Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Hadi Uluengin: Apo: üç gerekçe

Hadi ULUENGİN

Bazen Türk okurunun yabancı basında yayımlanmış önemli yazılara satırı satırına vakıf olmasını istiyorum ve onları tercüme ederek buraya aktarıyorum.

Perşembe günü yaptığım bu işi bugün yine tekrarlayacağım, çünkü Alexandre Adler dün kapağını Apo'nun idam tartışmalarına ayıran ‘Courrier İnternational’ dergisinde ‘Öcalan’ın Yaşaması İçin Üç Gerekçe' adlı başmakaleyi yayınladı.

Daha önce de belirtmiştim, dünyanın sayılı siyaset bilimcileri arasında yer alan Adler genel ‘Türk dostu’ kategoriye girmenin çok ötesinde, içerikten de anlaşılacağı, Mustafa Kemal'in ve Cumhuriyet aydınlanmasının savunucusudur.

Dolayısıyla, mecburen kısalttığım yazının özel dikkatle okunması gerekiyor.

* * *

(...) ‘‘İLKİN, Öcalan'ın yaşaması gerek zira Avrupa bunu Türkiye'den ısrarla istiyor. O Avrupa, Kıta'nın başka bir Müslüman halkı olan Kosova Arnavutları'nın yaşayabilmesi için gerçekleştirdiği savaştan yeni çıktı.

Türkiye'nin yaptığı gibi hem Avrupa'daki yerini talep etmek, hem de sanki bu yer karşılıklı bağımlılığımızın tescili anlamına gelmiyormuş gibi Öcalan'ın kadavrasını Brüksel'in suratına fırlatmak mümkün değildir.

Mukabilinde de Avrupalıların Türklere, örneğin bir Kohl veya bir D'Alema'nın gösterdiğinden daha fazla anlayış ve nezaket göstermesi gerekmektedir.

Sonra, PKK iyiden iyiye yenilmiştir. Suriye desteğini çekmiş, Rusya da Öcalan'ı Moskova'dan sepetleyerek teslim etmiştir.

Askeri şef Sakık'ın tam ve ibretlik itirafları ertesi bizzat kendi sırası geldiğinde, Öcalan, Palme cinayetini ikrar eden inanılmaz günah çıkartmaları ve karısını ve eski ortaklarını ele veren muhbirlikleriyle yerde sürünmüştür.

Bölgede ise PKK peşmergeleri demoralize durumdadır. Diğerlerinin yanısıra milyonluk Diyarbakır'ın da kazanıldığı yerel seçimlerden beri Türk demokratik kurumlarına güven tazeleyen Kürt kamuoyu onları alttan alta dışlamaktadır.

İran ve Irak Kürt hareketleri de Hafız El Esat ve Tahran mollalarının PKK katillerini kendi davalarına karşı nasıl kullandıklarını unutmamıştır.

Öcalan kellesini kurtarabilir ama tarih önünde yeniktir ve PKK'nın çözülmesindeki hızlanma mukadderdir..

* * *

EN nihayet, dönemin Sol Kemalist gençlik hareketi lideri genç Ecevit'in de alkışlamış olduğu Menderes'in (1961'deki) adli katli, cinleri hiç kovamamıştır.

Daha o vakit sözümona demokratların sırtını dayadığı aynı İslamcılar, aynı aşiret reisleri, aynı mafyacılar ve toprak ağaları kırk yıl sonra da oradalar.

Üstelik, bunlara günümüz İslamcılarının, Bahçeli'nin ‘bozkurtlar'ının ve Çiller'in DYP'sinin de oyları eklenirse, şimdi her zamankinden daha güçlüler.

Ölüm cezasını tanıyan bir ülke açısından fazlasıyla hakedilmiş bile olsa, kendi içinden bir şehide sahibiyet duygusu yarın Kürt kimliğini güçlendirir.

Oysa Türk krizine çözümler mevcuttur. Ülke etkileyici bir modernleşme yaşıyor ve bu, atmışlı yılların İtalyan iktisadi mucizesindeki gibi, hoşnutsuzlukları kazanılan başarıların seviyesinde patlatıyor.

Kemalizmin şimdi, halen yaşamakta olanı ve öncüsü olduğu devrimde ölmüş olanı yeniden tanımlaması gerekiyor. İslamcıların ve Kürt terörizminin gerilediği şu anki momentum da bunu yapabilmek için ideal dönemeci sunuyor.

Madem ki, mücadeleci türden laiklik depase hale geldi, tek dil yekpareliğinde de bazı düzenlemelere gidilebilir:

Türklerin ve Kürtlerin ve tarihin ilk modern Müslüman devletini inşa etmek için onlara katılan Arnavut, Kafkasyalı, Laz, Boşnak, İslamlaşmış Helen, açık veya kripto - Yahudi kökenli tüm diğerlerinin beraber yaşamak iradesi var mı ?

Şüphesiz evet !

Özgürlükçü dinamiğe güvenmek ve despotizm sayfasını çevirmek zamanı gelmedi mi ?

Ve, Kemalizmin ruhuna gerçek sadakat de burada değil midir ?'X