Habur’daki sıkıntıyı alternatif kapı aşacak

Erdinç ÇELİKKAN
28.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 28.01.2012 - 01:08

Türkiye, Habur’da yaşanan sıkıntının ticarete yansıyan olumsuz etkisini aşmak için yeni sınır kapıları açarak, ticarete alternatif güzergahlar yaratacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yeni kurulacak 5 sınır kapısından Ovaköy’ün, karayoluna paralel yapılacak 250 kilometrelik demiryolu hattıyla yeni ticaret köprüsü olacağını söyledi. Yazıcı, Türkiye’nin Irak’ın petrol ve doğalgaz kaynaklarının dünya pazarlarına ulaştırılmasında önemli rol oynadığını belirtti. Yazıcı, şunları söyledi:
Karayolu riskli
Irak’la kaynak ve güzergah çeşitliliği sağlanması Avrupa ve küresel enerji güvenliğine katkıda bulunacak, 2 ülke arasındaki işbirliğini daha da güçlendirecektir. Habur’dan itibaren Irak içlerine olan taşımacılık güvenlik nedeniyle Türk araçlarıyla yapılamıyor. Zaho’da Türk araçları yüklerini Irak araçlarına aktarıp geri dönüyorlar. Güvenlik problemi çözülmedikçe Irak’ta kendi araçlarımızla karayolu taşımacılığı çok yüksek risk taşır.
Çalışmalar başladı
Sınır kapılarının sayısını arttırma konusunda Irak’la mutabakat sağladık. Aktepe, Ovaköy, Derecik, Üzümlü ve Ovacık Demiryolu Sınır Kapısı’nın çalışmalarına başladık. Açılması planlanan Aktepe Kara Hudut Kapısı Habur ile aynı yolları kullanacak. Türkiye’den Musul–Ar Rabiya yoluna Suriye–Irak hududuna paralel bir yol açılması halinde alternatif bir güzergah oluşturacak. Ovaköy Kara Hudut Kapısı da Habur’la aynı yolları kullanacak. Bir de Derecik’te kapı açacağız. Üzümlü de Habur ile aynı güzergahları kullanacak.
Körfez’e sevkıyat
Ovaköy Demiryolu Hudut Kapısı ise Habur’un yaklaşık 10 kilometre batısında. Yüklerin aktarılmasına ihtiyaç duyulmadan Irak içindeki demiryolu bağlantılı noktalara ve Basra Körfezi’ne sevkıyat yapılabilecek. Diğer Körfez ülkelerine sevkıyat mümkün olacak.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı