Gündem Haberleri

  HAC KUYRUĞU…

  Hürriyet Haber
  23.10.2003 - 19:05 | Son Güncelleme:

  “Sevgili Serdar, başkent Ankara’da sokak aralarında kalan bazı büyükelçiliklerin, vize işlemlerini yaparken kapılarına gelen insanlara hiç de uygar olmayan tutum ve davranışlarda bulunması her zaman gündeme getirilmez.” Sezai Bayar yazıyor:

  Bundan 5 yıl önce Paris Caddesi’ndeki Almanya Büyülelçiliğinde olduğu gibi.

  Türkiye’ye tatilini geçirmek için gelen ve sonradan geri dönen vatandaşlarımız bu elçilik kapısında vize işlemlerini yaparken saatlerce kuyruklarda bekler, kimileri geceyi bu sokakta geçirirdi. Sokak hergün panayıra döner, perişan durumda kalan vatandaşlarımıza hiç bir kolaylık gösterilmiyordu. Yemeklerini seyyar köftecilerden temin eden vizecilerin hiç bir ihtiyaçları karşılanmıyordu. Neyse yaza çize Almanlar’ı dize getirdik, şimdi Paris Caddesi’nde vize kuyrukları düzene girdi, oturma bankları koyuldu, dışarda olmasına rağmen kapalı mekanlar yapıldı. Bir tek sefaretin bahçe demirlerine ilaveten elektrikli teller kondu.

  Tabii bu bir Alman alışkanlığı. Malum Hitler dönemindeki Yahudiler'in kapatıldığı ünlü kamplardaki gibi bir alışkanlık. Tabii içerdekilerin dışarı kaçmamaları için değil, dışardakilerin içeri girmelerini önlemek için kuruldu bu dikenli ve elektrikli teller.

  Neyse şimdi benzer tablo, Suriye Büyükelçiliğinin Sedat Simavi Sokak’taki vize kulübesinde yaşanıyor.

  Malum Hac mevsimi. Suriye üzerinden Hacca gidecek olanların vizelerini düzenleyen Suriye Büyükelçiği’nin önü hemen her gün anababa günü. Yüzlerce kişi daracık caddenin iki yanında saatlerce bekliyor. Yol kesiliyor, araçlar geçemiyor ve trafik her an aksıyor. Kaldırımdam yürümek kimin haddine.

  Vize işlemleri yavaş ve ilkel biçimde yapıldığından halkın bu dar alanda çektiği sıkıntıları anlatmak mümkün değil.

  Vizeciler güç durumda, çevre halkı güç durumda.

  Bir tek polisin görev yaptığı bu sefaret önünde hemen her gün olaylar çıkıyor.

  Aslında temenni edilmez ama her an büyük bir olay patlak verebilir de.

  Üstelik güvenlik açısından da çok düşünülmesi gerekir.

  Ne de olsa hassas bölge burası.

  Bakalım şikayetler para edecek mi? Bekliyoruz.

  Sevgiler,

  Sezai

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı