Gündem Haberleri

  Habur Sınır Kapısı'nda 20 kilometre araç kuyruğu

  Mehmet Selim YALÇIN/ SİLOPİ (Şırnak), (DHA)
  13.09.2012 - 16:14 | Son Güncelleme:

  ŞIRNAK’ın Silopi İlçesi’nden Irak’a açılan Habur Sınır Kapısı’nda 20 kilometreyi bulan araç kuyruğu oluştu. Günlerdir kuyrukta beklediklerini öne süren sürücüler duruma tepki gösterirken, İpekyolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Hasan Eken, Suriye’de yaşanan iç karışıklık nedeni ile bütün araçların Habur Gümrük Kapısı’na yöneldiğini ve bu yüzden aşırı yığılmanın oluştuğunu ayrıca son günlerde yaşanan sistem arızasının da sıkıntısını yaşadıklarını söyledi.

  Irak’a açılan Habur Sınır Kapısı’nda son günlerde büyük bir yoğunluk yaşanıyor. Yoğunluk nedeniyle sınır kapısı üzerindeki karayolunda yaklaşık 20 kilometrelik araç kuyruğu oluştu. Kuyrukta bekleyen sürücüler duruma tepki gösterirken, günlerdir perişan olduklarını belirttiler.

  Kamyon şoförü Nevzat Bulut, 3 günden beri kuyrukta beklediğini ve bu süre içerisinde 1 kilometre yol alamadığını belirterek, rüşvet veren bazı sürücülerin kuyrukta beklemeden geçiş yaptığını ileri sürdü. Sürücülerden Ömer Kılıç ise günlerdir kuyrukta beklediklerini ve tüm ihtiyaçlarını kuyruklarda karşılamak zorunda kaldıklarını anlatarak, "Kuyruklar yüzünden çok rezillikler çekiyoruz. Su bile bulamıyoruz. Artık bu kuyruklarda beklemek istemiyoruz. Yetkililerin çalışma yapmasını bekliyoruz" diye konuştu.

  İpekyolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Hasan Eken de Suriye’de yaşanan iç karışıklık nedeni ile bütün araçların Habur Gümrük Kapısı’na yöneldiğini ve bu yüzden aşırı yığılmaların oluştuğunu söyledi. Eken, ayrıca son günlerde yaşanan sistem arızasından dolayı sıkıntı yaşadıklarını belirterek, kuyruğun en kısa zamanda sona ereceğini ifade etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı