Gündem Haberleri

  HADEP herkesin favorisi

  Hürriyet Haber
  29.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  95 seçimleri öncesinde de Diyarba-kır'daydım. O zaman şöyle yazmışım:

  ‘‘Diyarbakır'da HADEP, sadece halkın değil, diğer partilerin de favorisi.’’

  Aynı şeyi şimdi de tekrarlamak mümkün. 1999 seçimlerinde Diyarbakır'da favori yine HADEP. İkinci sırada 1995'te Refah Partisi geliyordu. 1999'da Fazilet.

  ‘‘Tablo değişmemiş’’ diyorum, ANAP'ın Diyarbakır'dan birinci sıradaki adayı Abdülbaki Erdoğmuş'a. ‘‘Türkiye'de ne değişti ki bu tablo değişsin’’ diyor. Partilerin adayları Diyarbakır'da seçimlerin nasıl sonuçlanacağı konusunda tahmin yürütürken aynı şeyleri sölüyorlar:

  ‘‘Önce HADEP, sonra bizim parti.’’

  Neden ‘‘Önce HADEP?’’ İşte diğer parti temsilcilerinin bu soruya yanıtları:

  Abdülkadir Erdoğmuş (ANAP adayı): ‘‘Bölgede 20 yıldan beri olağanüstü hal koşulları var. HADEP bölge insanının mağduriyetine tercüman oluyor.’’

  Avukat Mesut Değer (CHP adayı): ‘‘95'de Diyarbakır'daki 10 sandalyeden 10'unu da sağ partiler kazandı. Demokratikleşme, insan hakları konularında hiçbir ilerleme olmadı. HADEP Kürt kimliğinin tanınması için yaptığı çalışmaları nedeniyle destekleniyor.’’

  Galip Ensarioğlu (DYP İl Başkanı): ‘‘HADEP, terörle mücadelede devletin izlediği yanlış politikaların neticesidir. Devletten zarar görenlerin devlete tepkisidir. Yoksa halk HADEP'e adaylarının kişilikleri nedeniyle oy vermiyor. Adayları tanınmıyor bile. HADEP'in oyları baskıyla doğru orantılı artar ve düşer.’’

  Ali Elbey (FP İl Başkanı): ‘‘HADEP birinci parti görünüyor. Güneydoğu'da HADEP faktörü vardır.’’ Diyarbakır Ticaret Odası Başkanı Şirin Yiğit'e göre ise HADEP'in öne çıkmasının ardında bölge seçmeninin ‘‘Biz de varız’’ mesajı vermek istemesi yatıyor.

  FAZİLET HAVAYA GİREMEMİŞ

  HADEP Belediye Başkan Adayı ve Diyarbakır İl Başkanı avukat Feridun Çelik, ‘‘Biz Kürt partisi değiliz, Türk partisiyiz. Bütün Türkiye'nin partisiyiz. Bunu iyi anlatamadık. Ama anlatacağız ve Türkiye'nin batısındaki büyük kentlerden de oy alarak parlamentoya gireceğiz’’ dese bile HADEP'in barajı aşması zor görünüyor. Parlamentoya giremese de HADEP belediye başkanlığı seçimlerinin favorisi. Ancak Fazilet Partili Belediye Başkanı Ahmet Bilgin'in de partisinden değil ama hizmetlerinden gelen bir gücü var. Çekişme bu iki adayın arasında geçeceğe benziyor.

  CHP ise bir kadını, Ferda Cemiloğlu'nu aday göstererek Diyarbakır'da bir ilke imza atıyor.

  Fazilet Partisi bir türlü seçim atmosferine girememiş. Merkezdeki zigzaglar buraları etkiliyor. Ayrıca tabanından HADEP'e kayış olduğu için geçen seçimlere göre Fazilet oylarında düşüş beklense de Diyarbakır'da ikinci sırayı Fazilet'in zorlayacağı anlaşılıyor.

  HADEP, 95'de olduğu gibi yine üke barajını aşamazsa bundan en büyük yararı Fazilet Partisi sağlayacak. Geçen yıl HADEP, 400 bin seçmenden 150 bininin oyunu almasına rağmen parlamento dışında kalmış, 65 bin oyla iki milletvekili çıkartan Refah, HADEP'in oyları sayesinde Ankara'ya 5 miletvekili göndermişti.

  Üçüncülük yarışı ise DYP ile ANAP arasında olacak. CHP ve DSP ise bölgenin en şansız partileri. Diyarbakır, 11 milletvekili ile Güneydoğu'nun en kalabalık temsilci grubunu TBMM'ye yollayacak. Ama seçime bir ay kala parti büroları dışında kimse ne seçimden, söz ediyor ne politikadan.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı