Dünya Haberleri

  Hacılar dönmeye başladı

  Hürriyet Haber
  11.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hac görevini yerine getirerek hacı olan 150 kişilik ilk Türk hacı kafilesi THY'ye ait uçakla Cidde'den İstanbul'a geldi.

  Türk hacı kafilelerinin dönüşünün 2 Mayıs'a kadar süreceğini belirten Diyanet yetkilileri, ilk gün İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya olmak üzere 4 kafilenin geldiğini belirtiler.

  THY'nin TK-5243 sefer sayılı Gelibolu adlı uçakla Puantur Turizm Şirketi aracılığıyla giden ve üç aydır Suudi Arabistan'da bulunan ilk hacı kafilesinden Güzin Emre şeytan taşlama sırasında çıkan panikte Türk hacılardan ezilen olmadığını öne sürerek ‘Ancak aynı odada kaldığımız üç arkadaşımız dün akşam gelmedi. Biz de merak ettik. Bugün buradan telefonla ulaşmaya çalışacağım’ dedi.

  Çoğunluğu İstanbul'lu olan hacıların bir kısmı alana indikten sonra yanlarında getirdikleri zemzem sularını ilaçlatırken (küçük resim) bir kısmının da, yetkililerin ikazına rağmen, ilaçlatmadan pasaport kontrolüne gittikleri gözlendi. Diyanet kafiyesi genlde kurallara uydu.

  Bu arada, pasaport kontrolü sırasında Rusya'dan gelen çoğu kadın turistlerle karışan hacılar, kuyruklarda ilginç görüntüler sergilediler. (büyük resim) Pasaport kontrolünden çıkan hacılar daha sonra kendilerini bekleyen yakınlarına sarılarak hasret giderdiler.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı