Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hacettepe'ye kilit vurursak...

Gençlik ve Spor Genel Müdürü (GSGM) Yunus Akgül, “Hacettepe Üniversitesi Doping Kontrol Merkezi'nin kapısına kilit vurduğumuz anda ülke kaynaklarının dışarıya akmasına sebebiyet veririz” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Akgül, son zamanlarda güvenirliği tartışılan Hacettepe Üniversitesi Doping Kontrol Merkezi'yle ilgili olarak söz konusu kuruma çok ciddi yatırımların yapıldığını, dolayısıyla buradaki laboratuvarların görevine aynı şekilde devam edeceğini söyledi.

2012 Londra Olimpiyatları'na az bir zaman kala, sporculardan alınan doping numunelerinin Hacettepe laboratuvarlarında değerlendirilmesi konusunda federasyonları zorlamanın söz konusu olmadığını kaydeden Akgül,
“Olimpiyatlar öncesinde federasyonların, sporcu numunelerinin hangi laboratuvara gönderileceği konusunda tartışmaya girmesinin çok yanlış olacağını düşünüyorum. Hacettepe Üniversitesi Doping Kontrol Merkezi, Uluslararası Anti-Doping Ajansı'na (WADA) akredite olmuş, dünya üzerindeki önemli kurumlardan birisidir. Yaşanan çeşitli sıkıntılar nedeniyle bize ceza gelir mi gelmez mi bilemem. Ancak eğer ceza söz konusu olursa, biz o cezayı göğüsleyeceğiz.
Hacettepe Üniversitesi Doping Kontrol Merkezi, bundan sonra da görevini yapacaktır, yapmak zorundadır...Çünkü buraya çeşitli spor branşlarından binlerce numune gidiyor. Bu, ülke kaynaklarının ülke içinde kaldığını gösterir” diye konuştu.

Hacettepe Üniversitesi Doping Kontrol Merkezi'nin kapatılmasıyla ilgili görüşünü, “Biz bu merkezin kapısına kilit vurduğumuz anda ülke kaynaklarının dışarıya akmasına sebebiyet vermiş oluruz” şeklinde dile getiren Akgül, sözlerini şöyle tamamladı:
“Dolayısıyla biz bu laboratuvarların daha iyi olması adına yatırım yapmaya devam edeceğiz. Tabii federasyonlar özerk biz onları numune konusunda zorlayamayız. Onlar da bir süre dışarıya gider ancak sonra tekrar Hacettepe Üniversitesi'ndeki laboratuvarlara döner diye düşünüyorum. Buradaki laboratuvarların kapatılması ya da başka bir yaptırımın olması, söz konusu değil. Bunu herkes böyle bilmeli. Hacettepe Üniversitesi Doping Kontrol Merkezi için herkesin daha duyarlı olması gerektiğini düşünüyorum.”


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler