MENÜ

Zühtü Arslan

Zühtü Arslan ile ilgili tüm haberleri, son dakika Zühtü Arslan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Zühtü Arslan haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 310 Zühtü Arslan haberi bulunmuştur.

Zühtü Arslan Haberleri

Erdoğandan AKPMnin siyasi denetim kararına sert tepki

Erdoğan'dan AKPM'nin 'siyasi denetim' kararına sert tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin (AKPM) "siyasi denetim" kararına ilişkin, "Fransa olağanüstü hal şartlarında seçime gidince ses çıkarmayanların, üstelik de bir darbe girişiminin ardından Türkiye aynı yöntemi uyguladı diye bizi yeniden denetim sürecine almaları en hafif ifadesiyle ayıptır. Tarih en büyük hakemdir. Bugünler gelip geçecek ama herkesin doğruları ve yanlışları bir ibret vesikası olarak ortada kalacaktır. Biz Türkiye olarak doğru bildiğimiz yolda kararlılıkla ilerlemeyi sürdüreceğiz." dedi.

27.04.2017Gündem
Sırrı Süreyya Önder HDP için randevuyu böyle almış

Sırrı Süreyya Önder HDP için randevuyu böyle almış

Sırrı Süreyya Önder, tutuklu milletvekilleri için Anayasa Mahkemesi'nden ilginç bir yönetmle randevu aldı. Anayasa Mahkemesi'nin kuruluş yıldönümüne "Tüm vekiller geleceğiz” diyen Önder telefon diplomasisi sonunda randevu almayı başardı.

26.04.2017Gündem
‘Şaibeyi ortaya koydu’

‘Şaibeyi ortaya koydu’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın “Yasaları yorum yoluyla değiştirmek mahkeme eliyle Anayasa değişikliği yapmaktır” sözlerini hatırlatarak, “Anayasa Mahkemesi Başkanı referandumun şaibeli olduğunu açık ve net ortaya koymuştur” dedi. Kılıçdaroğlu, referandum sonrası yol haritasını tartışmak için toplanan Parti Meclisi öncesinde dün özetle şunları söyledi:

25.04.2017Gündem
Anayasal sınırlar hepimizi bağlar

'Anayasal sınırlar hepimizi bağlar'

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, “Anayasal demokrasilerde yetki haritasını çizen kurucu iktidar, başka bir ifadeyle anayasa koyucudur. Yetki haritası ise Anayasa’dır. Değişinceye kadar mevcut anayasal sınırlar hepimizi bağlamaktadır” dedi. Anayasa Mahkemesi’nin 55’inci kuruluş yıldönümü dolayısıyla Yüce Divan Salonu’nda düzenlenen törende Zühtü Arslan özetle şunları söyledi:

25.04.2017Gündem
CHP lideri Kılıçdaroğlundan sert sözler: Sen artık bir siyasetçisin kardeşim

CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan sert sözler: 'Sen artık bir siyasetçisin kardeşim'

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, YSK'yı sert sözlerle eleştirdi. Kılıçdaroğlu, "Hakimlik mesleğine de gölge düşürdüler. Bırakınız bir referandumu şaibeli hale getirmeyi, yargıçlık mesleğine gölge düşürdüler. Bir Allah'ın kulu çıkıp bana bunu, bize bunu anlatmak zorundadır. Bunları yapanlara hakim denmez. Cübbe giymelerini de doğru bulmuyorum. Gidip bir siyasi partinin cübbesini girebilirler. 'Ben siyasetçi değilim cevap vermiyorum' diyor. Sen artık bir siyasetçisin kardeşim, sen o cübbeyi giymeye layık değilsin. Gayri meşru bir halk oylamasının tek nedeni, sorumlusu sensin" dedi.

25.04.2017Gündem
Anayasa Mahkemesi 55 yaşında

Anayasa Mahkemesi 55 yaşında

Anayasa Mahkemesinin 55. Kuruluş Yıl Dönümü nedeniyle düzenlenen törende konuşma yapan Zühtü Arslan, “16 Nisan’da yapılan halk oylamasında halkımız yüksek bir katılımla ve büyük bir demokratik olgunlukla sandığa gitmiştir. Halk oylamasının yüzde 85’i aşan bir katılım oranıyla gerçekleşmiş olması demokrasimiz açısından başlı başına bir kazanımdır” dedi.

25.04.2017Haber
AYM Başkanı Zühtü Arslan: Yetkimiz dışında

AYM Başkanı Zühtü Arslan: Yetkimiz dışında

Referandum sonrası devletin zirvesinde yer alan isimler ilk kez Anayasa Mahkemesi'nin kuruluş yıldönümünde buluştu. Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, "Anayasa Mahkemesi OHAL KHK'larını denetleme yetkisine sahip değildir. AYM'den anayasal sınırların dışına çıkması beklenmemelidir" dedi. Arslan, "OHAL döneminde bireysel başvuru incelemesinin nasıl yapılabileceğine dair teknik ve hukuki çalışmaya aylar öncesinden başlanmıştır. Bu çalışma tamamlanmak üzeredir" diye konuştu.

25.04.2017Gündem
HDPden Anayasa Mahkemesine başvuru

HDP'den Anayasa Mahkemesi'ne başvuru

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Anayasa Mahkemesi'nin tutuklu HDP milletvekilleriyle ilgili dosyayı gündeme alması ve kararı bir an önce vermesi gerektiğini belirterek, "Kim yargının fonksiyonunu yerine getirmekten korkuyorsa o makamı işgal etmeye hak sahibi de değildir" dedi.

24.04.2017Gündem
AYMden OHAL Komisyonuna 65 bin dosya

AYM'den OHAL Komisyonu'na 65 bin dosya

OHAL uygulamalarıyla mağdur olduğunu düşünen kişi ve kurumların itirazlarını incelemek üzere kurulmasına karar verilen 7 kişilik ‘Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun işyükü ağır olacak. Anayasa Mahkemesi’nden 65 bin OHAL kaynaklı bireysel başvurunun komisyona gönderilmesi bekleniyor. Kamuda 90 bini aşkın ihraç, 10 bini aşkın kapatma olduğu için dosya sayısı artabilir.

24.01.2017Gündem
‘Adalet herkese eşit davranılmasını gerektirmez’

‘Adalet herkese eşit davranılmasını gerektirmez’

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, İstanbul Tahkim Merkezi’nce düzenlenen Kamu Kurum ve Kuruluşları Açısından Tahkim Konferansı’nın açılışına katıldı.

19.12.2016Gündem
Zühtü Arslan: 15 Temmuz sonrası 60 bin başvuru oldu

Zühtü Arslan: 15 Temmuz sonrası 60 bin başvuru oldu

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan AYM Tahkim Konferansı’nda konuştu. Arslan, AYM'ye 15 Temmuz sonrasında 60 bin başvuru olduğunu açıkladı.

19.12.2016Gündem
Eski YARSAV Başkanı FETÖ’den gözaltında

Eski YARSAV Başkanı FETÖ’den gözaltında

OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameyle kapatılan Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Murat Arslan ile eski Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Sekreteri Mehmet Oğuz Kaya’nın da aralarında olduğu 19 Sayıştay denetçisi, FETÖ soruşturmasında gözaltına alındı.

19.10.2016Gündem
AYMden KHK talebine ret

AYM'den KHK talebine ret

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin OHAL'e ilişkin KHK'nın iptali istemiyle yaptığı başvuruyu reddetti. Gerekçeli karar 10 gün içinde açıklanacak.

12.10.2016Gündem
Anayasa Türk evladına emanet

Anayasa Türk evladına emanet

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, iki yeni üyenin yemin töreninde darbe girişimini, “Darbeler siyasi irademize ve aklımıza giydirilen deli gömleğidir” diye eleştirdi. Arslan, 15 Temmuz şehitlerinden bahsederken, Anayasa’nın başlangıç kısmındaki ‘demokrasi ve Türk evlatları’ ifadelerini hatırlatarak, “Bu ifadeler artık toplumsal ve siyasal bir gerçekliğe tekabül etmektedir” dedi.

5.10.2016Gündem
Devletin zirvesi AYMde biraraya geldi

Devletin zirvesi AYM'de biraraya geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Prof.Dr. Zühtü Arslan, Anayasa Mahkemesi üyeliklerine seçilen Recai Akyel ile Yusuf Şevki Hakyemez'in ant içme törenine katıldı. İşte törenden dikkat çeken kareler...

5.10.2016Gündem
Suudi Arabistan Veliaht Prensine Cumhuriyet nişanı

Suudi Arabistan Veliaht Prensine Cumhuriyet nişanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaretini gerçekleştirmek üzere Türkiye’ye gelen Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Başbakan Birinci Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Muhammed Bin Nayif Bin Abdülaziz Al Suud’u Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kabul etti. Yemek öncesi veliaht prense Cumhuriyet Nişanı Tevcih Töreni yapıldı.

30.09.2016Gündem
Milletin mekânında açılış yargı bağımsızlığını güçlendirir

'Milletin mekânında açılış yargı bağımsızlığını güçlendirir'

Adli yıl, ‘yer tartışmaları’nın ardından dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda törenle açıldı. İlk kez adli yıl açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Millet adına görev yapan yargının, milletin mekânında açılış töreni yapması yargı bağımsızlığını güçlendirir” dedi. Erdoğan, darbe girişimiyle ilgili de dünyaya “241 kişi şehit oldu. Bizler kalkıp da güvenlik güçlerimize ‘Darbecileri vurun’ diye bir talimatı vermedik, ‘Adalete teslim edin’ dedik. Ey dünya hâlâ bize hangi gözle bakıyorsun? Kalkıp ‘Endişe ile izliyoruz’ diyorsunuz. Bu terbiyesizlik değil mi?” diye seslendi.

1.09.2016Gündem
Adli Yıl Açılış Töreninden kareler

Adli Yıl Açılış Töreni'nden kareler

2016-2017 Adli Yıl Açılış Töreni Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde başladı. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da katıldı.

1.09.2016Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan adli yıl açılışında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan adli yıl açılışında konuştu

2016-2017 Adli Yıl Açılış Töreni Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapıldı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "O gece 30 küsür kişi darbecilerden öldü. Fakat 241 kişi darbe karşısında direnenlerden şehit oldu. Demek ki bizler darbecilere kalkıp da güvenlik güçlerimize bunların hepsini vurun diye bir emir vermedik. Bunları yakalayın adalete teslim edin dedik" dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılmadığı açılış töreninde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin sohbet ettikleri görüldü.

1.09.2016Gündem
Cumhurbaşkanı, Anayasa Mahkemesi Başkanı ile görüşecek

Cumhurbaşkanı, Anayasa Mahkemesi Başkanı ile görüşecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ı kabul edecek.

21.07.2016Gündem
flaş

flaş

21.07.2016Ankara
AYM Başkanına mektup: Tarihi sorumluluğunuz var

AYM Başkanı'na mektup: Tarihi sorumluluğunuz var

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Yargıtay ve Danıştay’ın yapısını değiştiren yasanın iptali için yaptığı başvurunun ardından Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’a mektup yazdı.

1.07.2016Gündem
Sivil plakayla geldi 0002 ile çıktı

Sivil plakayla geldi '0002' ile çıktı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne sivil plakalı araçla gelen Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinin ardından '0002' plakalı araçla çıkış yaptı.

24.05.2016Gündem
Kanun çıkarın vermeyelim

'Kanun çıkarın vermeyelim'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan’ın 5 Nisan’da Cumhurbaşkanlığı’ndaki görüşmesinde gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’e tahliye yolunu açan hak ihlali kararı ile teröristlere tazminatların da gündeme geldiği öğrenildi.

26.04.2016Gündem

Yazar Sonuçları

CHP’de sokak - mahkeme ikilemi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün "Bu iş kesin olarak bitti" dedi ama toplumdaki tartışmanın bitmediğini herhalde kendisi de görüyor ona ulaşan bilgilerden.

20.04.2017

YSK, TCK 250'nci maddeyi yok saydı

ESKİ DPT uzmanı, ekonomist ve eski CHP milletvekili Ali Nejat Ölçen Odatv’de diyor ki:

18.04.2017

CHP bastırıyor, YSK bocalıyor, gözler Erdoğan’da

CHP dün Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) giderek 16 Nisan’da başkanlık sisteminin kabulüyle sonuçlanan halk oylamasının iptalini istedi.

18.04.2017

Hukuk krizi

ENDİŞE ediyorum, mevcut sorunlarımız yetmiyormuş gibi bir de hukuk krizi ile mi karşılaşacağız diye.

5.04.2017

Neyi konuşuyoruz?

REFERANDUMA gidiyoruz, geceli gündüzlü evet-hayır konuşuyoruz fakat en az konuştuğumuz konu, referandumun içeriği: Nasıl bir sistem öneriliyor ki, evet veya hayır diyeceğiz?

8.03.2017

Ey adalet, herkes merakta evine dön yavrucuğum

HERKES mi şikâyetçi olur hukuktan, adaletten?

5.10.2016

O fotoğrafın sırrı

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, AK Partili eski bakanlarla yemekte bir araya gelmişti.

2.09.2016

Nikâhtan başbakan izlenimleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye’nin nikâh törenine yetişmek üzere birkaç saat öncesinden yola çıktım.

14.05.2016