Hadi vergi artıracak zor yola girelim

Paul Krugman - New York Times
02 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 01 Mayıs 2011 - 11:53

Nobel Ödüllü ünlü ekonomist Paul Krugman, New York Times'ta kaleme aldığı köşe yazısında, ABD'deki bütçe açığı tartışmalarında vergilerin artırılması gerçeğine dikkat çekti.

Krugman yazısında şu ifadelere yer verdi:

"ABD bütçesiyle ilgili devam eden tartışmalara baktığımda, özetle; 'Krizdeyiz! Kısa zamanda önemli adımlar atmalıyız! Vergilerde daha fazla kesintiye gidemiyorsak, en azından düşük tutmaya devam etmeliyiz' gibi mesajların verildiğini görüyorum. 

"'Eğer bütçenin durumu bu kadar ciddiyse vergileri düşürmek yerine yükseltmemiz gerekmez mi?', diye sorduğunuzu duyar gibi oluyorum.

"Bütçe tartışmasını abarttığımı düşünmeyin. Örneğin, Cumhuriyetçiler adına Paul Ryan'ın sunduğu ve Çok Önemli Kişilerin cesur ve önemli olarak nitelediği bütçe önerisine bakın. Öneri, bütçe açığıyla yüzleşilmediği takdirde, "büyük bir borç krizinin" kaçınılmaz olduğu uyarısıyla başlıyor. Ancak daha sonra ise vergileri artırmak yerine düşürme çağrısı yapıyor. Öyle ki; bu indirimlerle varlıklı kesim üzerindeki vergi yükü 1931 yılından beri en düşük seviyeye gelecek.

"Vergi indirimleri bu çapta olunca, Ryan'ın önerisinde bütçe açığını azaltmak için büyük harcama kesintilerine gidip, yükü dar gelirlilerin üzerine yıkmaktan başka çözüm kalmıyor. (Gerçekçi bir değerlendirmede, bu teklifin açığı azaltma yerine artıracağını görülür.)

"Başkan Barack Obama'nın teklifi ise nispeten daha iyi. En azından bu öneride, üst gelir grubuna uygulanan vergi oranlarının Clinton dönemindeki seviyeye yükseltilmesi teklifi yapılıyor. Ancak, bu öneride de hala Bush döneminde alınan diğer vergi indirimlerine dokunulmuyor. Sonuç olarak, bu öneride de bütçede dengesi sağlamaktan çok uzak olmakla birlikte çözüm, genel itibariyle harcamalardaki kesintilerde aranıyor.

"Peki öyleyse neden hiç kimse Bush dönemindeki indirimlerin büyük bir hata olduğunu savunan ve gelirin artırılmasının açığı azaltmada önemli rol oynadığını savunan bir öneri getirmiyor?...

"Bütçe tartışmalarındaki tona bakıldığında, sanki çok ağır vergi yükü altında eziliyormuşuz gibi bir düşünceye kapılabilirsiniz. Ancak işin doğrusu, tüm gelir grupları için vergi oranları son 30 yılda önemli oranda azaltıldı, bu azalıştan en çok faydalanlar ise üst gelir grupları oldu. Diğer yandan, ABD'de vergilerin, milli gelire oranı diğer zengin ülkelerle kıyaslandığında da oldukça düşük seviyede bulunuyor.

"Buradaki esas nokta, hem tarihsel standartlar hem de diğer ülkelere kıyaslandığında ağır vergiler altında bulunmuyoruz. Öyleyse; açık sizi gerçekten korkutuyorsa, neden çözüm olarak vergi artırımı önerisi getirmiyorsunuz?...

"... Acil kriz durumuyla karşı karşıya olmasak da bütçe açığını azaltmamız gerekiyor. Bu amaçla, vergi artışını çözümün parçası haline getirerek dar gelirlilere saldırmadan ve orta sınıfın güvenliğini zayıflatmadan yol alabiliriz."

* Bu yazı, New York Times'ta, "Let’s Take a Hike" başlığıyla yayımlanan makaleden derlenmiştir.

 

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı