Ege Haberleri

EGE

  Hac kıyafetleri Manisa bezinden

  Hürriyet Haber
  14.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 13.08.2009 - 20:43

  Osmanlı saraylarında kullanılan Manisa bezi, serin tutucu özelliği nedeniyle hacı adaylarını bekliyor. Kadınlar Birliği Başkanı Kafkaslı, Belediye Başkanı Ergün’den destek istedi.

  TÜRK Kadınlar Konseyi Manisa Şube Başkanı Mübeccel Kafkaslı, Yeni Han’daki Manisa bezi dokuma tezgahları için Belediye Başkanı Cengiz Ergün’den destek istedi. Kafkaslı, geçen yıl hayata geçirdikleri Manisa bezinden hac kıyafetleri üretme projesine desteğe ihtiyaçları olduklarını belirterek, “Hedefimiz Türkiye’ye yayılmak” dedi.Yıllarca Osmanlı saraylarında kullanılmış, sadece Manisa’ya özgü olan ürünü uzun bir aradan sonra yeniden üretmeye başladıklarını hatırlatan Kafkaslı, şöyle konuştu:

  Belediye ile işbirliği isteği

  “Yeni Han’da bulanan tezgahlarımızda yüzde 100 pamuk olan Manisa bezi dokuyoruz. Ancak sesimizi yeteri kadar duyuramıyoruz. Manisa bezinden hac kıyafetleri üretmek projemizde beklediğimiz hedefe ulaşamadık. Sesimizi duyuramadığımız için yeteri kadar satamıyoruz. Hedefimiz Türkiye’ye yayılmak. Türkiye’den Mekke ve Medine’ye giden tüm hacıların kıyafetlerinin Manisa bezinden yapılmasını sağlamak. Bu konuda Manisa Belediyesi ile işbirliği yapmak istiyoruz.”

  Kadınlara iş imkanı

  Halen birçok giysi ve aksesuvar üretiminde Manisa bezi kullanıldığını kaydeden Kafkaslı, bu üretimin desteklenmesi halinde Yeni Han’daki üretimin büyüyeceğini, böylelikle hem ihtiyacı olan kadınlara iş sağlanacağını, hem de tarihin yaşatılacağını vurguladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı