Gündem Haberleri

  HADEP'e kurban derisi baskını: 11 gözaltı

  Hürriyet Haber
  11.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk Hava Kurumu dışında diğer kişi ve kuruluşların deri toplamasının yasaklanmasına karşın, buna uymayan çok sayıda kişi gözaltına alındı. Bu arada THK yetkilileri, bu yıl geçen yıla oranla 3 kat daha çok kurban derisi toplandığını bildirdi.

  Van'da bazı kişilerin, kurban eti toplayarak PKK'lı teröristlerin yakınlarına ve sempatizanlarına dağıttığı, örgüt adına deri topladığı duyumları üzerine Hacıbekir mahallesinde Hasan Kaçak'ın evine baskın yapıldı. Evin bitişiğindeki ahırda 16 koyun derisi ele geçirildi. Olayla ilgili olarak HADEP Van Yönetim Kurulu üyeleri Fariz Borazan, Cevdet Armutçu, Fettah Elmas, Fevzi Melet, Hüseyin Akdağ, Reşit Erkol ve M.Salih Acar ile Hasan Kaçak, Bahattin Yacan, Fedakar Çaçan ve Dilaver Uçkan gözaltına alındı. Deriler, THK'ya teslim edildi.

  Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde, HADEP adına deri toplayan 3 kişi yakalandı. 2 ayrı depoda 370 kurban derisi ele geçirildi. Deriler THK'ye teslim edildi.

  Bayramın ikinci günü de İzmir ve ilçelerinde HADEP adına deri toplayan 20 kişi yakalanmış, mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

  Sakarya'nın Düzce İlçesi'nde kaçak olarak kurban derisi topladığı bildirilen Düzce Kız Yetiştirme Yurdu, Hamidiye Kız Kuran Kursu, Nuri Yılmazer Camisi yetkilileri hakkında ise savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

  Ankara'nın Mamak ve Kızılcahamam ilçelerinde, topladıkları 76 sığır ve koyun derisini kamyonetlere yükleyerek götüren 6 kişilik şebeke ele geçirildi.

  Nevşehir'in Kaymaklı Beldesinde kendi adına deri topladığını söyleyen Ahmet Toyan, jandarma tarafından gözaltına alındı. Toyan'ın topladığı 7 sığır ve 3 koyun derisi THK'ya teslim edildi.

  Mersin'de Mustafa Çal'ın evinin zemin katında yapılar aramada 1000 kurban derisi ele geçirildi. Gözaltına alınan Çal, yıllardır deri ticareti yaptığını öne sürerken, Mehmet Açıkbaş'a ait depoda yapılan aramada da 51 deri ele geçirildi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı