MENÜ

Zeytinyağlı Yemekler

Zeytinyağlı Yemekler ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Zeytinyağlı Yemekler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 741 Zeytinyağlı Yemekler haberi bulunmuştur.

Zeytinyağlı Yemekler Haberleri

7 uzmandan 7 diyet... Sezona formda ve sağlıklı giriyoruz

7 uzmandan 7 diyet... Sezona formda ve sağlıklı giriyoruz!

Üçüncü cemre çoktan düştü, güneş yüzünü göstermeye başladı, en şifalı otlar birbiri ardına tezgâhlarda... Nihayet, mevsimlerden bahar! Bu kış fazla ‘kaçırdıysanız’ ya da hareketsiz kaldıysanız rehberimiz tam size göre.

31.03.2018Hürriyet Pazar
Zeytinyağlıya doyacağınız 5 mekân

Zeytinyağlıya doyacağınız 5 mekân

Ülkemizin mutfak kültürünün en değerli parçalarından biri hiç şüphesiz zeytinyağlı yemeklerdir. Daha çok Ege mutfağına ait olan bu leziz yemekler, öylesine hafif, öylesine sağlıklılardır ki bugün İstanbul'da yaşayan insanların da en fazla tükettikleri yemekler arasında yer alırlar. Bu tabii ki muhteşem zeytinyağlılarıyla dikkat çeken mekânlar sayesinde mümkün! İşte özlemini duyduğunuz zeytinyağlı yemeklere fazlasıyla doyacağınız 5 özel mekân.

Yaz sıcaklarında mışıl mışıl uyumanın 6 yolu

Yaz sıcaklarında mışıl mışıl uyumanın 6 yolu

Uyku... Vücudun yenilendiği, dinlendiği, kimileri için günün en favori zaman dilimi. Bu sıcaklarda çoğumuz ona hasret kalıyoruz. Peki, yaz gecelerinde kaliteli uyumak nasıl mümkün olabilir? Konunun uzmanları Prof. Dr. Zerrin Pelin ve Prof. Dr. Hakan Kaynak anlattı.

30.06.2017Sağlık
Yazın ideal kiloda kalmanızı sağlayacak 7 öneri

Yazın ideal kiloda kalmanızı sağlayacak 7 öneri

Yazı güzel bir vücutla karşılayanlar için ideal kilolarını korumak da oldukça önemli. İşte yaz aylarında ideal kilonuzu korumanız için öneriler...

18.05.2017Sağlık
Hıdırellez yemekleri bu yıl da unutulmayacak

Hıdırellez yemekleri bu yıl da unutulmayacak

Hıdırellez, her ne kadar dilek ve etkinliklerle anılsa da, farklı ritüelleriyle de unutulmuyor. Türkiye, kendine özgü mutfağı ve yemekleriyle adını dünyaya duyurmuş bir ülke. 7 bölgesinde de çeşitli lezzetlerin yer alması bu mutfağın ne kadar zengin olduğunun da en büyük göstergesi. Peki Hıdırellez gününde Türk mutfağında neler pişer? İşte Türkiye'nin 7 bölgesine göre Hıdırellez günü yapabileceğiniz lezzetler...

6.05.2017Seyahat
Veganların dostu 8 restoran

Veganların dostu 8 restoran

Vegan beslenme popülaritesini artırdıkça bu trende ayak uyduran mekanlar da çoğalıyor.

Arda’nın mutfağından 6 tarif

Arda’nın mutfağından 6 tarif

Ünlü şef ve mekân sahibi Arda Türkmen #mutfağınızdaşefsizsiniz mottosuyla ile 95 tariflik yeni bir kitap yayımladı. İşte son kitabı ‘Arda’nın Mutfağı’ndan seçmeler...

Modern bir esnaf lokantası: Gölge Kahve

Modern bir esnaf lokantası: Gölge Kahve

Burası insana güven veren bir mekân. En sevdiğim özelliği, salataları... Ülkemizde pek az lokanta burada olduğu gibi otları, günlük yıkayıp sipariş sonrası servis ediyor.

Ermeni mutfağının üç hali

Ermeni mutfağının üç hali

Komşuya gezim sırasında birkaç çeşit mutfakları olduğunu öğrendim. Özellikle İstanbul Ermenileriyle Ermenistan Ermenilerinin mutfakları arasında hiçbir benzerliğin olmaması beni çok şaşırttı. Ancak bu yemeklerin çoğu yabancısı olmadığımız tatlardı.

22.10.2016Hürriyet Pazar

Yazar Sonuçları

Afrika’nın turizm limanı: Sousse (suse)

Tunus, coğrafi olarak Kuzey Afrika’nın en küçük ülkesi olsa da palmiye ağaçları, kuzeydeki kumsalları, güney kısımlarda uzanan çölleri, ülkenin her yerine yayılmış tarihi eserleriyle aslında hiç de öyle ufak tefek bir ülke olmadığını haykırıyor adeta. Tunus, 16. yüzyılda Osmanlı’ya geçtikten sonra 1881 yılına kadar Osmanlı hakimiyetinde kalmış. Bu tarihten sonra ise Fransızlar, Tunus’a egemen olmuş ve tam bağımsızlıklarına kavuştukları 1987’ye kadar bu durum devam etmiş. Bu sebeple Tunus’un yemeklerinden, diline kadar hem Osmanlı hem de Fransız egemenliğinin izlerini takip etmek mümkün. ‘Star Wars’ ve ‘İngiliz Hasta’ gibi filmlere de set sahipliği yapan, kendi küçük ama yüreği kocaman bu ülkenin liman kenti Suse’tayız…

4.06.2018

Bir cennet yaratılmış

GÜMÜLDÜR bizim atladığımız, bazen unuttuğumuz bir cennet...

2.06.2018

Patlıcanlı mantısı başyapıt YENİ LOKANTA

Uluslararası bir ‘en iyi hamur işi’ yarışması olsa ülkemizi temsil etmesi için Yeni Lokanta’nın patlıcanlı mantısını seçerim. Bir klasik yorumlanacaksa kesinlikle böyle, bir çıta yükselterek yapılmalı...

1.06.2018

Şehir mutfağı dediğin

Kaç ilden insan var kim bilir İstanbul’da. 1950’lerle başlayan göçler 1980’lerde terör olaylarının insanları evlerinden itmesiyle, kırsal kalkınmanın da mevcut olmaması ile devam etti. Daha sonra ve şimdi dahi daha iyi iş, imkan için hala büyük şehirlere göç devam ediyor.

2.05.2018

Detoksa ihtiyacınız var mı?

Biliyorum ki çoğunuz kış yorgunusunuz. Fazlalıklardan kurtulma, hafifleme, enerji ihtiyacı içindesiniz. Ama aranızda bazıları var ki onlar için durum biraz daha acil, hemen sıkı ve etkili bir detoks yapmaları şart. Kim mi onlar? Sorunun yanıtını merak ediyorsanız aşağıdaki detoks testini yapmanızda fayda var derim.

2.05.2018

Nisanda Adana’da olmalı...

Birçok kişi gibi ben de geçen hafta sonu Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’ndaydım.

13.04.2018

İyi yemek uzakta da olsa gidip yiyiniz

Önce San Francisco’da, ıssız bir sokaktaki muhteşem restoran, sonra Başakşehir’deki sırık kebabı ziyafeti çektiğim mekân, şimdi de Mahmutbey’deki Seraf Restoran adındaki lezzet vahası... Bu örnekler bana, lokantanın konumunun çok önemli olmadığını gösterdi.

17.02.2018

Mahmutbey’de bir vaha

Son yıllarda İstanbul’da birbiri ardına Anadolu mutfaklarından esinlenen, yerel, mevsiminde ürünler kullanan restoranlar açılıyor. Ancak bu restoranların büyük bir bölümü şeflerin geleneksel yemekleri yorumladıkları mekanlar.

2.02.2018

Yılbaşı Kıpırtıları

Bir kıpırdanma, bir telaş, evlerden süzülen yılbaşı ağacı ışıkları, pencerelerden sarkan Noel Babalar.

13.12.2017

Trakyalı köfteler

Geçen hafta, Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin düzenlediği ‘Trakya Lezzet Şenliği’ne katıldım ve içim dışım köfte oldu. Şikâyetçi değilim çünkü yemeye doyamam!

23.09.2017

Ada mutfağına doymak

Yunan adası Sifnos’u bir gurme mabedi yapan belli başlı nedenler var. Ama belli ki buranın restoranları da boş durmamış, o mirasın üstüne çıkmayı başarmış. İşte izlenimlerim…

26.08.2017

Baharatların aşkla dansı

Pop-up yemekleri her zaman heyecan verici buluyorum.

11.08.2017

Kalitesi hiç değişmemiş: Fıccın

Asmalımescit’te bir sokağın yarısına yayılmış Fıccın. Beşiktaş’a da bir şube açmışlar ama kalite değişmemiş. Yıllar önce gittiğimde ne lezzetleri bulduysam, son ziyaretimde de aynılarını buldum. Bu başarının arkasında yatan; Leyla Hanım ve aile fertlerinin ne yapmak istediklerini iyi bilmeleri. Kendi damak zevklerine göre ve kendi kültürlerinden gelen, iyi bildikleri yemekleri yapıyorlar.

30.06.2017

Birinci gün pilav, ikinci gün balık, üçüncü gün gölge

Ben bayram tatiline çıkmam. Evimde yapabileceklerimi gerçekleştirmek için, yüzlerce kilometre yol yapmayı, trafik tehlikesini göze almayı, lezzetsiz yemekler yemeyi pek akıllıca bulmam. Bayram planlarım başkadır benim...

24.06.2017

İstanbul’da kalanlar ve gelenler için...

Son yılların yükselen trendlerinden biri de sokak aralarında açılan mahalle lokantaları, barları, kafeleri. Kendimizi güvende hissettiğimiz, sıcak, samimi ortamlarda sosyalleşmek, iyi vakit geçirmek, eğlenmek istiyoruz.

23.06.2017

Yerel sevgi ve ilgi...

 Her ne kadar günümüzde dünya global köy olarak tanımlansa da bağımsız araştırmalar yürüten Trendwatching internet sitesine göre 2017’nin ve geleceğin eğilimleri arasında Local Love/Yerel Sevgi ilk sıralarda yer alıyor.

19.05.2017

Yaz demek domates demek...

Çoban salatası, ezme, ızgara demek... Domates soslu patlıcan kızartması demek, menemen demek, domatesli pilav demek... Evet, son zamanlarda epey pahalı ama anneniz buna değer. Bugün birkaç domates alın, annenize lezzetli bir menemen yapın, Anneler Günü’nü lezzetlendirin...

13.05.2017

Dağ başında ziyafet

Kış tatili demek kayak demek! Maalesef ki ben kaymayı pek beceremiyorum. Onun için karlı dağlarda kaymak yerine, lezzetli mekanları keşfetmeyi seviyorum. Bembeyaz ortam, karlı zirveler, dağlarla sarmaş dolaş olmuş bulutlar eşliğinde yemek içmek pek hoşuma gidiyor. Dünyanın önemli kayak merkezleri, pistleri kadar lezzetli mekanlarıyla da övünür. Bu hafta size Avrupa’nın önemli kayak merkezlerindeki lezzetli mekanları tanıtacağım.

11.05.2017

Sorunların ötesinde Kıbrıs

Kıbrıs, Akdeniz’in kuşkusuz en güzel adalarından biri ama neredeyse son 60 yıldır hep sorunlarıyla dünya gündeminde yer aldı. Benim kuşağım için milat Kıbrıs Barış Harekatı’ydı. Kalbimiz çarparak haberleri dinlerdik karartma gecelerinde.

10.02.2017

İlle de Roman olsun, ister çamurdan olsun...

Ben küçükken Kibariye'nin meşhur 'İlle de Roman olsun' şarkısı gibi bir çocuktum. Kırmızıyı severdim ve etsiz yemek yemezdim.

30.01.2017

İzmir lezzet rehberi

Bu sefer İzmir’de lezzetin peşinde koşturdum. Bilinenlerin değil de, gölgede kalmış, sadece damağına düşkün İzmirlilerin müdavimi oldukları lezzet duraklarının kapısını çaldım. Sadece İzmir’de değil Ege bölgesinin tamamında söz sahibi gurmeler rehberim oldu, yani oldukça şanslıydım. İşte İzmir lezzet rehberi...

11.01.2017

Leziz atıştırmalar

Geçen hafta, ayaküstü ve öğlen vakti ziyaret ettiğim, sadece birkaç lezzetin tadına baktığım beş lokanta var. Üçü Teşvikiye, ikisi Karaköy-Galata hattında. Bunları sizinle paylaşmak istiyorum.

6.01.2017

Bir masayı sofra yapan o masada paylaşılanlardır

Yeni yıl sofrası için, size üç gün evvelden sıkıntılar verecek bir hindi tarifim yok. Yeni yıl bizim için bir arada olma, birbirine sevdiğini söyleme, geçen yılın hesabını yapıp, gelecek yılda önemseyip önemsemeyeceklerimizi tespit etme vesilesi. Bütün yıl ne kadar çok koşturduğumuzu biz biliriz, dolayısıyla sizi yormayacağım. Hindiden çok daha fazla sükse yapacak bir tarifim, zorlanmadan kurabileceğiniz bir sofram var.

23.12.2016

Madem utanılacak bir şey yok neden hep gece yarısı yapıyorsun

Adalet Bakanı çıkıp gözümüzün içine baka baka “Merak etmeyin, utanılacak bir şey yok” demeye getiriyor...

19.11.2016

İzmir sizi yemeğe bekliyor

Bu sefer İzmir’de lezzetin peşinde koşturdum.

11.11.2016

Modern bir esnaf lokantası: Gölge Kahve

Burası insana güven veren bir mekân. En sevdiğim özelliği, salataları... Ülkemizde pek az lokanta burada olduğu gibi otları, günlük yıkayıp sipariş sonrası servis ediyor.

28.10.2016

Ermeni mutfağının üç hali

Komşuya gezim sırasında birkaç çeşit mutfakları olduğunu öğrendim. Özellikle İstanbul Ermenileriyle Ermenistan Ermenilerinin mutfakları arasında hiçbir benzerliğin olmaması beni çok şaşırttı. Ancak bu yemeklerin çoğu yabancısı olmadığımız tatlardı.

22.10.2016

Başkent’te bir saray mutfağı

Osmanlı’nın ulaştığı geniş coğrafyanın farklı noktalarında yer alan yöresel lezzetlerin incelikli biçimde harmanlanması ile oluşan yeme-içme alışkanlıkları genel olarak ‘saray mutfağı’ adıyla anılıyor.

24.09.2016