Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hadım cezasının maliyeti 20 bin dolar

  A.A
  14 Şubat 2011 - 11:03Son Güncelleme : 14 Şubat 2011 - 11:03

  AK Parti'li bazı milletvekillerinin cinsel suçlara yönelik cezaları artıran “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi', bilim çevrelerinde tepkiye yol açtı.

  Çocuk İstismarı ve İhmalini Önleme Derneği Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Figen Şahin ve 33 yıl Londra Üniversitesi'nde cinsel istismar üzerine araştırma yapan Prof. Dr. Ülkü Gürışık, söz konusu uygulamada kullanılacak ilaçların birçok yan etkisi olduğunu, uygulama yapılan kişinin iyi takip edilmesi gerektiğini belirtti.
  Yöntemin, birçok bilim adamı tarafından “barbarca ve insanlık dışı” olarak nitelendirildiğini aktaran uzmanlar, “bu kişilerin, fiziksel olarak bir sorun yaratmayacak olsa bile, ruhsal olarak doymadıklarından fantezilerini küçük çocuklar üzerinde uygulayarak cinsel istismarda bulunabildiklerini” ifade etti.

  Konu ile ilgili olarak açıklama yapan AK Partili vekillerden Aşkın Asan ve Alev Dedegil'le, kanun teklifi hazırlığı sırasında uzun süreli toplantılar yaptıklarını belirten Gürışık, görüşmelerde yöntemin uygulanması halinde doğabilecek sakıncalar hakkında bilgi verdiğini söyledi.

  “TEDAVİ 5-20 BİN DOLAR”

  Gürışık, bu yöntemle insanların “fantezilerinin engelleyemeyeğini” ve aylık iğne takiplerinin Türkiye'de mümkün olmadığını ifade ederek, şunları kaydetti:
  “Vekiller çocukları düşünerek hareket ediyor. Ancak biz, hastayı tedavi etmekle yükümlüyüz. Bu nedenle hastalara zararı olacak bir uygulamayı savunamam. Bu ilaçların ölüme kadar götürebilen yan etkileri var. Ayrıca bu tedavi 5-20 bin dolar. Türkiye için çok pahalı. Ayda bir verilen bu iğnenin takibinin iyi yapılması gerekir. Ancak Türkiye'de adres sistemi bile doğru düzgün değilken, onların takibinin yapılması da pek mümkün değil. Kanun teklifi hazırlanırken konu çok boyutlu düşünülmeli.”
  Bu yöntem yerine, çocuğun korunmasının sağlanması gerektiğini belirten Gürışık, getirilmek istenen yöntemin birçok bilim adamı tarafından “barbarca ve insanlık dışı” olarak nitelendirildiğini söyledi.

  “KİŞİ KABUL EDERSE UYGULANABİLİR”

  Gürışık, söz konusu yöntemin “dişe diş göze göz” şeklinde bir uygulama olduğunu vurgulayarak, istismarcılarının durumunun “nörolojik” olduğu değerlendirmesinde bulundu.

  Bir hastasının yaşadıklarından örnek veren Gürışık, “Bu kişiler, fiziksel olarak bir sorun yaratmayacak olsa bile, ruhsal olarak doymadıklarından fantezilerini küçük çocuklar üzerinde uygulayarak cinsel istismarda bulunabiliyor. İngiltere'de çalıştığım dönemde hastamın anlattığı gerçek bir örnek. Bu yöntemi uygulayarak kendimizi güvende hissetmemiz doğru olmaz” dedi.

  Gürışık, uygulama için “ilkel” yorumunda bulunarak, “Cinsel istismarın önüne geçmek için ilk yöntem, bu olmamalı. Kişi eğer bunu kabul ederse, bu yöntem uygulanabilir. İstismarcıyı bu şekilde cezalandırmak başarılı bir yöntem değil. Bu ruhsal bir hastalık. Önlemek için daha farklı yöntemler kullanılabilir” diye konuştu.

  Çocuk İstismarı ve İhmalini Önleme Derneği Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Şahin de ailelerin bilinçlendirilmesi ve çocuk koruma merkezlerinin aktif olması gerektiğini söyledi.

  Cinsel istismarın “daha çok aile içinde” yaşandığına dikkati çeken Şahin, bu nedenle aile eğitiminin çok önemli olduğunu vurguladı.

  UYGULANAN ÜLKELER

  Dünyada tecavüz suçlarında erkekliğin köreltilmesi yönteminin uygulandığı ülkeler şöyle:
  -ABD: Kimyasal yolla hadım, ilk olarak ABD'nin California eyaletinde yasallaştı. 1 Ocak 1997'den itibaren yürürlüğe giren yasa 8 eyalette uygulanıyor.

  -Polonya: Polonya'da yakın akrabalarına tecavüz eden kişilerin ve pedofillerin ilaçla hadım edilmesini öngören yasa yürürlüklükte bulunuyor.

  -Çek Cumhuriyeti: Çek Cumhuriyeti, cinsel suç işleyen erkeklere hadım etme işlemini uyguluyor.

  -İngiltere, İsveç, Danimarka ve Kanada: Bu ülkelerde de suçluların isteğine bağlı olarak uygulanıyor.

  “CİNSEL SUÇLARA CEZALARI ARTIRAN KANUN TEKLİFİ”

  AK Parti İstanbul Milletvekili Alev Dedegil, cinsel suçlara cezaları artıran kanun teklifinde yer alan ifadelere ilişkin “hadım” kelimesini kullanmanın olayı magazinel boyuta indirgediğini belirterek, “Bu bir hadım değil, tedavidir” açıklamasında bulunmuştu.

  AK Partili vekillerden Aşkın Asan da Diyanet İşleri Başkanlığının teklifi, “Organların Allah tarafından verildiği ve isteseydi Allah cezalandırırdı” şeklindeki değerlendirmesi ile ilgili olarak, “Kanun teklifinin hiçbir yerinde 'hadım' kelimesi geçmiyor. Hiç kimsenin organları alınmıyor, hadım yok. Hadım kelimesini siz kullandınız ve orada da hata yaptınız. Pedofili suçlularından; 2 yaşındaki çocuğa bile tecavüz eden, onları öldüren, organlarını parçalayan canilerden bahsediyoruz. Bunlar hasta ise bunların tedavi edilmesi gerekiyor. Tedavide kullanılan ilaç, ayda bir vurulan, kadınların doğum kontrolünde kullandığı 'Depo Provera' denilen bir ilaçtır” değerlendirmesi yapmıştı.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı