Gündem Haberleri

GÜNDEM

  HADEP'e ihanet suçlaması

  Hürriyet Haber
  30 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 30 Ocak 1999 - 00:01

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, dün HADEP'in kapatılması için Anayasa Mahkemesi'ne dava açtı. Savaş, bu partinin yöneticilerinin TCK'nın 125. maddesindeki, idamı öngören, ‘vatana ihanet’ suçunun sanıkları olabilecekleri mesajını da verdi. Anayasa Mahkemesi kapatma davasını hemen işleme koydu. Önümüzdeki hafta başında iddianamenin HADEP'e tebliğ edileceği öğrenildi. Davanın 18 Nisan'a kadar sonuçlanmasının ise güç olduğu belirtildi. 56 sayfalık iddianamede, HADEP'in ‘PKK’nın siyasi kanadı' ve illegal örgütünün kontrolünde, PKK'ya bağımlı bir parti olduğu vurgulandı. İddianamede, HADEP'in ‘PKK’ya militan yetiştirdiği' ve ‘PKK’ya asker alma dairesi' gibi çalıştığı ve teşkilatlarında Kürdistan'ı kurdurmak için eğitim verildiği, silah bile bulunduğu, delilleri ile gözler önüne serildi. İddianamede, ‘‘Bu ihanet hareketini yok etmek devlet olmanın gereğidir. HADEP kurultayları PKK kurultayı gibi cereyan etmiştir’’ denildi.

  İddianamede, HADEP'in Anayasa'nın 68'nci maddesine aykırı olarak, ‘Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı haline geldiği’ gerekçesiyle, temelli kapatılması istendi. Yargıtay kararlarına göre, PKK'nın ‘TCK’nın idamı öngören 125. maddesindeki yazılı suçu işlemek için kurulan bir çete' olduğunun vurgulandığı iddianamede, şu anda PKK üyeliği ve yardım yataklıktan Ankara DGM'de yargılanan HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak ile öteki parti yöneticilerinin idamla yargılanabileceği mesajı yer aldı.

  İddianamede, PKK ile HADEP arasında organik bağ bulunduğu, HADEP'in, daha önce kapatılan HEP ve DEP gibi, tamamen PKK'nın denetiminde olduğu, bu örgütün Merkez Komitesi'nden aldığı emir ve talimatlar doğrultusunda eylemler düzenlediği belirtildi. HADEP kongrelerinin, PKK örgütüyle, bu yasadışı örgütün başı Abdullah Öcalan lehine gösteri yapılan alanlar haline getirildiği, vurgulandı. HADEP'in il ve ilçe örgütlerinde, Kürt orijinli vatandaşlarımızı PKK etrafında örgütleme, PKK'ya taban oluşturma, PKK'nın yurtiçi ve yurtdışı kamplarıyla, örgütün dağ kadrosuna militan gönderme faaliyetlerinin yürütüldüğü ve böylece HADEP il ve ilçe örgütlerinin PKK'nın ‘‘Askere alma daireleri’’ haline getirildiği belirtildi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı