Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hacettepe Üniversitesi kendini savundu

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uğur Erdener, “Hacettepe Üniversitesi Doping Kontrol Merkezi'nin tüm doping kontrol analizleri yüzde yüz doğrudur” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Açıklamalarda bulunan Erdener, Basketbol Federasyonu'nun, Penny Taylor ile Hana Horakova'dan alınan idrar örneklerinin Köln'de analiz edilmesini isteyen Fenerbahçe Kulübü'nün talebini kabul etmesi nedeniyle “derin” üzüntü yaşadığını söyledi.

Basketbol Federasyonu'nun aldığı kararı tamamen yanlış bulduğunu kaydeden Erdener, “Hacettepe Üniversitesi Doping Kontrol Merkezi, Uluslararası Anti Doping Ajansı'nın (WADA) bünyesinde yer alan 34 uluslararası merkezden birisidir. Bu merkezde yapılan tüm doping analizleri doğrudur. Yıllardır Türk sporuna önemli hizmetleri olan bu kurumun kalitesinin tartışılması bile son derece üzücü bir durumdur” diye konuştu.

Hacettepe Üniversitesi'nin bünyesinde bulunan Doping Kontrol Merkezi, WADA'nın güvenini kazanmış dünyadaki nadir akredite merkezlerinden biridir” diyen Erdener, “Yüksek bir deneyime sahip olması nedeniyle her yıl Türkiye dışından sayısız başvuru yapılır ve tahlil istenir. Kim ne isterse düşünebilir ama benim güvenim kesinlikle yüzde yüzdür” ifadelerini kullandı.

Bunları da Beğenebilirsiniz