Gündem Haberleri

  Hacı mı, Şebiha mı

  Uğur ERGAN/ANKARA
  06.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriyeli muhalifler “Esad yanlısı şebiha milisi” oldukları iddiasıyla 48 İranlı hacıyı kaçırdı. Bir başka muhalif, İranlıların askeri kimliklerini gösterdiği video için “sahte” dedi. İran Dışişleri Bakanı Salihi, Davutoğlu’nu arayıp yardım istedi.

  /images/100/0x0/55eab9abf018fbb8f892b8e0Suriye’de muhalifler Beşar Esad yönetimine yardım etmekle suçladıkları İran’a karşı eyleme geçti. Başkent Şam’ın güneydoğusundaki Seyyide Zeynep türbesini ziyarete giden 48 İranlı hacı kaçırıldı. Eylem, Özgür Suriye Ordusu’na bağlı El Bera Tugayı tarafından gerçekleştirildi. Örgüt Youtube’a yüklediği videoda kaçırılanların hacı değil, Esad’a yardım için gönderilen İran Devrim Muhafızları’na bağlı şebiha milisleri olduğunu iddia etti.
  Olay sonrası alarma geçen Tahran, Türkiye ve Katar’dan yardım istedi. İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, önceki gece mevkidaşı Ahmet Davutoğlu’nu telefonla aradı. Davutoğlu, İranlıların serbest bırakılmaları için Türkiye’nin gereken kanalları kullanacağını söyledi.

  Keşif mi yapıyorlardı

  El Bera Tugayı’na bağlı isyancılardan biri, YouTube’a yüklenen videoda, “Şam’da keşif yapmakla görevli İran Devrim Muhafızları’na bağlı 48 şebihayı ve Afgan çevirmenlerini yakaladık. Sorgulama sırasında bazılarının Devrim Muhafızı subayı olduğunu saptadık. 150 kişilik grubun parçasılar. Tahran’ın Esad yönetimine desteğinin sürmesi halinde kaçırmalar devam edecek” diyerek belgeleri gösterdi.

  Hacı mı, Şebiha mı

  Yoksa Cundullah mı

  AFP’ye isim vermeden konuşan bir başka Suriyeli muhalif ise videonun düzmece olduğunu söyledi. Muhalife göre video, İranlı hacılara karşı eylemi örtbas etmek isteyen Sünni Cundullah örgütünün işi. Radikal İslamcı Cundullah İran’ın güneydoğusundaki Belucistan eyaletinde Tahran’a karşı faaliyet gösteriyor. Aynı kaynak, “Rehinelerin Devrim Muhafızları olması mantıksız. Eğer öyleyse neden güvenli olmayan bir havalimanı yolunda bir otobüste seyahat ediyorlar” diye konuştu. m

  Arkadaşa gözyaşı

  Suriye ordusu, Halep’te muhaliflerin elinde bulunan Selahaddin semtinde dün yeni bir bombardıman başlattı. Aynı semtte silah arkadaşı ölen bir Özgür Suriye Ordusu üyesi ise Reuters tarafından görüntülendi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı