« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Haddimizi bilmeliyiz"

Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, kendilerine dev aynasında bakmadıklarını ifade ederek, "Liderlik havası atmıyoruz, eksiklerimizi biliyoruz. Lider olduğumuz için büyük avantajımız varmış gibi gösteriliyor. Bu spekülasyondur" dedi.

DHA
SON GÜNCELLEME

Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, basın toplantısı düzenledi. İlk olarak gündemdeki konuları değerlendiren Güneş, "İlk maçımızda berabere kaldık. Oynadığımız oyunun karşılığı iyi bir skordu. Kazanmamız gereken bir maçta puan kaybı yaşadık. Üzülmemiz normal. Çünkü iki puan kaybetmeyi hak etmedik. Maçın eleştiriler boyutları yapılacaktır. Bunun üzerinden spekülasyon yapılmasına, beklentileri olanların, politikası olanların bu duruma kendi düşüncelerini kanalize etmelerine izin vermeyeceğiz.

Bu bir maraton. İnişler çıkışlar olur. Bu doğal. Bunu bütün kesim biliyor. Ama ortaya çıktığında beklenmeyen bir durummuş gibi davranılıyor. Bu her takım için geçerlidir" diye konuştu.

"TARAFTARLARIMIZ AYAK OYUNLARINA DÜŞMEMELİ"

İlk 5 için büyük avantaj yakaladıklarını da ifade eden Güneş, "Lider olduğumuz için büyük avantajımız var gibi gösteriliyor. Bu spekülasyondur. Kimse bu tuzağa düşmesin. Bu bir yarış. Bizim politikamızla başkalarının politikası örtüşmez. Bizim politikamız düzgün iş yapmak. Şampiyonlar ligi ve şampiyonluk için daha ilerleyen dönemlerde avantaj sağlamaya çalışacağız. Böyle bakarsak daha rahat çalışırız. Ayak oyunları yapmaya çalışanların tuzağına taraftarlarımız düşmemeli. Bütün camialar tarafından hak edildiğinin söylenmesinin ardından bu takımın şampiyon olmasını istiyorum. Diğer türlü hep bir şaibe söylentisi olacaktır. İyi oynuyoruz. Kimseyi suçlamadan, ayak oyunlarına girmeden bunu yapmaya çalışıyoruz. Kazandığımızda seviniyor, kaybettiğimizde üzülüyoruz" dedi

"HAKEMLERE BASKI YAPILMAMALI AMA HAKEMLERDE BASKI YAPANLARIN TARAFINA GEÇMEMELİ"

Hakemlerin kendilerini geliştirdiğini de ifade eden Güneş, "Hakemlerle ilgili çok konuşuluyor. Hakemler gelişti ama hata da yapabiliyorlar. İyi niyet, kötü niyet sorgulaması olabilir. Hakemlere baskı yapılmasını doğru bulmuyorum. Ama hakemlerin de baskı yapanlar tarafına geçmesini doğru bulmuyorum. Bu genel bir ifadedir. Sadece bu maçla ilgili değildir. Zaman geçirmelere, sertliğe izin vermemeleri gerektiğini hep söyledim. Saha içinde hakemin her kararı doğru olmayabilir. Ama art niyetliliği tartışılırsa sadece hakemler değil Türk futbolu zarar görür. Hakemleri sahiplenmeyi de doğru bulmuyorum. Onların sahipleri var. Hakem kurulu onları düzeltmek için elinden geleni yapar" şeklinde konuştu.

"BEŞİKTAŞ RENKLİ BİR TAKIM"

Güneş, futbol odaklı bir takım olduklarını da vurgulayarak, "Sahaya çıkıp emek veriyoruz. Emek verenlere de saygı duyuyoruz. Hiçbir takım için zayıf ya da güçlü yorumunu yapamazsınız. Bütün maçlara bakıldığında hep kazanmaya yakın olan tarafız. Ama kaybettiğimiz maçlar oldu. Kalitemiz ve kapasitemiz var. Başarmak için gücümüz var. İnançlıyız, cesuruz. Bütün oyuncularım kendilerini takımın bir parçası olarak hissediyorlar. Fenerbahçe transfer yapmadı. Galatasaray ve Beşiktaş çok transfer yaptı. Bursaspor ise bir oyuncu aldı. Beşiktaş renkli bir takım. Avrupa kupalarında oynuyordular ve ligde sıkıntılar yaşadılar. Büyük paralar harcadılar. En pahalı ve zengin takım diyebiliriz. Sonucu ne olursa olsun oynadığı futbol seyir zevki veriyor ve tribünlerini dolduruyor. Onlarla oynayacağımız maçta turu geçecek her sonuç bizim için makbuldür. İki maça baktığınızda Fenerbahçe maçı daha önemlidir. Çünkü bana sorarsanız, lig bizim için kupadan daha önemli. Ama Beşiktaş maçını önemsemiyoruz anlamına gelmez bu durum" ifadelerini kullandı.

"ÇOCUĞUNU DÖVEN, SOKAĞA ATAN ANNE BABA OLMAZ"

Burak Yılmaz'ın ıslıklanmasını doğru bulmadığını da ifade eden Güneş, "Takımı sahiplenerek sembol olunur. Çocuğunu döven, sokağa atan anne baba olmaz. Bizim takımızla taraftarımız arasında da aile ilişkisi var. Bu takıma kim gelirle gelsin burada nasıl tutulabilir diye düşünmemiz gerekir. Olumsuzlukları yine biz temizleyeceğiz. Ayrık otlar çoğalırsa bulunduğunuz ortam kirlenir" dedi. Güneş, Colman'ın henüz istediği seviyeye çıkmadığını, Yattara'nın ise Ankaragücü maçının ikinci yarısında performans düşüklüğü yaşadığı için oyundan alındığını da vurguladı. Güneş, sezon sonunda sözleşmeleri sona erecek olan futbolcularla ilgili iç transfer konusunun ise şu anda gündemlerinde olmadığını ifade etti.

"HADDİMİZİ BİLMELİYİZ. TELEVİZYON DİZİLERİNİ ÇOK İZLİYORUZ"

Brozek kardeşlerin antrenman eksiği olduğunu da ifade eden Güneş, "Kazansaydık kimse niye yeni transferler oynamadı demeyecekti. Brozek kardeşlerin ligi bitmişti. Şu anda iyi gidiyorlar. Onları değerlendireceğiz. Taraftarların tepkisinde çok ani değişimler oluyor. Bu yönetimle ilgili, bizle ilgili, sizle ilgili. Takımı nereye koyduğumuz belli değil. Bir bakmışsınız oyuncuyu Messi'yi benzetiyorsunuz, bir bakmışsınız takımı Barcelona'ya benzetmişsiniz. Haddimizi bilelim. Yoksa yanlışa düşeriz. Dizileri çok izliyoruz. Kendimizi orada saraylarda yaşayanlar gibi hissetmemeliyiz. Öyle olmak isteyebiliriz ama dengeyi kuramazsanız mutsuz oluruz. Ani değişikliklerin sonucu bu. Değerimiz yükseliyor ama bir anda en tepeye çıkamayız. Bu dengeleri çok konuşmamak gerek. Kafaları karıştırmamak gerek" dedi.

"LİDERLİK HAVASI ATMIYORUZ"

Güneş, kesinlikle liderlik havası atmadıklarını da vurgulayarak, "Biz lideriz havası atmıyoruz. Dev aynasına bakmıyoruz. Ankaragücü maçında kupa maçından daha iyi oynamamıza rağmen puan kaybı yaşadık. Kısır döngü içinde hatalar yapıyoruz. Çok pozisyon ürettik atamadık. 3 - 0 yendiğimiz Karabük maçında daha mı çok pozisyon bulduk? Hayır. Bu tartışmaları olumsuz hava yaratmak anlamında yapmayalım. Diğer medyanın ne yazdığıyla ilgilenmiyorum. Sizinle paylaşıyorum. Oyuncularımla zaten paylaşıyorum. Kimseyi suçlamıyoruz. Yapılan emeğe saygısızlık varsa eleştiririm. Kimsenin hata yapmadığı bir sistem görmedim. Kötü niyetli işlerin yapıldığı sistem gördüm. Penaltılar konuşuluyor. Verilseydi belki haksızlık yapılıyor denecekti. Bunlar bizim işimiz değil. Sürekli olarak bunları konuşanlar zaten var" şeklinde konuştu.

"ÜÇ İSTANBUL TAKIMININ BİRBİRİYLE YARIŞMASI BİZİM İŞİMİZİ KOLAYLAŞTIRIR"

Güneş, bir gazetecinin, "Heyecan yaratmak isteyenler, Beşiktaş ve Fenerbahçe'yi yukarıya çekmeye çalışıyor mu? Lider Trabzonspor'un tribünleri dolmuyor. Oyuncu ıslıklanıyor. Bunu nasıl karşılıyorsunuz?" şeklindeki sorusuna ise, "Şehir ve camia bütünlüğü sağlanamamış. Geldiğimiz günden bugüne mesafe alamamışız. Bu düşünceler değişmeli. Değişmezse ben değişeceğim. Taraftar grupları ne yapmalıyız diye düşünmeli. Sorun çıkarmasınlar, kulübe yardımcı olsunlar. Takım üzerinde etkili olmaya çalışmak taraftarlık değildir. Bir yıldır yapılanma için uğraşıyoruz, şimdi yine konuştuğumuz konuya bak. Başka bir oyun var demek ki, ben bu oyunda olmam. Doğru olan buysa, hep birlikte tribünden küfür edelim. Sabırla desteklemelerini ve sevmeleri gerektiğini söyledim. Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray'ın üstte olmasını ben de isterim. Birini geri bırakmasınlar. Üçü de birbiriyle yarışırsa bizim işimiz kolaylaşır. Eğer içlerinden herhangi birini yukarı çekmek istiyorlarsa üçünü birden çekmeye çalışsınlar. Eskişehirspor ve Gaziantepspor'da geliyor. Yarış heyecanlı olsun. Yarışta geri kalmak olabilir ama öne geçmek için diğer güçleri öne itersen doğru olmaz" dedi.

"BEŞİKTAŞ SEYİRCİSİ 14 PUAN GERİDEYKEN STADI DOLDURUYOR, YA BİZ!"

Beşiktaş taraftarının 14 puan gerideyken stadı doldurduğunu da ifade eden Güneş, "Beşiktaş camiası takımına sahip çıkıyor ve 14 puan geride olmalarına rağmen tribünleri dolduruyorsa, bizim taraftarımız da daha fazlasını yapmalı. Ben her şeyi doğru yapmıyorum. Eksik yaptığımızda bizi tamamlayın. İyi yaparken beni översen ben rahatsız olurum. Param varken para veriyorsun. Param yokken para vermiyorsun? Ayak oyunları hep vardı demedim. Bunları önlemek gerek. Gazeteler İstanbul takımlarının etkisinde kalacaktır. Geride kalmalarında destek gelebilir. Eleştirirken desteklerler. Biz şampiyon olsak da onlardan gazetelerden daha geride kalırsınız. Tribüne gelen seyircimiz rakiplere baskı kurmak istiyorsa takımına sahip çıkmalı. İstanbul'da bunu yaptık centilmence" diye konuştu.

"BENİM BİR ÇİZGİM VAR. BUNUN DIŞINA ÇIKMAM"

Yetkisini bildiğini ve bunu kullandığını da ifade eden Güneş, "Oyuncularımız iyi niyetli. Bu bilinsin. Futbol ayak oyunlarıyla oynanıyor, ama benim bir çizgim var. Bunun dışına çıkmam. Adam diyor ki, çok efendisin. Ne yapayım hakem mi döveyim, bu işin şakası. Şimdi ben desem ki, 'Beşiktaş maçında da bizi hakem doğrayacak', eğer çıkarsa adam haklıymış, çıkmazsa önemli değil. Böyle bir anlayışta olmayacağız" dedi.

Forvette bir sıkıntı yaşamadıklarını da ifade eden Güneş, şöye devam etti: "Jaja'nın saha içerisinde yaptığı hareketleri aşağılayıcı olarak görmek doğru değil. Antrenmanlarda da bunları yapıyor. Bizim takımda forvette acil bir ihtiyaç yok.Çok pozisyona girdik. Umut'un yanına bir oyuncu gerekiyordu, onu da aldık. Pawel henüz hazır değil. Galatasaray'ın Türk Telekom Arena da oynadığı maçta seyircinin psikolojik baskısı vardı. Bizim maçta bunu göremedim. Bu hafta kimin oynadığı değil, neden puan kaybettiğimiz önemliydi. Bunun da sorumlusu benim."

Güneş, Ceyhun'la ilgili olumlu düşünceleri olduğunu da ifade ederek, "Ankaragücü maçında Sezer'den daha iyi yararlanabileceğimi düşündüğüm için onu kadroya aldım. Ama Ceyhun'da beğendiğim bir oyuncu. Ondan faydalanacağız" diye konuştu. Güneş, Egemen'in ise sakatlığının geçtiğini ifade etti.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz