Gündem Haberleri

GÜNDEM

  HADEP'li başkanların 3 yıl hapsi istendi

  Cem BAKIRCI/ ERZURUM
  15 Temmuz 2001 - 02:07Son Güncelleme : 15 Temmuz 2001 - 02:07

  Erzurum DGM, Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) Erzurum İl Başkanı Abdulmelik Okyay, Merkez İlçe Başkanı Ömer Sayan ile Sekreter Erdal Özakçil hakkında, bölücü terör örgütü PKK ve elebaşı Abdullah Öcalan imzalı kitapların propagandasını yaptıkları iddiasıyla 3'er yıl hapis cezası istedi.

  DELİLLER ARAMADA BULUNAN KİTAPLAR

  Erzurum Sulh Ceza Mahkemesi kararı ile geçen Ocak ayında HADEP il ve ilçe binasında arama yapıldı. Arama sırasında Öcalan tarafından kaleme alınan "Nasıl yaşanmalı?", "Kürt sorununda çözüm ve çözümsüzlük ikilemi", "12 Eylül faşizmi ve PKK direnişi" isimli kitaplar ile Celadet  Ali Bedirxan'ın yazdığı, "Kürt sorunu üzerine", Nadire Mater'in "Mehmed'in kitabı", İsmail Beşikçi'nin "Bir aydın, bir örgüt ve Kürt sorunu" kitabı ile gazete ve dergiler bulunarak el konuldu.

  HADEP İl Başkanı Abdulmelik Okyay, Merkez İlçe Başkanı Erdal Özakçil, Genel Sekreter Ömer Sayan hakkında Erzurum DGM'de "Propagandasını yapmak suretiyle PKK terör örgütünün hareketlerini kolaştırmak" suçundan dava açıldı. TCK'nın 169'uncu maddesi uyarınca Okyay, Özakçil ve Sayan hakkında 3'er yıl hapis istendi. Tutuksuz yargılanan HADEP'li yöneticiler, ilk duruşmada suçlamaları kabul etmedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı