Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hacı kafileleri yurda dönüyor

  A.A
  01.12.2009 - 12:50 | Son Güncelleme: 01.12.2009 - 12:50

  Hacı kafilelerinin yurda dönüşü sürüyor. Bu yıl hacca giden 275 kafileden oluşan toplam 74 bin hacının yurda dönüşleri, 30 Aralık 2009 tarihine kadar devam edecek.

  Diyanet İşleri Başkanlığı'nın organizasyonu ile hac görevini yerine getirerek dönen ilk hacı kafilesi olduğu bildirilen 450 kişi, İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Geliş Terminali'nde aile üyeleri ve yakınları tarafından çiçekler ve sevinç gözyaşları ile karşılandı.

  Hacılar ve yakınları, birbirlerine sarılarak uzun süre hasret giderdi. Çekilen bariyerlere rağmen, karşılama sırasında zaman zaman izdiham yaşandı. Bazıları maske takan hacıların, beraberlerinde zemzem suyu, hurma ve çeşitli hediyelik eşya getirdikleri gözlendi.

  “BU DUYGU ANLATILAMAZ, YAŞAMAK LAZIM”

  Gelen hacı kafilesinde yer alan 45 yaşındaki Ferit Tunç, kutsal topraklara giderek hacı olmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Çok güzel bir duygu. Çok kalabalıktı. Rabbim sizlere de nasip etsin. Oraya genç yaşta gitmek lazım. Yaşlı insanlar ibadetlerini yaparken zorlanıyor. Kalabalıktı, adeta bir insan seli vardı. Bu duygu anlatılamaz, yaşamak lazım. Çok güzel bir şey. Arafat'a çıktık, yağmur yağdı. Rabbim öyle bir yağmur yağdırdı ki her taraf tertemiz oldu. Orada tüm İslam alemi ve Müslümanlar için dua ettik” dedi.

  Diyanet İşleri Başkanlığı'nın organizasyonundan çok memnun kaldıklarını ve hiçbir sıkıntı yaşamadıklarını dile getiren Tunç, “Domuz gribi salgını konusunda bir endişe yaşayıp yaşamadıkları” konusundaki soruyu ise “Hayır hiçbir endişemiz olmadı. Ne maske taktık, ne başka bir önlem aldık. Domuz gribi aşısı da olmadım. Orada bir hastalık ve salgın yaşanmadı. Diğer aşılarımızı olmuştuk. Oranın havası kuru, salgın hastalık yok. Rabbim kuvvet veriyor insana, domuz gribinin lafı bile olmuyor” şeklinde yanıtladı.

  Adanalı hacı 65 yaşındaki Fatma Perdahcı da mukaddes topraklara giderek ibadetlerini yerine getirdiklerini ifade etti. Perdahcı, “Çok güzel bir organizasyon ile hacı olmanın mutluluğunu yaşadık. İbadetimizi tamamlayarak güzel yurdumuza döndük. Çocuklarımıza ve evimize de kavuşursak bizden mutlu kimse olmaz. Ben eşimle birlikte gittim, Allah herkese nasip etsin. Sevinç, coşku, hüzün her şeyi bir arada yaşadık, güzel günler geçirdik” diye konuştu.

  Hacılardan 62 yaşındaki Ayten Kılıçaslan da “Çok güzel bir organizasyonla ibadetimizi gerçekleştirdik. Konaklama, yiyecek, içecek, sağlık ve ibadet organizasyonları inanılmaz şekilde güzel düzenlenmiş. Rahat bir şekilde gittik ve geldik” dedi.

  “HACILARIMIZIN SAĞLIĞI YERİNDE”

  Kadıköy İlçe Müftüsü ve Kafile Başkanı Avni Şahin de Diyanet İşleri Başkanlığı'nın otel tipi organizasyonu ile 15 Kasım'da Suudi Arabistan'a gittiklerini ve hac ibadetini yerine getirerek Türkiye'ye döndüklerini bildirdi.

  Şahin, kafilede İstanbul'un yanı sıra Adana, Gaziantep, Kayseri, İzmir ve diğer bazı illerden de hacı bulunduğunu söyledi.

  Güzel bir organizasyonla huzurlu bir hac yaşandığını anlatan Şahin, “Hacılarımızın sağlığı yerinde. Herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadık. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın organizasyonu, yılların tecrübesine dayandığı için yıl be yıl kalitesini artırıyor. Organizasyondan hacıların çok memnun kaldığı kanaatindeyim” görüşünü dile getirdi.

  Avni Şahin, hacıların çoğunluğunun domuz gribi aşısı yaptırmadığını, yaptıranların sayısının yüzde 10'u geçmediğini de vurgulayarak, kafilenin tam olarak sağ salim yurda döndüğünü sözlerine ekledi.

  Bu arada, kafile içinde 20 bin TL ödeyerek VIP hizmeti alan hacıların da bulunduğu öğrenildi.

  DÖNÜŞLER 30 ARALIK'A KADAR SÜRECEK

  Bu yıl hacca giden 275 kafileden oluşan toplam 74 bin hacının yurda dönüşleri, 30 Aralık 2009 tarihine kadar devam edecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı