Gündem Haberleri

GÜNDEM

  HADEP’e rakip geliyor

  Hürriyet Haber
  14.07.2001 - 16:03 | Son Güncelleme:

  Demokrasi ve Barış Partisi Genel Başkanı Yılmaz Çamlıbel, HADEP'e rakip yeni bir parti kurulacağının mesajını verdi. Çamlıbel, delegelerin de onaylaması durumunda, yeni bir partinin DBP çatısı altında oluşabileceğini belirtti.

  Demokrasi ve Kürt Sorunu Çözüm Girişimi, iki gün sürecek kongresine Merit Ador Oteli'nde başladı. Kongre öncesi basın mensuplarıyla sohbet eden DBP Genel Başkanı Çamlıbel, kongre sonrası yeni bir parti kurulabileceğine ilişkin mesajlar verdi. Yeni partinin politikalarına ilişkin de bilgi veren Çamlıbel, bağımsız bir Kürt devleti kurulmasına karşı olduklarını açıkladı.

  HADEP'E IRKÇILIK SUÇLAMASI

  HADEP'in ırkçı olduğunu savunan Çamlıbel, "Zaman hayaller peşinde koşma zamanı deği. Apo büyük bir hayalin peşinden koştu da ne oldu? 30 bin gencimiz öldü. Apo en büyük zararı da zaten önce Kürtlere verdi" dedi. "Kürt muhalefetinin bir ideolojisinin olmayacağını düşündüğünü" açıklayan Çamlıbel, yeni kurulacak partinin demokrat ve çoğulcu olacağını, bütün mezhepleri, bütün siyasi görüştekileri kucaklayacağını kaydetti.

  Çamlıbel, yeni partinin federatif yapı, özerklik veya Danimarka örneğinde olduğu gibi yerel yönetimlerin haklarının çoğaltılmasını benimsediğini kaydetti.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı