceleme sonucunda 2 bin 700’ü ağır hasarlı olmak üzer binlerce binanın çatışmalardan etkilendiği ortaya çıktı. Hasar tespit çalışmalarının tamamlanması üzerine çatışmalardan dolayı zarar gören hafif hasarlı binaların zararlarının karşılanması için Cizre Kaymakamlığı bir çalışma başlattı.

  10 BİN LİRAYA KADAR YARDIM YAPILACAK

  Kaymakamlıktan yapılan duyuruya göre evleri hafif hasar gören vatandaşlara 18 Nisan’dan itibaren 10 bin liraya kadar para yardımı yapılacak. Böylelikle vatandaşlar aldıkları parayla hasar görmüş binalarını onarabilecek. Çatışmalardan dolayı evleri hasar gören vatandaşların hak kaybına uğramaması için en geç 2 Mayıs’a kadar kaymakamlığa dilekçe ile başvurmaları gerektiği belirtilen duyuruda şu ifadeler kullanıldı: “İlçemizde yapılan hasar tespit çalışmalarına ilişkin vatandaşlarımızın dilekçe vb. evraklarını 02.05.2016 tarihine kadar başvuru merkezlerine teslim etmeleri gereklidir. Aksi halde vatandaşlarımız ilgili kanun gereği hak kaybına uğrayacaktır. Ayrıca hasarlara ilişkin, 10 bin TL’ nin altındaki zararların ödeme işlemleri 18.04.2016 Pazartesi gününden itibaren başlatılacaktır.”

  EV EŞYALARININ DA ZARARI KARŞILANACAK

  Yine çatışmalardan dolayı Cizre’nin Cudi, Nur ve Yafes mahallesinde bulunan binlerce evin içinde bulunan eşyalar yanmış veya zarara uğramıştı. Çatışmalardan dolayı zarar gören ev eşyalarıyla ilgili de bir çalışma başlatıldı. Zarar gören ev eşyaları için bina zararının yüzde 12’si civarında bir ödeme yapılacak. Buna göre 100 bin liralık zarara uğrayan bir bina için kaymakamlık tarafından ev sahibine 12 bin lira para yardımında bulunulacak. Yine çatışmalardan kepenk kapatmak zorunda kalan küçük esnafa 3 bin liraya kadar para yardımı yapılacak.

  Çatışmalardan dolayı zarar göre 2 bin 700 ağır hasarlı binanın yıkımı devam ederken TOKİ tarafından yeni binaların yapılması için Cizre’de arazi tespit çalışmalarına başlandı. Arazi tespit çalışmaları tamamlandıktan sonra TOKİ tarafından uygun görülen arazilerde yeni konutların yapılması planlanıyor. Çatışmalardan dolayı altyapısı zarar gören Cizre’de alt yapının tekrar onarılması için İller Bankası kanalıyla ihale yapıldı. Hasar gören cami ve okulların onarımı ise tamamlandı.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı