Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Haddam ve Ali Bayanuni, Esad karşıtı ittifaka katıldı

  (a.a.)
  08.02.2006 - 19:57 | Son Güncelleme: 08.02.2006 - 20:50

  Suriye'nin eski devlet başkan yardımcısı Abdül Halim Haddam ve yasadışı Müslüman Kardeşler örgütünün sürgündeki lideri Ali Bayanuni'nin, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ı devirmek isteyen ittifaka katılma kararı aldıkları belirtildi.

  Haddam'ın bürosundan bir kaynak, Reuters ajansına verdiği bilgide, Haddam ve Bayanuni'nin Brüksel'de dün ve bugün görüştüğünü söyledi.

  Kaynak, görüşmede, “Suriye'nin, rejim tarafından içine düşürülen krizinden kurtarılması için ortak bir görüşte anlaşmaya varıldığını, ayrıca ortak eylem planı yapmak için Suriye içindeki ve dışındaki muhalefet liderleri ile temas kurulmasına karar verildiğini” bildirdi.

  Haddam ve Bayanuni'nin yabancı müdahaleye karşı olduğunu kaydeden kaynak, “Suriye'deki rejimin değiştirilmesi sorumluluğunun sadece Suriye halkında olduğunu” ifade etti.

  Haziran ayında görevinden ayrılan ve Paris'e yerleşen Haddam, geçen ay Esad'ın Suriye'de ekonomik sorunlar ve eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri suikastı soruşturması nedeniyle giderek baskı gördüğünü belirtmişti. Esad'ın bizzat Hariri'ye tehdit ettiğini iddia eden Haddam, suikastın “devlet başkanının doğrudan emri olmadan yapılamayacağını” ileri sürmüştü.

  Suriye'de 1945 yılında kurulan Müslüman Kardeşler örgütü ise iktidardaki Baas Partisi'nin ciddi bir rakibi olarak görülüyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı