NEVŞEHİR HABERLERİ

Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ‘Mühendislik Günlerinin 11’ Düzenlendi

DHA
28.04.2016 - 10:37Son Güncelleme :
DHA

Sinan KORKMAZER/ NEVŞEHİR,(DHA)-HACI Bektaş Veli Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi tarafından düzenlenen ‘Mühendislik Günleri’nin on birincisi gerçekleştirildi.

Üniversitenin  Kongre ve Kültür Merkezi Lila Salonda düzenlenen panele Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlyas Gökhan, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nesimi Aktaş, akademik ve idari personel, öğrenciler ve davetliler katıldı. Panelde Yrd. Doç. Dr. Aslıhan Erdoğan ‘Çatı ve Teras Bahçeleri’  konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Erdoğan konuşmasında “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızlı nüfus artışına paralel artan kentleşme çeşitli sorunları da beraberinde getirmiştir.  Özellikle kentsel alanlarda arazi rantlarının yüksek düzeyde olması yapılaşmayı artırmakta, bu da açık-yeşil alanların azalmasına, hatta yok olmasına neden olmaktadır.  Açık-yeşil alanlar kentlerin yapay ikliminin iyileşmesine önemli katkıda bulunan, kent ekosisteminin önemli yapı taşlarıdır.  Kentsel açık-yeşil alan sistemlerinin önemli bir bileşeni olan çatı ve teras bahçeleri günümüzde tartışılan bir kavramdır. Şehirlerin %75’i geçirimsiz yüzeylerle kaplıdır ve çatılar bunun önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Kentsel alanlarda kaybedilen doğanın yeniden kazanılması ve ekolojik dengenin sürdürülebilirliği açısından yapı yüzeylerinin bitkilendirilmesi oldukça önemlidir.  Dolayısıyla çatı ve teras bahçeleri göz ardı edilmemesi gereken bir kavrandır” dedi.

‘Besinsel Lif ve İnsan Sağılığı ile İlişkisi’ konusunda katılımcıları bilgilendiren Yrd. Doç. Dr. Emre Gerçekaslan “Günümüzde hızlı tüketilen gıdalara (fast food) olan talebin artması ve fiziksel aktivitelerin azalması sebebiyle kalp-damar hastalıkları, sindirim sistemi bozuklukları, bağırsak hastalıkları ve aşırı şişmanlık gibi bazı sağlık sorunları artış göstermiştir. Buna karşın besinsel lifler, bağırsak hastalıklarına (kanser, kabızlık, divertiküloz), kalp damar hastalıklarına, şişmanlığa ve şeker hastalığına karşı sağlık açısından olumlu etkilere sahiptir.  Değişik yaş ve durumlara yönelik tüketim standardı bulunmamakla birlikte 20 yaş üstü yetişkinler için günlük 25-30 g besinsel lif alımı önerilmektedir” diye konuştu.

‘Goji berry (Lycium Barbarum L.-Kurt Üzümü) Yetiştiriciliği’ hakkında bilgi veren Doç. Dr. Halil İbrahim Oğuz “Goji berry, ana vatanı Çin olmakla beraber, Tibet, Himalayalar ve Moğolistan’da yoğun olarak yetiştirilmektedir. Kurt üzümü olarak da adlandırılan goji berry, İngiliz yerel dilinde Goqi – goji haline gelmiştir. Günümüzde insanlar bir meyvenin tadından lezzetinden ziyade sağlık açısından önemine çok önem vermeye başladılar. Goji berry bitkisi kışın yaprağını döken, 1-3 metreye kadar yükselen çok yıllık, çalı formunda üzümsü bir meyvedir.  Genellikle Ağustos - Ekim aylarında hasat edilen meyveler kurutularak; Mayıs aylarında ise taze olarak tüketilmektedir. Buna ilaveten taze yaprakları da sebze olarak tüketilmektedir. İşte tüm bu özelliklerinden dolayı Goji Berry bitkisi, üzümsü meyveler içerisinde popülaritesini hızla artırmaktadır” dedi.

Panelde konuşan Yrd. Doç. Dr. Aslı Özdarıcı Ok ise, ‘Uzaktan Algılamada Görüntüleme (Fotoğraf) Tekniğinin Geçmişten Günümüze Gelişimi’ konusunda katılımcıları bilgilendirdi.  Yrd. Doç. Dr. Aslı Özdarıcı Ok, “Uzaktan algılama, nesnelerle fiziksel temasta bulunmadan herhangi bir uzaklıktan yapılan ölçümlerle nesneler hakkında bilgi edinme bilim ve sanatıdır. Görüntüleme araçları önceleri; balonlar, model roketler, uçurtmalar ve güvercinler iken günümüzde ise, uçaklar, uydular ve İHA’lardır. Bu araçlar günümüzde, doğal afetlerde meydana gelen hasar tespitleri, su kirliliği tahmini, orman yangınlarının tespiti, yerleşim alanlarındaki değişimin izlenmesi gibi bir çok alanda başarı ile kullanılmaktadır” diye konuştu.

Soru-cevap bölümüyle devam eden panel,  konuşmacılara teşekkür belgelerinin takdimi ile son buldu.

FOTOLU

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Nevşehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Nevşehir ilinden Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ‘Mühendislik Günlerinin 11’ Düzenlendi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Nisan 2016 tarihinde saat 10 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ‘Mühendislik Günlerinin 11’ Düzenlendi haberi güncellenecektir.

NEVŞEHİR İLÇELERİ
  NEVŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:11
  • Guneş
   06:48
  • Öğle
   12:37
  • İkindi
   15:40
  • Akşam
   18:05
  • Yatsı
   19:30
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı