ANKARA HABERLERİ

Hacettepe’ye raylı sistem

Gamze KOLCU
10.07.2012 - 02:30Son Güncelleme :

Hacettepe’nin en büyük sorununun ulaşım olduğunu ifade eden Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer TCDD ile görüştüklerini ve Beytepe Kampüsü’ne raylı sistem getireceklerini söyledi.

Gamze KOLCU

ÖĞRENCİLERİN, okula ulaşım konusunda büyük sıkıntılar yaşadığını ifade eden Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, “Üniversitemizde yaklaşık 40 bin öğrenci eğitim görüyor. Öğrenciler, okula ulaşmak için büyük sıkıntı yaşıyor. Binlerce öğrencinin sabah 8.30’da Beytepe Kampüsü’nde olabilmesi için bine yakın otobüsün aynı anda hareket etmesi gerekiyor” dedi. Yaşanan ulaşım sorununu, Kızılay-Çayyolu metro hattının tamamlanması ile birlikte çözüme kavuşturacaklarının altını çizen Tuncer,
“Geçtiğimiz günlerde, Devlet Demiryolları’yla bir anlaşma yaptık. Beytepe Kampüsü’ne raylı sistem getireceğiz. Metronun yapımı tamamlandığında, eş zamanlı olarak bizde raylı sistemimizi Beytepe’nin hizmetine sunacağız” diye konuştu.
Raylı sistemin metroyla bağlantılı olabilmesi için görüşmelere devam ettiklerinin altını çizen Tuncer, şunları söyledi:

Hızlı ulaşım alanları

“Beytepe istasyonunda inen insanların, metro içinden yapılan bir bağlantıyla raylı sisteme geçebilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sunduğumuz projede raylı sistemimiz metronun bitişinde başlıyor fakat, insanların yeryüzüne çıkması gerekiyor. Bizler, yapılacak bir bağlantıyla binlerce insanı yeryüzüne çıkmadan okula taşımak istiyoruz. Proje bu detayı eklemek için fizibilite çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yeraltında insansız hızlı ulaşım alanları da yapabiliriz. Yeraltından ulaşımı sağlamak için elimizden gelen bütün çalışmaları yapacağız. Yoğun bir nüfusa sahip olan bölgede, otobüslerle ring yapılması yeterli olmayacak. Üniversite şehri olan Başkent’te hızla toplu taşımacılığı organize etmemiz gerekiyor.”

10 bin kişilik yurt yapacağız

BİLKENT civarında 10 bin kişilik yurt yapmak için Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çalışacaklarını belirten Tuncer, “Önümüzdeki yıllarda 10 bin kişilik yurt projesini hayata geçireceğiz. Üniversitemizde eğitim gören 40 bin öğrencinin yarısından fazlasının yurt ihtiyacı var. 5 bin kişilik bir yurdumuz var fakat yeterli olmuyor. Yapımı tamamlandığında Ankara’da eğitim gören bütün öğrenciler bu yurttan faydalanacak. İçinde satış ve rekreasyon alanları, spor merkezleri bulunacak olan 10 bin kişilik yurtla, bölgeyi öğrenci şehri haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hacettepe’ye raylı sistem haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı