ANKARA HABERLERİ

Hacettepe Sanat Sokağı Ramazan Ayı’na bitecek

Hürriyet Haber
28 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 27 Mayıs 2010 - 20:21

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Hamamönü bölgesinde Hacettepe Üniversitesi ile Altındağ Belediyesi tarafından yürütülen çalışmaların başka kentlere örnek olacak nitelikte olduğunu belirtti.

Hürriyet Haber

Günay, Hacettepe Üniversitesi ve Altındağ Belediyesinin Hamamönü bölgesinde ortaklaşa yürüttüğü Sanat Sokağı projesinin inşaat alanında, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ve Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Uğur Erdener ile incelemelerde bulundu. Hamamönü’ndeki Sanat Sokağı projesinin inşaat alanını gezen Bakan Günay, Hacettepe Üniversitesine ait konukevi ve kermes alanını da ziyaret etti. Bakan Günay ile Altındağ Belediye Başkanı Tiryaki, burada hizmete konulan elektrikli faytona da bindi.

Kentsel yenilenme

İncelemelerinin ardından gazetecilere açıklama yapan Günay, Altındağ Belediyesi ve Hacettepe Üniversitesinin ortak alan düzenlemesi ve sosyal dokuyla bir arada kentsel yenileme projesi uyguladığını ifade etti. Hacettepe Üniversitesinin, Ankara ile özdeşleşmiş bir üniversite olmanın gereklerini yerine getirdiğine işaret eden Günay, şöyle konuştu: “Uzun süreden bu yana bu doku, bir üniversite çevresine, bir başkent dokusuna yakışmayan durumdaydı.

Tarihsel doku

Ara sokakları gezdik ve gezerken hangi yapılardan yeni mekanlara dönüştüğümüzü gördük. Bu ara sokaklardan hocam ve belediye başkanımız, bizi biraz da bilinçli olarak geçirdi. Yenilenmiş alanları gördüğümüz zaman nasıl bir dokudan yenilenmiş olduğumuzu bazen unutabiliyoruz. O yüzden yolu uzatarak biraz neyi yenilediğimizi, hangi mekanları iyileştirdiğimizi ve hangi yapıların şimdi kullanılır, çağdaş, modern, aynı zamanda da tarihsel dokuyu ayağa kaldırarak modern bir kullanıma açıldığını bize göstermiş oldunuz.

Bu bir doku yenilenmesi

Altındağ Belediyesi, burada u-zun zamandır köklü bir Ankara’ya, Türkiye’ye, çağdaş bir devletin başkentine yakışan bir doku yenilenmesi yapıyor. Uzun zamandır hem gözlüyorum, hem de işbirliği yapmaktan büyük bir kıvanç duyuyorum. Özel idare, emlak vergisi paylarından da elimizden geldiği kadar Altındağ Belediyesini desteklemeye çalışıyoruz. Gerçekten de başka kentlere örnek olacak bir çalışma yapılıyor. Taceddin Dergahı ve etrafından başlamıştı, Hamamönü sokaklarını kapsadı, Ulucanlar’a uzadı, önümüzdeki günlerde de Ulucanlar’ın açılışını yapacağız.

AĞUSTOSTA MUTLAKA AÇILACAK

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ise incelemelerde bulundukları bölgede yıkılacak ve yeniden yapılacak yerlerin protokolde yer aldığını ifade ederek, “Ama kuruldan geçmesi, izin alınması gibi konular belirli bir süreç alıyor. Şu anda inşaatına başladığımız bölgelerdeki çalışmaları Ramazan ayına bitireceğiz, söz veriyoruz buradan. Ağustosta bitireceğiz” dedi. “Bundan sonra da biraz önce o gezdiğiniz izbe sokaklara doğru çalışmalar devam edecek” diyen Tiryaki, Hacettepe Üniversitesi ile uyumlu bir çalışma sürdürdüklerini kaydetti. Tiryaki, “Buradaki eserlerin kalıcı olmasını çok önemsiyoruz. Bu nedenle de bizim bu kültür değerlerimize yatırım yapmak istiyoruz. Para harcamak istiyoruz. ” diye konuştu.

Günay: Ülkem adına teşekkür ediyorum

Kültür ve Turizm Bakanı Günay, üniversitenin yakın çevresinin yanı sıra, park haline getirilen, yeni, modern bir mimariye kavuşturulan alanların önemli bir kısmının da Hacettepe Üniversitesine ait olduğunu belirtti.

Çalışmalara katkı

Üniversitenin bu alanda Altındağ Belediyesi ile işbirliği yaptığını ve belediyenin çalışmalarına katkı sağladığını anlatan Günay, üniversitenin aynı zamanda da bazı mekanları konuk evi gibi tesisler yaparak yenilediğini söyledi. Günay, “Ben hem Sayın Rektör Prof. Dr. Erdener’e, hem de Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’ye çok teşekkür ediyorum Ankara halkı ve ülkem adına...” dedi.

Yeniden canlandırma

Altındağ Belediye Başkanı Tiryaki ile eski kent dokusunu yeniden canlandırma, yaratma adına önemli bir proje uyguladıklarını dile getiren Erdener, “İki ciddi, önemli kurum el ele verdiğinde, şehir adına, kent adına çok şeyin yaratılabileceği, yeniden yaratılabileceği, bu projeyle de zaten bir kez daha vurgulanmış oluyor” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hacettepe Sanat Sokağı Ramazan Ayı’na bitecek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:08
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:47
  • Yatsı
   21:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı