ANKARA HABERLERİ

Hacettepe Kampüsü’nde ‘zamlara dur de!’ yürüyüşü

Doğahan GİRİTLİOĞLU
07.11.2017 - 16:19Son Güncelleme :

Hacettepeli öğrenciler, rektörlüğün yeme, içme, yurt ve ulaşım ücretlerine uyguladığı zammı protesto etti. “Zamlara dur de!” sloganıyla toplanan öğrenciler, rektörlük binasına kadar yürüyüp, zamlarının geri çekilmesini istediler.

Doğahan GİRİTLİOĞLU

Hacettepe Üniversitesi öğrencileri, okul yönetimininin yeme, içme, yurt ve ulaşım birimlerinde uyguladığı zammı, protesto etti.
Beytepe Kampusü’ndeki öğrenci yemekhanesinde buluşan kalabalık, ellerinde ‘Zamlara dur de’, ‘Öğrenci müşteri değildir’, ‘Hacettepe ticarethane değildir’ yazılı pankarkartla, sloganlar eşliğinde rektörlük binasına yürüdü. Rektörlük önünde basın açıklaması yapan Hacettepeliler, fiyatlara uygulanan zamlarının geri çekilmesini talep etti. Grup adına basın açıklamasını okuyan Hacettepe Üniversitesi Öğrenci Temsilcileri Konseyi Başkanı Yavuz Sarıer özetle şunları söyledi:

ÜNİVERSİTE PARALI OTOPARKA DÖNDÜ

“Akademisyen, emekli ve idari personel taşıt puluna zam yapılmamamasına karşın, ücreti 25 TL olan öğrenci taşıt pulu, yüzde 300 zamlanarak 100 TL’ye çıkarıldı. Çocuklarının mezuniyet törenine gelen ailelerden kampüse girişlerinde de 10 TL gibi anlamsız bir otopark ücreti alınarak, üniversitemizin imajı zedelendi. Hacettepe Üniversitesi, paralı otoparka döndü.

FİYATLAR MAĞDURİYET YARATIYOR

Yaz okulu ders ücretleri iki kat artırılarak zaten bütünleme sınavları elinden alınmış öğrenciler daha da zor durumda bırakıldı. Yemekhane ücreti de gerekli olmamasına karşın zamlandı. Zaten zamlanmış yurt ücretlerine ek olarak ücretsiz olan çamaşır ve kurutma makinelerine 2 TL ücret konuldu. Bu zamlar öğrencileri mağdur ediyor.

SOSYAL TESİSLERDEN ÜCRET ALINDI

Okula bağlı sosyal tesislerden biri olan halı sahalar ücretlendirildi. Senatoda bu karara gösterdiğimiz yoğun tepki sayesinde üniversite yönetimi bu kararı geri çekmek zorunda kaldı. Ancak diğer zamların ve ücretlendirmelerin sebebi olarak öne sürdükleri bahanelerle, getirdiğimiz çözüm önerilerinin çoğu dikkate alınmadı.”

Hacettepe Kampüsü’nde ‘zamlara dur de’ yürüyüşü

PROTESTO AFİŞLERİ

Hacettepeli öğrenciler, ücret zamlarına dikkat çekmek için kampüsün farklı noktalarına afişler asıyor. “Gülümsemek ücretsizdir”, “Banklara oturmak ücretsizdir”, “Bölüme giriş ücretsizdir” ve “Tünel girişi ücretsizdir” gibi yazılar asan öğrenciler, fotoğraflarını da sosyal medya hesaplarından #Hacettepezamlaradurde hashtag’iyle paylaşıyor.

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Hacettepe Kampüsü’nde ‘zamlara dur de!’ yürüyüşü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Kasım 2017 tarihinde saat 16 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hacettepe Kampüsü’nde ‘zamlara dur de!’ yürüyüşü haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  09 Kasım 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:38
  • Guneş
   07:19
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:27
  • Akşam
   17:46
  • Yatsı
   19:16
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı