Dünya Haberleri

  Hacı adayları şeytanı maskeyle taşlayacak

  Hürriyet Haber
  07.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bir buçuk milyar insanın bir araya geleceği hac esnasında domuz gribi salgınının yaşanmaması için önlem alınıyor. Suudi Arabistan hükümeti, hacılar için hem grip aşısı, hem de tavaf ve şeytan taşlama sırasında maske takma zorunluluğu getiriyor. İran da umreyi yasakladı.

  SUUDİ Arabistan, domuz gribiyle mücadele kapsamında, hacı adaylarına bazı kısıtlama ve önlemler getirmeyi planlıyor. Üst düzey Suudi yetkililer tarafından onaylanır onaylamaz uygulanmaya başlanacak olan bu şartlar, hem hac, hem de umre ziyareti yapacaklardan istenecek. Suudi Sağlık Bakanı Abdullah el Rabiya, yeni şartların dengeli, adil ve bilimsel olduğunu söyledi. Suudi Arabistan’da A/H1N1 virüsünün neden olduğu domuz gribinden şimdiye dek altı kişi yaşamını yitirdi.

  Suudi Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanarak, kabinenin onayına sunulan önlemler şöyle:

  Hacı adaylarından sağlık raporu istenecek.

  65 yaşın üstündekilerle, 12 yaşın altındakilere hac vizesi verilmeyecek.

  Tüm yabancı hacı adaylarının, ülkeye gelmeden iki hafta önce grip aşısı olmaları zorunlu olacak.

  Şeytan taşlama, tavaf etme gibi kalabalık gruplar halinde yapılan ibadetler sırasında, hacı adayları maske takacak.

  Hacı adaylarından, ellerini ve vücutlarını temiz tutmaları, grip semptomları göstermeleri halinde derhal tıbbi yardım almaları istenecek.

  Hamile kadınlar, kalp, böbrek, akciğer, yüksek tansiyon, karaciğer ve şeker hastalarıyla obezlere hac vizesi verilmeyecek.

  İran da umre yasağı koydu

  İRAN, Ramazan ayında umre ziyareti için Suudi Arabistan’a gidilmesine izin verilmeyeceğini bildirdi. Sağlık Bakanı Kamaran Bahri Lankarani, umre ziyaretçileri arasında domuz gribi salgını olasılığı nedeniyle bu tedbiri aldıklarını söyledi. İran’da, çoğunluğu Suudi Arabistan’a seyahat eden kişilerde tespit edilen 145 vaka saptandı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı