Gündem Haberleri

  HADEP telaşı niye

  Hürriyet Haber
  08.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Konseyi Türkiye Raportörleri, dün TBMM'de FP ve DYP Grup Başkanvekilleri'yle gizli bir toplantı yaptı. Tayyip Erdoğan, Yaşar Kemal ve Akın Birdal'ın yargılandıkları maddeleri irdeleyen Avrupalı raportörler, HADEP'i de gündeme getirdi ve ‘‘Türkiye'de halkın büyük bir kısmı, bölünmeyi istemediğine göre, sizdeki bu evham ve telaş niye?’’ diye sordular.

  Avrupa Konseyi Parlamento Meclisi Denetleme Komisyonu Türkiye raportörleri Andreas Barsony ve Walter Schwimmer, DYP Grup Başkanvekili Mehmet Gözlükaya ile FP Grup Başkanvekili Abdüllatif Şener'le birlikte dün TBMM'de gizli bir toplantı yaptı.

  Muhalefet partilerinden yalnızca DYP ve FP temsilcilerinin katıldığı toplantıda, özellikle düşünce özgürlüğü ve insan hakları konusu gündeme geldi. Avrupalı raportörler, HADEP'in Türkiye'de yüzlerce siyasal örgüt arasında küçük bir parti olduğunu belirterek, ‘‘Türkiye'de halkın büyük bir kısmı bölünmeyi istemediğine göre, sizdeki bu evham ve telaş niye?’’ sorusunu yönelttiler.

  Bunun üzerine Gözlükaya, raportörlere, ortada PKK adlı yasa dışı, eli kanlı bir örgüt ve onun başta yöre halkı olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri'ne karşı giriştiği hain eylemler bulunduğuna dikkati çekti.

  Gözlükaya, parlamentoda 167 Kürt kökenli milletvekili olduğu gibi, devletin her kademesinde yöre insanının görev yaptığına dikkat çekti ve Türkiye'de ‘‘Kürt meselesi’’ gibi bir sorun olmadığını savundu.

  Avrupalı raportörler, Türk Ceza Kanunu'nun düşünce ve ifade özgürlüğüne ilişkin 311, 312, devletin manevi şahsiyetine yönelik suçları kapsayan 159, Terörle Mücadele Yasası'nın da 7 ve 8'inci maddesinin kaldırılması gerektiğini ileri sürdüler.

  Raportörler, ‘‘Kürt sorunu barışcı yoldan çözülmeli’’ diyen İnsan Hakları Derneği Başkanı Akın Birdal'ın neden suçlandığı sorusunu yönelttiler. Gözlükaya, Türkiye'de bir sorunun barışçı yollarla çözümlenmesini öneren kimsenin suçlanmadığını belirtirken, partisinin, devletin bölünmez bütünlüğü ile cumhuriyetin temel niteliklerine olan hassasiyetinin altını çizdikten sonra, düşünce özgürlüğüne de taraf olduğunu ifade etti.

  Şener de Avrupalı raportörlerin örneklediği tüm yasa maddelerinin değiştirilmesinden yana olduğunu ifade etti.

  Barsony ve Schwimmer'in örneklediği maddeler, şu anda Yaşar Kemal, Akın Birdal, Eşber Yağmurdereli ve Tayyip Erdoğan'ın yargılandıkları yasa hükümlerini içeriyor.

  Avrupalı raportörler dün öğleden sonra TBMM Başkanı Hikmet Çetin'i de makamında ziyaret ettiler.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı