Gündem Haberleri

  Hacettepe’ye yüz naklinde ruhsat iadesi

  Meltem ÖZGENÇ / ANKARA
  17.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanlığı’nın usulde hata yapıldığı gerekçesiyle yüz ve ekstremite nakil ruhsatını iptal ettiği Hacettepe Üniversitesi’ne yargıdan iyi haber geldi.

  Türkiye’nin ikinci yüz ve başarısız da olsa dünyada ilk çift kol ve bacak naklini gerçekleştiren Doç. Dr. Serdar Nasır, yürütmenin durdurulması isteminin kabul edildiğini, 30 gün içinde ameliyatlara başlayabileceklerini belirtti. Nasır, şunları söyledi: “Sağlık Bakanlığı’nın ruhsat iptal gerekçesinde zaten tıbbi ya da mesleki herhangi bir hata bulunmadığını sadece hastanedeki konsey kararlarının kayıdı sırasında yapılan bir eksikliğe bağlı olduğu belirtilmişti. Dava esas üzerinden görüşülmeye devam edecek. Yürütmenin durdurulmasından sonra Sağlık Bakanlığı, 30 gün içinde ruhsat yetkisini yeniden vermeli. Şu anda 4 yüz nakli 12 ekstremite (kol-bacak) nakli bekleyen hastamız bulunuyor.”

  Çavdar yaşamını yitirmişti

  Hacettepe’de çift kol ve bacak nakli yapılan Şevket Çavdar ameliyattan bir süre sonra yaşamını yitirmişti. Bu olayın ardından Sağlık Bakanlığı, ekstremite nakilleri için uyarı cezası vermiş, yüz nakli için ise konsey kararının kayıt altına alınmadığı için merkezin ruhsatının iptaline karar vermişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı