"Mehmet Uğur Yüksel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Uğur Yüksel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Uğur Yüksel

Hadi gel dünyamıza geri dönelim

Shyamalan’ın bir kere daha çuvalladığı bilimkurgu “Dünya - Yeni Bir Başlangıç”, romantik komedi “Aşk Taktikleri”, korku tutkunlarına “Ölüm Kapanı” ve “Dehşet Kaseti”, polisiye-gerilim türündeki “Kirli Oyun” vasat filmlerden ibaret haftanın el mecbur seçenekleri...

Dünya - Yeni Bir Başlangıç
After Earth
Yönetmen: M. Night Shyamalan
2013/ABD/100’

“The Sixth Sense/Altıncı His”, “The Village/Köy” gibi filmleriyle kült bir isme dönüşen ama birbiri ardında çektiği kötü filmlerle kariyerini yerle bir eden M. Night Shyamalan, “The Last Airbender/Son Hava Bükücü” faciasından sonra çektiği ilk filmle karşımızda. “Dünya - Yeni Bir Başlangıç”ın hikâyesi, bin yılı aşkın zaman sonra, aslında insanoğlunun o güne dek bildiği tek yuvayı terk etmeye mecbur kalmasından bin yıl sonra başlıyor. Uzay gemileri düşen Kitai Raige ile babası Cypher Dünya’ya ayak basmışlardır. Cypher ciddi biçimde yaralı olduğu için, Kitai’nin yardım çağrısı yapmak üzere tehlikeli bir yolculuğa girişmesi gerekir. Genç delikanlı ıssız topraklar, artık gezegeni yöneten evrimleşmiş hayvan türleri ve araçlarının düşmesi sırasında kaçmış olan durdurulamaz bir uzaylı yaratıkla karşı karşıyadır. Will Smith’in oğlu Jaden Smith ile birlikte oynadığı film, aksiyon sahneleriyle dikkat çekse de kof bir bilimkurgu olmaktan öteye geçemiyor.

Bana baba diyebilir misin?

Aşk Taktikleri
La Strategie De La Pousette
Yönetmen: Clement Michel

Haftanın romantik komedi seçeneği “Aşk Taktikleri”, aradan bir yıl geçmesine rağmen onu terk eden sevgilisi Marie’yi unutamayan Thomas’ın başından geçen komik olayları anlatıyor. Thomas bir gün kendini kollarında bir bebekle bulduğunda, onu hayallerindeki kadını geri kazanmak için kullanmaya karar verir. Bir anda baştan çıkarıcı bir baba profiline bürünen Thomas, tüm boşanmış annelerin ve elbette Marie’nin dikkatini çekecektir. “Bu hafta illa romantik komedi izleyeceğim” diyorsanız beklentinizi yüksek tutmamanızı öneririz.

Sakın tıklama, ölürsün!

Ölüm Kapanı
Don’t Click
Yönetmen: Kim Tae Kyung
2012/Güney Kore/93’

İnternette popüler olan “yasak video” adlı bir videoyu izledikten sonra başlarına korkunç olaylar gelen bir grup gencin hikâyesini anlatan filmin türe yeni bir şey katmadığını söyleyebiliriz. Yine de Uzakdoğu korku filmlerinden hoşlananların ilgisini çekebilir.

VHS’lerde saklı dehşet

Dehşet Kaseti
S/V/H/S
2013/ABD-Kanada-Endonezya/96’

Kayıp bir öğrenciyi arayan iki özel detektif öğrencinin terk edilmiş evine girerler ve VHS kasetleri koleksiyonu bulurlar. Her kasette birbirinden tüyler ürpertici görüntüler vardır. Kasetleri inceledikten sonra, durumun arkasında sandıklarından çok daha ince planlanmış, acımasız ve gizemli bir şey olduğunun farkına varırlar. 7 yönetmenin birlikte çektiği bu korku filmi türün iflah olmaz tutkunlarına sesleniyor.

X