MENÜ

Zühtü Arslan

Zühtü Arslan ile ilgili tüm haberleri, son dakika Zühtü Arslan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Zühtü Arslan haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 310 Zühtü Arslan haberi bulunmuştur.

Zühtü Arslan Haberleri

AYM’den Cumhurbaşkanı yetkisine kritik iptal

AYM’den Cumhurbaşkanı yetkisine kritik iptal

ANAYASA Mahkemesi (AYM) Yüce Divan’da yargılanacak askerlerin görev suçundan soruşturulmaları ve geçici süreyle görevden uzaklaştırılmaları hakkındaki kararlara yapılacak itirazın Cumhurbaşkanınca “kesin” hükme bağlanmasını öngören düzenlemeyi iptal gerekçesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

24.06.2015Gündem
Süleyman Demirele veda günü

Süleyman Demirel'e veda günü

Türkiye siyaset tarihinin yarım asrında görev alan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, son yolculuğuna uğurlanıyor. Ankara'daki ilk tören, Güniz Sokak’taki evinin önünde yapıldı. Demirel son kez evine gittiğinde Isparta'dan getirilen güllerle uğurlandı. 20 yıldır yanından hiç ayrılmayan doktoru Aylin Cesur, gözyaşlarıyla 'Baba'sına veda etti. Demirel için ikinci tören yıllarca görev yaptığı Meclis’te yapıldı. Meclis'teki ve Kocatepe Camii'ndeki törene devletin zirvesi de katıldı.

19.06.2015Gündem
Yüce Divan’da zeybek

Yüce Divan’da zeybek

UYUŞMAZLIK Mahkemesi’nin 70. Kuruluş Yılı Sempozyumu nedeniyle Yüce Divan Salonu’nda yapılan açılışta Türk Dünyası Müzik Topluluğu Dinletisi’ndeki zeybek gösterisi ilgi çekti.

11.06.2015Gündem
AYMnin imam nikahıyla ilgili kararına tepkiler: Çocuk evliliğini cesaretlendirmesin

AYM'nin imam nikahıyla ilgili kararına tepkiler: Çocuk evliliğini cesaretlendirmesin

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) imam nikâhıyla ilgili kararı ‘çocuk yaşta evlilikleri ve çokeşliliği arttıracağı’ endişelerine yol açarken, siyasetçi kadınları da isyan ettirdi.

29.05.2015Gündem
Cübbesine ilik açtıracak

Cübbesine ilik açtıracak

DANIŞTAY, geçen yıl dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’nu protesto etttiği törenin ardından bu yıl 147’nci kuruluş yıldönümünü ‘protokolsüz ve basınsız’ kutladı.

11.05.2015Gündem
Danıştay Başkanı Zerrin Güngör: Tarafsızlığını koruyamayan yargının toplumun tepkisini çekeceği unutulmamalı

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör: Tarafsızlığını koruyamayan yargının toplumun tepkisini çekeceği unutulmamalı

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, bağımsız ve tarafsız yargı düzeninin adalet için vazgeçilmez olduğunu belirterek, "Demokratik-sosyal hukuk devletinde yargı, temel hak ve özgürlüklerle toplumun temel değerlerinin koruyucusu ve güvencesidir. Tarafsızlığını koruyamayan yargının, toplumun öfke ve tepkisini çekeceği unutulmamalıdır" dedi.

11.05.2015Gündem
53. yıl mesajları

53. yıl mesajları

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan dün mahkemenin 53. kuruluş yıldönümünde ilk kez yaptığı açış konuşmasında ‘paralel yargı’, vesayet, yeni anayasa ve bireysel başvuru konusunda çarpıcı mesajlar verdi.

27.04.2015Gündem
AK Parti vaadine üstü kapalı cevap

AK Parti vaadine üstü kapalı cevap

Anayasa Mahkemesi’ni 153.kuruluş yıldönümünde Başkan Zühtü Arslan, AKP’nin seçim bildirgesinde yer alan ‘bireysel başvuru hakkı’ gözden geçirilecek ifadesine üstü kapalı yanıt verdi. Arslan, bireysel başvuru sayısının artmamasının idari makamların hassas davranmasına bağlı olduğunu söyledi.

27.04.2015Gündem
Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslandan önemli açıklamalar

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'dan önemli açıklamalar

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, bu sıfatıyla yaptığı ilk konuşmada, "bağımsız yargı" ve "çoğulcu demokrasi" vurgusu yaptı, sık sık "kuvvetler ayrılığının öneminden" bahsetti. AYM Başkanı Arslan'ın yaptığı konuşmanın kitapçığı basın mensupları ile de paylaşıldı. Konuşma kitapçığının yeni Anayasa sürecine ilişkin bölümünde bir de Slavoj Zizek'in bir fıkrası yer aldı. Ancak AYM Başkanı, bu fıkrayı okumadı.

27.04.2015Gündem
Tablo vahim değil

Tablo vahim değil

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan TBMM’nin açılışının 95’inci yıldönümü dolayısıyla düzenlenen resepsiyonda mahkemeye bireysel başvurularla ilgili değerlendirmeler yaptı.

24.04.2015Gündem
Anayasa Mahkemesi’nden iki kritik karar

Anayasa Mahkemesi’nden iki kritik karar

ANAYASA Mahkemesi (AYM) bu sabah toplandı ve iki kritik davayı inceledi. AYM, büyük itirazlara rağmen 27 Mart’ta Meclis’ten geçirilen ve 4 Nisan’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak yürürlüğe sokulan İç Güvenlik Paketi’ne yönelik CHP tarafından açılan iptal ve yürütmeyi durdurma davası ile aynı pakette yer alan ve ilk kez Cumhurbaşkanına da örtülü ödenek verilmesini öngören düzenlemenin iptali istemiyle açtığı iki ayrı davanın ilk incelemesini yaptı ve esasa geçilmesine karar verdi.

22.04.2015Gündem
Anayasa Mahkemesi’nden yatak odası ayarı

Anayasa Mahkemesi’nden yatak odası ayarı

‘Oral, anal, grup, eşcinsel ve lezbiyen’ ilişkileri doğal olmayan ilişki olarak tanımlayan AYM, bu tür ilişkileri kurmanın cezası olmadığını belirtti. Ancak ilişkileri içeren görüntülerin depolanmasına hapis ön görüldü.

20.04.2015Gündem
AYM’den avuç içi taramaya vize

AYM’den avuç içi taramaya vize

ANAYASA Mahkemesi, kamuoyunda “avuç içi uygulaması” olarak bilinen ve büyük tartışma yaratan özel hastanelerdeki Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi’ne vize verdi.

4.04.2015Sağlık
Ziyaret koruması

Ziyaret koruması

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, 10 Şubat’ta göreve başlayan Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan’a nezaket ziyaretinde bulundu.

2.04.2015Gündem
Erdoğandan Arslana ziyaret

Erdoğan'dan Arslan'a ziyaret

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan’ı ziyaret etti.

2.04.2015Gündem
AYM’den İş Bankası’na iyi haber

AYM’den İş Bankası’na iyi haber

ANAYASA Mahkemesi (AYM), İş Bankası AŞ Mensupları Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı’na yapılan katkı payı ödemelerinin “ücret” sayılarak, İş Bankası’na kesilen vergi cezasının, “mülkiyet hakkının ihlali” olduğuna karar verdi.

21.02.2015Ekonomi
AYM’ye yeni Genel Sekreter

AYM’ye yeni Genel Sekreter

ANAYASA Mahkemesi (AYM) Başkanlığı’na seçilen Zühtü Arslan, ilk atamasını yaparak AYM Genel Sekreteri Oğuz Kaya’nın yerine, yardımcısı Selim Erdem’i atadı.

12.02.2015Gündem
Korkusu olan cübbesini çıkarsın

Korkusu olan cübbesini çıkarsın

YARGITAY Birinci Başkanı seçilen İsmail Rüştü Cirit, dün Yargıtay’da düzenlenen törenle mazbatasını aldı. Törende önce eski Başkan Ali Alkan’ın dönemine ilişkin 6 dakikalık bir film gösterildi.

11.02.2015Gündem
Haşim Kılıçtan AYM seçimi sonrası önemli açıklamalar

Haşim Kılıç'tan AYM seçimi sonrası önemli açıklamalar

13 Mart’ta görev süresi sona erecek olan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç AYM’de yapılan ve Zühtü Arslan’ın başkan seçildiği seçim sonrasında basın toplantısı yaptı. Kılıç, bugün itibariyle emeklilik kararı aldığını söyledi.

11.02.2015Gündem
11 oyun şifreleri

11 oyun şifreleri

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) 2 kez ertelenen seçimi dün sabah yapıldı. Yeni Yüce Divan görevini de yürüten en kritik yüksek mahkemenin başkanı, AYM üyesi Zühtü Arslan oldu. Arslan’a ağırlıklı olarak Abdullah Gül’ün, TBMM’nin ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçtiği üyeler oy verdi. 17 üyeli AYM’nin 11 üyesinin oyuyla Arslan’ı başkanlığa getiren seçim, şöyle gerçekleşti:

10.02.2015Gündem
Başkanın şifreleri

Başkanın şifreleri

YENİ Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, mahkemenin son dönemde verdiği ilginç kararların altındaki imzaları ve karşı oylarıyla dikkat çekiyor. Arslan’ın verdiği bazı kararlar ve oylar şöyle:

10.02.2015Gündem
Bozdağ: Fidanın istifası kabul edilmiş mi

Bozdağ: 'Fidan'ın istifası kabul edilmiş mi?'

AK Parti Grup toplantısından sonra MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la ilgili bir soruya Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan çok anlamlı bir yanıt geldi.

10.02.2015Gündem
Zühtü Arslan AYMyi darbecilikle suçlamış

Zühtü Arslan AYM'yi darbecilikle suçlamış

Bugün yapılan seçimde Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na seçilen Zühtü Arslan geçmişte AYM’yi darbecilikle suçlamıştı.

10.02.2015Gündem
Haşim Kılıçın yerine Zühtü Arslan seçildi | Zühtü Arslan kimdir

Haşim Kılıç'ın yerine Zühtü Arslan seçildi | Zühtü Arslan kimdir?

13 Mart’ta görev süresi sona erecek olan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç AYM’de yapılan ve Zühtü Arslan’ın başkan seçildiği seçim sonrasında basın toplantısı düzenledi. Kılıç bugün itibariyle emeklilik kararı aldığını söyledi. Anayasa Mahkemesi Başkanlığına Haşim Kılıç'ın yerine Zühtü Arslan seçildi. Peki, Zühtü Arslan kimdir?

10.02.2015Gündem
Zühtü Arslan AYMyi darbecilikle suçlamış

Zühtü Arslan AYM'yi darbecilikle suçlamış

Bugün yapılan seçimde Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na seçilen Zühtü Arslan geçmişte AYM’yi darbecilikle suçlamıştı. ARŞİV

10.02.2015Haber
Haşim Kılıçtan AYM seçimi sonrası önemli açıklamalar

Haşim Kılıç'tan AYM seçimi sonrası önemli açıklamalar

13 Mart’ta görev süresi sona erecek olan AnayasaMahkemesi Başkanı Haşim Kılıç AYM’de yapılan ve Zühtü Arslan’ın başkanseçildiği seçim sonrasında basın toplantısı yaptı. Kılıç bugünitibariyle emeklilik kararı aldığını söyledi.

10.02.2015Haber
Anayasa Mahkemesi ve Yargıtayın yeni başkanları belli oldu

Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay'ın yeni başkanları belli oldu

ANAYASA Mahkemesi’nin yeni Başkanı bugün sabah yapılan seçimle AYM üyesi Zühtü Arslan oldu.

10.02.2015Gündem
Yargıtayın yeni başkanı İsmail Rüştü Cirit

Yargıtay'ın yeni başkanı İsmail Rüştü Cirit

Yaş haddinden emekliye ayrılan Ali Alkan'ın yerine, Yargıtay Başkanlığı'na İsmail Rüştü Cirit seçildi.

10.02.2015Gündem
AYM başkanını bugün seçiyor

AYM başkanını bugün seçiyor

Daha önce 6 Şubat’ta yapılması beklenen ancak Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Haşim Kılıç tarafından ertelenen başkanlık seçimi bugün saat 10.00’da yapılacak.

9.02.2015Gündem
AYM’de başkanlık seçimi ertelendi

AYM’de başkanlık seçimi ertelendi

Bu sabah saat 9.30’da yapılması planan Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanlık seçimi ertelendi.

5.02.2015Gündem
Anayasa Mahkemesinde kritik gün

Anayasa Mahkemesi'nde kritik gün

Anayasa Mahkemesi bugün, Mart ayında yaş haddinden emekliye ayrılacak olan Başkan Haşim Kılıç'ın halefini belirleyecek.

4.02.2015Gündem
DYP ve MYP kıratı kullanamayacak

DYP ve MYP "kırat"ı kullanamayacak

Anayasa Mahkemesi, Demokrat Parti'nin başvurusu üzerine, Doğru Yol Partisi (DYP) ve Muhafazakar Yükseliş Partisi'nin (MYP) "kırat"ı kullanmamasını kararlaştırdı.

24.12.2014Gündem
İmam-Hatiplilere polis akademisi yolu açıldı

İmam-Hatiplilere polis akademisi yolu açıldı

Yönetmelik değişikliğiyle, İmam Hatip Lisesi mezunlarının bu yıldan itibaren Polis Akademisi'ne girebilmesinin yolu açıldı.

5.09.2012Gündem
Polis Akademisi Başkanından özlü sözler

Polis Akademisi Başkanı'ndan 'özlü sözler'

Polis Akademisi Başkanlığı’na atanan Prof. Remzi Fındıklı, 'Hasılı Kelam/Özlü Sözler' adıyla bir kitap yazdı. Kitabında siyasetten, askerlere, kadınlara ve dinlere ait ilginç görüşler ortaya koydu. Kitapta “Batı, terbiye edilmemiş bir attır, 15’inde kız ya erde, ya yerde olmalıdır, fakirin aklı olsa, fakir olmazdı, erkeğin göbeklisi kadının da bebeklisi makbuldür, demokrasi vasat insanlar yönetimidir” gibi ‘sözler’ bulunuyor

8.07.2012Gündem
50. yıl için 60 partiyi davet etti

50. yıl için 60 partiyi davet etti

Anayasa Mahkemesi’nin 25 Nisan Çarşamba günü kutlanacak 50. kuruluş yıldönümü törenine, faaliyette olan 60 siyasi partinin tümü ilk kez davet edildi.

18.04.2012Gündem
Polis Akademisi Başkanı, AYM’de

Polis Akademisi Başkanı, AYM’de

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğine, Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan’ı atadı.

16.04.2012Gündem

Yazar Sonuçları

İktidar nereye?

MUHALEFET iktidarı eleştirirken ekonomide sıkıntıya girildiğini, baskıcı eğilimlerin arttığını söyleyebilir.

6.05.2015

Benim yargıcım seninkini döver

ÇEŞİTLİ illerde görev yapan ve eskiden yapmış yargıç ve savcıların dosyaları bir süredir inceleniyor, ilişkileri didik didik ediliyor, “O yargıç bizden mi, öteki savcı paralelci mi” araştırması.

28.04.2015

Anayasal devlet

ANAYASA Mahkemesi Başkanı Sayın Zühtü Arslan önceki gün yaptığı konuşmada çok önemli hukuki konulara temas etti.

28.04.2015

‘Anayasa Teorisi’

ANAYASA Mahkemesi’nin yeni başkanı Sayın Zühtü Arslan’ın görüşleri nedir? Hukuk devleti, iktidar, tarafsızlık gibi konularda ne düşünüyor?

11.02.2015

Yargı

ANAYASA Mahkemesi’nde ve Yargıtay’da başkanlar değişti.

10.02.2015

Yargı krizi sürüyor

YARGININ iki tepe kurumuna, Anayasa Mahkemesi (AYM) ile Yargıtay’a yeni başkanlar seçildi, hayırlı olsun.

10.02.2015

AYM seçiminde kafa karışıklığı

HİTLER gibi diktatörler, çıkardıkları yasaların anayasaya uygunluğunu es geçip, insanlığın yüz karası kararları alırken buna ‘Dur’ diyecek kurumlar yoktu.

8.02.2015

Fakat...

BAŞBAKAN Erdoğan’ın geniş kitleler üzerindeki karizmatik etkisi aynen devam ediyor, oy grafiğinde düşme yok.

6.03.2013

BDDK ve SGK uyumasın

ALACAĞIN temliki karşılığı fatura temliki alınan, bu temliklere karşılık ödeme güvencesi olarak çekleri alan factoring firmaları, BDDK’nın izni ile kuruluyor.

17.04.2012