Gündem Haberleri

  Hacker önce cep telefonunu kapattırdı, sonra parayı çekti

  Teslime TOSUN/ANTALYA, (DHA)
  09.05.2010 - 12:52 | Son Güncelleme:

  ANTALYALI mühendis Seyit Yılmaz'ın banka bilgilerine ulaşan hackerlar, cep telefon numarasını sahte belgelerle kapattırıp 30 bin 500 TL'yi başka bir hesaba gönderdi. Bankanın gönderdiği mesajı telefonu kapalı olduğu için alamayan Yılmaz, gerçeği bir gün sonra öğrenebildi. Yılmaz, hem banka, hem de sahte belgeyle telefonunu kapattığı gerekçesiyle GSM şirketi aleyhine dava açtı. GSM şirketinin avukatları mahkemeye telefon hattının sadece iletişim hizmeti verdiğini, bankacılık işlemleri konusunun abonelerle olan sözleşmelerde bulunmadığını bildirdi.

  İnşaat mühendisi Seyit Yılmaz, Antalya Perge Caddesi'ndeki bir banka şubesine açtırdığı hesaba 30 bin 500 TL yatırdı. Şubeye de hesabıyla ilgili herhangi bir problem olduğunda ulaşılması için 0546 240 .. .. ve 0555 825 .. .. numaralı telefonlarını verdi. İddiaya göre, 12 Ocak 2009 tarihinde bankanın sistemine giren hackerler, Seyit Yılmaz'ın müşteri bilgilerini ele geçirdi. Yılmaz'ın kimlik bilgileri ile sahte nüfus cüzdanı örneği düzenleyen hackerler, 100'üncü Yıl Bulvarı'nda bulunan bir GSM bayiinden 0546 240 .. numaralı telefonun aboneliğini iptal ettirdi. Daha sonra da internet bankacılığı sistemine giren hackerler, Yılmaz'ın hesabındaki 30 bin 500 lirayı bir başka bankanın İstanbul'daki şubesine havale yaptı.

  Antalya'daki banka, para hareketi üzerine güvenlik önlemi olarak Seyit Yılmaz'ın 0546 240 .. .. numaralı telefonuna mesaj gönderdi. Ancak bankanın gönderdiği bu mesaj, telefon hattı kapalı olduğu için Yılmaz'a ulaşmadı. Banka görevlileri, Yılmaz'a olaydan bir gün sonra alternatif olarak verdiği 0555 825 .. .. numaralı telefonundan ulaşıp EFT yoluyla havale yaptığını bildirdi. Yılmaz, “Ben böyle bir havale yapmadım. Nasıl benden teyit almadan parayı havale yaparsınız?” diye itiraz etti, ama sonuç alamadı. Avukat Cengizhan Gököz aracılığıyla hem bankaya, hem de cep telefonunu kendi bilgisi dışında kapattığı gerekçesiyle GSM şirketine dava açan Seyit Yılmaz, zararını faiziyle birlikte istedi.

  GSM şirketi avukatlarının, davanın görüldüğü Antalya Tüketici Mahkemesi'ne gönderdiği cevap yazısında, Seyit Yılmaz ile yapılan sözleşmenin sim kartı ve telefon hattının sadece iletişim hizmeti için olduğu hatırlatıldı. Avukatlar, bu kartın banka transferlerinde ve bankacılık işlemlerinde kullanılması konusunda şirketlerinin abonelere verdiği hiçbir onay ve teminat bulunmadığını bildirdi. Davaya önümüzdeki günlerde devam edilecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı