Gündem Haberleri

  Hacıbektaş'tan önemli mesajlar

  hurriyet.com.tr - DHA - Fotoğraf: Rıza ÖZEL
  16.08.2014 - 12:54 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hacı Bektaş Veli'yi Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinliklerine katıldı. Kılıçdaroğlu bura açıklamalar yaptı.

  İşte Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları:

  Veli tasavvuf dünyasında Allah dostu anlamına gelir.
  Bugün belki de tarihin en aç insan kitleleriyle karşı karşıyayız. İnsanlık varlık içinde acı ev yokluk çekiyor. Önümüzde 2 temel sorun var. Sorunlardan biri şu: Bu hrısın önüne nasıl geçeceğiz? İnsanlığın zulüm ürettiği bu hastalıkla halden nasıl kurtulacağız?
  İhtiyacımız olan zihniyet devrimidir.
  Müslüman coğrafyası kan ağlıyor. Allahu ekber diyerek kafa kesen, cami türbe yakan, vahşeti dün adına yaptıklarını iddia eden zalimler Mevlana’yı Hacı Bektaş-ı Veli’yi tanısalardı bunu asla yapmazlardı
  Aslanla ceylanı aynı kucakta tutan Hacı Bektaş-ı Veli’den alacağımız çok ders vardır
  Ahlaklı ve erdemli toplum saygı, paylaşım, hak, hukuk gibi temel ahlaki ilkeler etrafında bir araya gelen toplumdur
  Adalet, hak, hukuk, eşitlik, cömertlik gibi temel ahlaki değerler ve bu ilkeler etrafında bir araya gelirsek ahlaklı toplumu yaratmış oluruz

  Yüzümüzü Mevlana’ya çevirelim, yeniden Pir Sultan Abdal’ı analım.
  Bunu yaptığımız zaman evrensel değerleri yakalamış olacağız

  HACIBEKTAŞ BELEDİYE BAŞKANI: KİMSE KİMSEYİ ÖTEKİLEŞTİRMEMELİDİR

  Hacıbektaş Belediye Başkanı Selmanpakoğlu; "Cami ne kadar kutsalsa cemevi de, kilise de o kadar kutsaldır. Merkeze insan alınmalıdır. İnançsız olsalar bile onlar da sorgulanmamalı, kimse kimseyi ötekileştirmemelidir" dedi.
  Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı Hacı Bektaş Veli'yi Anma Törenleri ve Kültür Sanat etkinliklerinde bir konuşma yaptı. Selmanpakoğlu, Hacı Bektaş Veli'nin Avrupa karanlık çağı yaşarken aydınlanma meşalesini yaktığını söyleyerek, kendinden 3 asır sonra gelen rönasans sanatçılarını da etkilediğini söyledi. 'Hacı Bektaş Veli'in Tanrı'ya inanmanın en önemli ölçüdü olarak adaleti öne çıkardığını' söyleyen Ali Rıza Selmanpakoğlu; "Taraflı davranışların hüküm sürdüğü, Tanrı'nın adını kullanarak din istismarcılığının yapıldığı, insanların ötekileştirildiği duruma düşmemek için Hacı Bektaş Veli'yi okumak ve anlamak çok önemlidir. 'Düşmanının dahi insan olduğunu unutma', 'İncinsen de incitme', 'Eline, diline, beline sahip ol' derken, sevgiyi, dostluğu, barışı, paylaşmayı, eşitliği, sömürüye karşı koymayı, ötekileştirmemeyi öne çıkarmış ve merkeze insanı koymuştur. Erdemli olmanın yollarını göstermiştir. Aydınlanmacılığının diğer iki unsuru ise bilim ve akıldır. Aklın ve bilimin kullanılmasıdır" diye konuştu.

  "DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI, ATATÜRK DÖNEMİNDE OLDUĞU GİBİ TÜM İNANÇLARA EŞİT MESAFEDE OLMALIDIR"

  Ali Rıza Selmanpakoğlu, dün yapılan değerlendirme toplantısı sonrası Alevilerin yaşadığı sorunlara ilişkin 3 maddelik bir metin okuyarak şunları kaydetti; "Alevi açılımı adıyla hükümetin yaptığı çalıştaylar, demokrasinin eşitlik, laiklik ilkeleri bakımından yeterli bulunmadığından olumsuzlukla sonuçlanmıştır. Bakış açısındaki bu olumsuzluklar giderilmelidir. 2- Alevi ve Bektaşilik'in İslam'ın Anadolu-Türkmen yorumu olduğu gözardı edilmekte, Cemevlerinin ibadet yerleri olarak tanınması bir türlü kabul görmemektedir. Cami ne kadar kutsalsa cemevi de, kilise de o kadar kutsaldır. Merkeze insan alınmalıdır. İnançsız olsalar bile onlar da sorgulanmamalı, kimse kimseyi ötekileştirmemelidir. 3-Zorunlu din derslerinin kaldırılması yada bu aşamada seçmeli hale getirilmesi önemle beklenmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı, Atatürk döneminde olduğu gibi tüm inançlara eşit mesafede olmalıdır."

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı