ANKARA HABERLERİ

Hacı Bayram çilehanesi ziyarete açıldı

Sefa ŞAHİN/AA
12 Haziran 2017 - 15:21Son Güncelleme : 12 Haziran 2017 - 15:21

Ramazan ayı dolayısıyla ziyaretçilere açılan Hacı Bayram Veli çilehanesi, Ankaralılardan ve farklı illerden gelen vatandaşlardan ilgi görüyor. İtikaf ibadetinin yapıldığı odaların da yer aldığı çilehane, 15 Haziran’a kadar açık kalacak.

Sefa ŞAHİN/AA

Hacı Bayram Camii altında bulunan ve ziyarete açılan çilehane, Başkentlilerden ve farklı illerden gelen vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor. Öğle ile ikindi arası kadın, ikindi ile akşam arası erkek cemaatin ziyaretine açık olan çilehane, 15 Haziran’a kadar gezilebilecek. Küçük ve dar bir kapıdan girilen çilehanenin ilk bölümünde beyaz badanalı, tavanı kalın ağaçlarla desteklenmiş sohbet odası bulunuyor. Çilehane odalarına bir metre yüksekliğindeki dar bir tünelden eğilerek girilebiliyor. Tünelin solunda, Hacı Bayram Veli'nin "itikaf ibadeti" yapan öğrencilerine ait odalar bulunuyor. Tünelin sonunda da Hacı Bayram Veli'nin ibadet odası yer alıyor. 

Hacı Bayram çilehanesi ziyarete açıldı

MANEVİ BİR HAVA VAR

Çilehanenin tasavvuf ilmi için önemli bir mekan olduğunu belirten ziyaretçilerden Bülent Balbaba, "Hacı Bayram Veli, Eşrefoğlu Rumi ve Fatih Sultan Mehmet'in mürşidi Akşemseddin Hazretlerini yetiştirmiş. Burada çok güzel manevi bir hava var. Hacı Bayram Veli zaten Ankara'nın manevi mihmandarı, öyle güzel bir zat" dedi. 60 yaşında çilehaneyi ziyaret eden Ali Kılınç ise "Böyle mübarek bir zatın burada, bu şekilde çilehaneye girip Allah ile baş başa kalması güzel duygular içinde olması çok güzel. Bu çevre zaten mekan olarak çok duygulu bir yer" diye konuştu.

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Hacı Bayram çilehanesi ziyarete açıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Haziran 2017 tarihinde saat 15 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hacı Bayram çilehanesi ziyarete açıldı haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:08
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:47
  • Yatsı
   21:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı