Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Hacker'lar Google'a minnettar

  Hürriyet Haber
  30.05.2010 - 09:40 | Son Güncelleme:

  Google sadece internet kullanıcılarının değil, hacker'ların da bir numaralı yardımcısı. İşte nedeni...

  Dünyanın bir  numaralı  arama motoru o kadar başarılı ki, yolu Google'a en az bir kez düşmeyen internet kullanıcısı yok gibi. Özel algoritmasının ürettiği arama sonuçlarının son derece başarılı ve isabetli olması, Google'a haklı bir ün kazandırıyor. Fakat giderek gerçek zamanlı sonuçlara kayan arama motoru teknolojisinde bu gelişme bir de tehlikeyi ortaya çıkartıyor. Güvenlik firması Symantec'in raporuna göre zararlı yazılım dağıtmak için çırpınan hacker'lar Google'ın yöntemlerini herkesten daha iyi biliyor ve kendi lehlerine olacak şekilde kullanıyorlar.

  Gelişmiş arama motoru optimizasyonu teknikleri kullanan hacker'lar, kullanıcıların popüler aramalarında, kendi zararlı yazılım içeren web sitelerini Google'ın üst sıralarına yerleştirmeyi başarıyorlar. Böylece herşeyden habersiz kullanıcılar da bu tuzağa düşüyor ve istemeden zararlı yazılımlarla karşı karşıya kalıyorlar.

  - En çok aranan 10 kelimeden en az 3 tanesinde , neredeyse her zaman ilk 70 sonuç içerisinde 1 tane zararlı program içeren web sitelerine  yönlendiren  sonuç yer alıyor.
  - Ortalama olarak Google'ın herhangi bir arama sonucunda görüntülediği 70  sonuçtan  15 tanesi zararlı yazılım içeren bir web sitesine ait.
  - Hacker'lar ilk 70  arama  sonucunun %68'ini kendi sitelerinden oluşacak şekilde düzenlemeyi başarabiliyorlar.
  - Bu zararlı yazılımları içeren web sitelerinin neredeyse tamamı, sahte bir anti virüs programı tanıtımı yapıyor ve yükleyen kullanıcılardan para sızdırmaya çalışıyor.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı