MENÜ

Zeytinyağlı Yemekler

Zeytinyağlı Yemekler ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Zeytinyağlı Yemekler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 741 Zeytinyağlı Yemekler haberi bulunmuştur.

Zeytinyağlı Yemekler Haberleri

Şimdi de ağzımızın tuzu kaçıyor

Şimdi de ağzımızın tuzu kaçıyor

Olurdu olmazdı derken hayatımıza giriveren sigara yasağını daha tam hazmedemeden, dünya yeni bir yasağa gebe.

29.03.2010Kelebek
Ağzımızın tuzu kaçıyor

Ağzımızın tuzu kaçıyor!

Olurdu olmazdı derken hayatımıza giriveren sigara yasağını daha tam hazmedemeden, dünya yeni bir yasağa gebe. Sigara yasağının da ilk uygulayıcılarından olan ABD, New York Kent Meclisi’ne sunulan ve yemeklere tuz koyan aşçılara ceza verilmesini öngören tasarıyla, şimdi tuz yasağını tartışıyor. Gerekçe aynı: Sağlık. Zira üç beyazın en tehlikelisi tuz kalbi yaralıyor.

27.03.2010Kelebek
Bebekte bir şovalye

Bebek'te bir şovalye

Bebek’te yeni bir restoran açıldı. Adı BBQ Ballet. Sahibi ise Chaine des Rotisseurs tarafından ‘şövalye’ unvanıyla onurlandırılan uluslararası gurme Haldun Tüzel. Fuarcılıkla başladığı meslek hayatına gurme olarak devam eden Tüzel’in mekânına konuk olduk, hikâyesini dinledik.

4.02.2010Seyahat
Mutfağımızda standart şart

Mutfağımızda standart şart

MUĞLA Üniversitesi Datça Kazım Yılmaz Meslek Yüksekokulu’nun düzenlediği yemek yarışmasında, öğrenciler hünerlerini sergiledi.

19.12.2009Ege
Güneş erirken Ege

Güneş erirken Ege

Ege’de ekimin son haftasından itibaren zeytin hasadı başlar. Aralık ayının ilk haftasına kadar sürer. Sonra ortalığı kesif bir zeytinyağı kokusu kaplar.

30.11.2009Seyahat

Güneş erirken Ege

Ege’de ekimin son haftasından itibaren zeytin hasadı başlar. Aralık ayının ilk haftasına kadar sürer. Sonra ortalığı kesif bir zeytinyağı kokusu kaplar. Masalar donanır, lezzetli yemekler eşliğinde kadehler kalkar, o günlerde dağ taş hep zeytinden bahseder. Zeytin hasadı yaşama başka bir keyif verir. Hasadın son günlerinde Ege’de çıkacağınız bir yolculukta zeytinyağının, Halikarnas Balıkçısı’nın deyişiyle “eriyen güneş”in sırlarını keşfedebilirsiniz.

29.11.2009Seyahat
Bilinen en eski detoks oruçtur

Bilinen en eski detoks oruçtur

İftar sofranızdan yoğurt, cacık ve ayranı eksik etmeyin. İftardan sonrası 2 bardak yeşil çay için, kaşık yerine tarçın çubuğu kullanın.

1.09.2009Kelebek
‘Bu çocuk son peygamber olacak’

‘Bu çocuk son peygamber olacak’

Rahip Bahira, Busra’da Ebu Talib’in kervanındaki Hz. Muhammed’i görünce aynen böyle söylemişti.

23.08.2009Gündem
İstanbul için fasıl vakti

İstanbul için fasıl vakti

Ramazanla birlikte tüm otel ve restoranların iftar yarışı da başladı. Türk ve Osmanlı mutfağının klasik tatlarıyla oluşturulan mönülere genellikle fasıl müziği eşlik ediyor. Sema gösterileri sunan adresler de var.

21.08.2009Kelebek
5 yıldızlı otellerde Ramazan sofraları

5 yıldızlı otellerde Ramazan sofraları

Otellerde Ramazan için hazırlıklar tamamlandı. İzmir ve Çeşme’de bulunan 5 yıldızlı oteller farklı program ve mönülerle dikkat çekiyor.

15.08.2009Ege
Namık Kemal, Mağusa’yı hiç sevmemişti o günden bugüne çok şey değişmiş

Namık Kemal, Mağusa’yı hiç sevmemişti o günden bugüne çok şey değişmiş

Geçen hafta, KKTC’ye yaptığım gezinin Lefkoşa ve Girne bölümlerini anlatmıştım. Bu hafta sizi Güzelyurt’un limon, greyfurt bahçelerinden başlayan bir tura çıkaracağım. Aşkla kurulan, Arapların, Cenevizlerin, Osmanlı’nın izlerini taşıyan Gazi Mağusa’ya uğrayacağız. Karpaz’ın kilometrelerce uzanan plajlarından geçip, özgür eşeklerin dolaştığı ıssız noktalarına uzanacağız.

5.07.2009Seyahat
Evlilik cüzdanı gibi yemek kitabı

Evlilik cüzdanı gibi yemek kitabı

Hısım akraba, eş dost ve kayınvalide için yeni evli çiftten daha merak uyandırıcı bir şey yoktur. Çiçeği burnunda çiftler daha cicim ayları bitmeden habire misafir ağırlar. Kendisi de bir bakıma yeni evli sayılan Elif Edes Tapan, halden anlayan bir yemek kitabı hazırladı: Yeni Evliler İçin Misafir Sofraları. Kitapta kayınvalideden patrona, arkadaştan yatılı misafire kadar tam 10 durum için düzenlenmiş mönü ve tarifler bulunuyor.

12.06.2009Kelebek
Göbeğinizden kurtulun

Göbeğinizden kurtulun

İstediğiniz forma bir türlü sahip olamamaktan şikayetçiyseniz işte size mucize öneriler...

8.06.2009Kelebek
Yeşil vadide hasat zamanı

Yeşil vadide hasat zamanı

Hasat mevsimi çay hasadıyla başladı. Rize’nin zümrüt yeşili tepelerinde bugünlerde hummalı bir faaliyet var. Önce sırtlardaki sepetler sonra da bohçalar yeni sürgünlerle doluyor. Ama ne bir coşku ne de bir sevinç var. Hükümetin verdiği fiyat kalpleri kırmış, yüzleri asmış. Oysa hasat mevsimi bir şenlik değil midir? İki hafta önce çıktığım hasat gezisinde gördüklerimi, duyduklarımı, yediklerimi sizlerle paylaşacağım.

31.05.2009Kelebek
Müziği kumsala taşıyoruz

Müziği kumsala taşıyoruz

Babylon Alaçatı, dördüncü sezonunda 13 Haziran - 1 Eylül tarihleri arasında yine İzmir Alaçatı'da.

19.05.2009Seyahat
Türkiye’nin en iyi 10 et lokantası

Türkiye’nin en iyi 10 et lokantası

Et, bütün mutfaklarda en önemli malzemelerden biri. Sadece ızgara olarak yendiğinde bile tek başına lezzetli bir yemek. Türk mutfağında ise kebabın özel bir yeri var. Bu hafta ülkedeki en iyi 10 et lokantasını seçtik. Gördük ki, Beyti gibi, İmam Çağdaş gibi bazı klasikler hiç değişmiyor. Çok sevilen bir yemeği yıllardır aynı kalitede yapmaya devam eden lokantalar var.Ancak son yıllarda bunların arasına bazı yeni lokentaların katıldığını da gördük. Dükkan ve Günaydın lokantaları, kebapla restoranı birleştiren yeni tarz mekanlar.

15.05.2009Seyahat
İstanbul’un esnaf lokantaları kitap oldu

İstanbul’un esnaf lokantaları kitap oldu

Mutfak araştırmacısı, yemek kültürü yazarı Sevim Gökyıldız, ikinci kitabını çıkardı. İstanbul Ticaret Odası tarafından basılan kitabın adı, İstanbul’un Esnaf Lokantaları.

8.05.2009Seyahat
Kartpostallar içinde yolculuk yaptık

Kartpostallar içinde yolculuk yaptık

Rüçhan Sel (63), uzun yıllar İstanbul’daki büyük şirketlerde yönetici yardımcısı olarak çalıştı. İki yetişkin evlat sahibi. Üç yıl önce emekli oldu. 10 yıldır ağırlıklı olarak Avrupa ülkelerini geziyor. Rusya, Mısır, İsrail’i de görmüş. Amerika ve Kanada sırada. Uzakdoğu’yu merak etmiyor.

28.12.2008Seyahat
HU Tarikatı’nın salı yemekleri

HU Tarikatı’nın salı yemekleri

17 yıldır hiç aksatmadan her salı toplanıp birlikte yemek yiyorlar. Aralarında ünlü politikacılar, sanatçılar, işadamları var ama asla kadın sokmuyorlar. Kendilerine HU Tarikatı diyorlar. Nedeni, salı yemeklerinin fikir babası ve başkanının Hıncal Uluç olması.

5.12.2008Kelebek
Ege, zeytinyağı kokuyor

Ege, zeytinyağı kokuyor

Ege’de ekimin son haftasından itibaren zeytin hasadı başlar. Hasat kasımın sonuna kadar sürer. Sonra ortalığı kesif bir zeytinyağı kokusu kaplar. Masalar donanır, lezzetli yemekler eşliğinde kadehler kalkar, o günlerde dağ taş hep zeytinden bahseder. Zeytin hasadı yaşama başka bir keyif verir.

30.11.2008Kelebek
Ben erkeklerde kuzu kapama yapma arzusu uyandırıyorum

Ben erkeklerde kuzu kapama yapma arzusu uyandırıyorum

Tanıdığım en özgüveni yüksek kadınlardan biri. Ben bu hayata haz almak için geldim, diyerek yaşıyor sanki. Haz alırken bir taraftan haz dağıtmayı ihmal etmiyor. Şahane bir aşçı olduğunu belki biliyorsunuz; peki bu özelliğini sarayda cariye olan anneannesinden aldığını biliyor muydunuz? Hatta diyebiliriz ki, uzun yıllardır kafasında olanı gerçekleştiriyor, TürkMax’te bir yemek programı yapıyor. Serra Yılmaz’la yalnızca yemek üzerine bir röportaj yaptık.

29.11.2008Kelebek
Türkiye’deki en iyi 10 yabancı şef

Türkiye’deki en iyi 10 yabancı şef

Türkiye’nin önemli bir turizm ülkesi haline gelmesi, yeme-içme kültürünün baş döndürücü bir hızla gelişmesi, İstanbul, Antalya, Ankara, İzmir gibi kentlerde sadece otellerde değil, restoranlarda da yabancı şeflerin artmasına neden oldu.

30.10.2008Kelebek
Türkiye’nin en iyi 10 brunch mekánı

Türkiye’nin en iyi 10 brunch mekánı

Havalar iyice soğumadan, özellikle hafta sonları güneşin tadını çıkarmak gerek. Sabah uykunuzu iyice aldıktan sonra evde iş yapma derdinden kurtulup, gürültüden uzak bir yerde uzun, upuzun bir kahvaltı yapmak istemez misiniz? Batı’da buna "brunch" diyorlar.

2.10.2008Seyahat
Pide yerine kepek ekmeği tercih edin

Pide yerine kepek ekmeği tercih edin

Endokrinoloji uzmanı Dr. Nevzat Bilal dini vecibeleri yerine getirirken, sağlığın tehlikeye atılmaması gerektiğini vurgulayarak, oruç tutanların beslenmeye ve su tüketimine çok dikkat etmelerini istedi, "Beyaz undan uzak durun" dedi.

10.09.2008Ege
Hastalara oruç uyarısı

Hastalara oruç uyarısı

DENİZLİ Devlet Hastanesi Endokrinoloji Uzmanı Dr. Nevzat Bilal, şeker, yüksek tansiyon, hipertiroid hastaları ile böbrek üstü bezi, kalp ve karaciğer yetmezliği olan hastaların oruç tutmamasını; oruç tutanların ise beslenmelerine özen göstermesini, özellikle kepek ekmek tüketmesini önerdi.

4.09.2008Kelebek
Oruç tutacaklara uyarılar

Oruç tutacaklara uyarılar

Sağlık Bakanlığı, ramazan ayının yaklaşmasıyla beraber oruç tutacak olanlara uyarılarda bulundu. Bakanlık, yeterli ve dengeli beslenmenin ramazan ayında da sürdürülebilmesi amacıyla, günün oruç tutulmayan bölümünde en az üç öğünü tamamlamak ve sahur öğününü atlamamak gerektiğine işaret etti. Bakanlık, sahuru atlamanın yaklaşık 12 saat olan açlığı, ortalama 18 saate çıkardığını belirterek, bu durumun günün daha verimsiz geçmesine neden olacağını bildirdi.

2.09.2008Kelebek
İftarda midenize yüklenmeyin

"İftarda midenize yüklenmeyin"

KONYA'da diyetisyen Mevra Çimili, Ramazan ayını daha sağlıklı geçirebilmek için bazı hatalardan vazgeçilmesi gerektiğini belirterek, “Normal zamanlarda 3 ve daha fazla beslendiğimiz için bu dönem içinde öğün karmaşası yaşanmakta ve gün içinde yaşanan açlıktan sonra aşırı ve sağlıksız beslenme ortaya çıkabilmektedir” dedi.

28.08.2008Kelebek

Yazar Sonuçları

Hepsi biziz

Tarifini verdiğim yemekleri “bizim” ya da “onların” diye niteliyorum çoğunlukla.

23.03.2010

İzmir’de bir başarı öyküsü Cüneyt’in Altınkapı markası

Öncelikle bu yazı torpilli değil. Cüneyt Altınkapı, benim çocukluk arkadaşım.

29.01.2010

Atatürk’ün sofrası

Nasıl yaşardı, ne giyerdi, en çok ne yapmayı severdi? Hakkında merak edilenlerin listesini daha da uzatmak mümkün Atatürk’ün.

15.12.2009

Atatürk’ün sofrası

Nasıl yaşardı, ne giyerdi, en çok ne yapmayı severdi? Hakkında merak edilenlerin listesini daha da uzatmak mümkün Atatürk’ün.

9.12.2009

Yemekli kuzen toplantılarımız

Ne mutlu bana ki, kalabalık ve bol kuzenli bir ailem var. Yani bizimki tipik bir Anadolu ailesi. İstanbul karmaşasında bile birbirimizden sürekli haber alır, birbirimizi arayıp sorarız.

8.12.2009

Şavkay’ın istediği oldu

Çok değerli bir mutfak kültürü yazarıydı o. Ölümünün üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen yazdığı eserler kaynak olarak hâlâ en çok başvurduklarım.

2.12.2009

Kahvaltı mı akşam yemeği mi?

Sosyal hayatın en sevilen öğünü akşam yemeğidir.

20.10.2009

Renkler ve yemekler

Renklerdir doğanın vazgeçilmez yardımcısı.

15.10.2009

Amerikalı bir bitki

Hani Amerikan filmlerinde yemek sahneleri vardır.

1.10.2009

Ramazan beden ve ruh için müthiş bir ‘iç doktor’dur

“Hayat bizim ondan yaptığımız şeydir.” Bu cümleyi evvelsi akşam yakın bir arkadaşımdan öğrendim. O da bir kitaptan okumuş. Bir Tibet özdeyişiymiş. Doğru! Hayatımızı biz üretiyoruz. Kararları biz veriyor, biz uyguluyoruz. Anlamını, dokusunu, kokusunu, tadını, rengini biz oluşturuyoruz.

23.08.2009

Urla’daki Beğendik Abi

Urla çarşısının içinde bir esnaf lokantası düşünün. Ama bu esnaf lokantasını bir hanımefendi işletiyor.

20.07.2009

Kelkit Vadisi’nin parlayan yıldızı

Erbaa, Orta Karadeniz Bölgesi’nin incisi. Halkı misafirperver. Tam bir doğa harikası. Antik çağlardan günümüze uzanan güzellikleri gözlerimi kamaştırdı.

21.06.2009

Türk mutfağını tanıtalım

Türk mutfağı deyince aklınıza hangi yemekler geliyor? Kuru fasulye-pilav mı, imambayıldı ya da zeytinyağlı fasulye mi yoksa o muhteşem dolma ve sarmalarımız mı?

21.06.2009

Ah İzmir’in yemekleri

Bir yemek kültür yazarı olarak İzmir’in ve Ege Bölgesi’nin yemeklerini çok iyi bilmediğim için hep biraz utanırım.

7.06.2009

Kolonoskopi yaptırmayı ihmal etmeyin

Kalın bağırsak kanserleri sık görülen kanserlerin ilk sıralarında yer alıyor.

9.10.2008

Hayat bayram olsa

Geçen hafta bir hastam çevresindeki insanlarda sadakat duygusunun azaldığından yakınıyordu.

29.09.2008