MENÜ

Zeytin Ağacı

Zeytin Ağacı ile ilgili tüm haberleri, son dakika Zeytin Ağacı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Zeytin Ağacı haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.928 Zeytin Ağacı haberi bulunmuştur.

Zeytin Ağacı Haberleri

Anadolu medeniyetlerini doyuran zeytin ağacı koruma altında

Anadolu medeniyetlerini doyuran zeytin ağacı koruma altında

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde bulunan ve ilk meyvesini Romalılar döneminde veren 1750 yaşındaki zeytin ağacı insanlığı beslemeye devam ediyor.

2.01.2020Seyahat
Bakan Pakdemirliden zeytinyağı ve balda tağşiş yapanlara uyarı

Bakan Pakdemirli'den zeytinyağı ve balda tağşiş yapanlara uyarı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, her üründe olduğu gibi zeytinyağında da taklit ve tağşiş konusu üzerinde önemle durduklarını belirterek, "Tağşiş yapanları piyasada yaşatmayacağımızı, aman vermeyeceğimizi, ticaret imkanı tanımayacağımızı açıklıkla ifade etmek istiyorum" dedi.

19.12.2019Ekonomi
Rüyada zeytin görmek ne anlama gelir Rüyada zeytin toplamak ve yemek tabiri

Rüyada zeytin görmek ne anlama gelir? Rüyada zeytin toplamak ve yemek tabiri

Zeytin, gerçek hayatta birçok faydaya sahip olan bir yiyecektir. Bu değerli yiyecek rüya tabirlerinde de genel olarak olumlu yorumlanır. Rüyada görülen zeytin çoğunlukla rızk olarak ifade edilir. Kişinin sahip olacağı helal rızkı temsil eder. Peki, rüyada zeytin görmek başka ne anlamlara gelir? Rüyada zeytin toplamak ve yemek tabiri...

18.12.2019Rüya Tabirleri
Gökçeadanın Karadenizlileri güçlerini birleştirip zeytinyağı fabrikası kurdu

Gökçeada'nın Karadenizlileri güçlerini birleştirip zeytinyağı fabrikası kurdu

Trabzon'un Çaykara ilçesinden yıllar önce Gökçeada'ya göç eden 61 ailenin üyeleri, 175 bin avro yatırımla kurdukları fabrikada zeytinyağı üretimine başladı.

18.12.2019Ekonomi
Yabani zeytinler ekonomiye kazandırılıyor

Yabani zeytinler ekonomiye kazandırılıyor

Tarım ve Orman Bakanlığınca hazırlanan "Yabani Zeytin (Delice) Rehabilitasyonu Eylem Planı" kapsamında 5 yıl içerisinde yaklaşık 1,5 milyon yabani zeytin ağacı ekonomiye kazandırıldı.

13.12.2019Ekonomi
Mut zeytininde bu yıl 200 bin ton rekolte hedefi

Mut zeytininde bu yıl 200 bin ton rekolte hedefi

Zeytin üretimi çok eskilere dayanan Mersin'in Mut ilçesinde bu yıl yaklaşık 200 bin ton zeytin, 15 bin ton zeytinyağı rekoltesi hedefleniyor.

9.12.2019Ekonomi
Butik üretip dünyaya açılacak

Butik üretip dünyaya açılacak

43 yıl önce gömlek üretimiyle başlayan yolculukta bugün yurtiçinde 30, yurtdışında 7 mağazaya ulaşan Bisse ‘global marka olma’ hedefi için düğmeye bastı. İlk günden bu yana dünya markası olmayı hedeflediklerini belirten Bisse Group Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kefeli, “Adım adım çıktık basamakları. Şimdi yurtdışı yatırımda atağa kalkıyoruz. 2020’de yurtdışında 14 mağaza açacağız. İlk adres Dubai olacak” dedi.

26.11.2019Ekonomi
Balıkesire 15 milyon liralık zeytinyağı fabrikası yatırımı

Balıkesir'e 15 milyon liralık zeytinyağı fabrikası yatırımı

Balıkesir'in Havran ilçesinde kadın girişimci, 15 milyon lira yatırım yaparak zeytinyağı üretim tesisi açtı.

23.11.2019Ekonomi
Marka şehirler 7’ye çıkacak

Marka şehirler 7’ye çıkacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizmi çeşitlendirmek için harekete geçiyor. Bu çerçevede zeytin, fındık, kayısı gibi yeni rotaların yanı sıra bisiklet rotaları oluşturulacak. Yurtdışında yayınlanan dizi ve filmlere ‘ürün yerleştirme’ yapılacak.

18.11.2019Gündem
Zeytin ihracatında rekor kırıldı

Zeytin ihracatında rekor kırıldı

Türkiye'nin 2018-2019 dönemindeki sofralık zeytin ihracatı, önceki yıla oranla yüzde 11 artarak 141 milyon 574 bin dolar oldu.

12.11.2019Ekonomi
Muğlada 3 bin yıllık zeytin ağacı

Muğla'da 3 bin yıllık zeytin ağacı

Ankara Üniversitesi nükleer fizikçileri, Muğla'nın Milas ilçesindeki bir zeytin ağacının yaşını ilk kez "lüminesans" tarihlendirme yöntemini kullanarak tespit etti. Ağacın köklerine yakın toprak numunelerin analizlerinde, ağacın 3 bin yıl önce dikildiği ortaya çıktı. Ağacın zeytinlerinden elde edilen zeytinyağı ise yarın düzenlenecek açık artırmayla litresi 100 bin liradan satışa çıkarılacak.

1.11.2019Haber
Taşınan 6 asırlık ağaç ilk meyvesini verdi

Taşınan 6 asırlık ağaç ilk meyvesini verdi

Döşemealtında iki yıl önce yol yapım çalışmaları kapsamında taşınan 6 asırlık zeytin ağacından, ilk meyvesi alındı.

22.10.2019Gündem
Litresi 100 bin liradan satışa sunulacak Tam tamına 3 bin yıllık...

Litresi 100 bin liradan satışa sunulacak! Tam tamına 3 bin yıllık...

Muğla'nın Milas ilçesinde "Ata" ismi verilen ve yapılan bilimsel araştırmalarda yaklaşık 3 bin yıllık olduğu belirtilen anıt zeytin ağacı törenle hasat edildi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Aktürk, "Litresini 100 bin liradan açık artırmaya sunacağız. Şu an teklif verenler var, 100 bin liranın da üzerine çıkacaktır. Ata ağaçtan elde edilecek gelirin tamamını, okulların ihtiyaçlarının karşılanması ve çocukların eğitimi için bağışlanacak" açıklamasında bulundu.

19.10.2019Ekonomi
Zeytin ihracatı 142 milyon dolara ulaştı

Zeytin ihracatı 142 milyon dolara ulaştı

Türkiye'nin sofralık zeytin ihracatı 2018-2019 sezonunda bir önceki döneme göre yüzde 11 artarak 142 milyon dolara yükseldi.

10.10.2019Ekonomi
Egede iki ada satılığa çıktı Toplam değerleri 325 milyon lira

Ege'de iki ada satılığa çıktı! Toplam değerleri 325 milyon lira

Marmaris’teki Karaca Adası 210 milyon TL, Balıkesir’in Ayvalık ilçesindeki Çiçek Adası ise 115 milyon TL bedelle internetten verilen ilanlarla satışa çıkarıldı. Üzerinde her biri 50 ile 100 metrekare arasında değişen 3 müstakil ev bulunan Karaca Adası’na günübirlik turizm tesisi ve küçük bir marina yapılabilecek.

6.10.2019Ekonomi
İlaçsız yaşamak, zeytinyağıyla mümkün

İlaçsız yaşamak, zeytinyağıyla mümkün

Zeytinyağını marketten mi alırsınız yoksa butik üreticiden mi? Kokusu neye benziyor? İçine zeytinyağı kokusu katılmış olabilir mi? Yediğiniz aslında kanola yağı mı? Peki zeytinyağının iyisi nasıl seçilir? Kurduğu Özem’le Yaşam adlı markayla butik zeytinyağcılık yapan Mehmet Özgü Manisalı ve fitoterapi uzmanı Dr. Ümit Aktaş’la zeytin hasadına katıldık, bu soruların peşine düştük...

Zeytin ve zeytinyağının izinde Akhisar...

Zeytin ve zeytinyağının izinde Akhisar...

Geçen hafta her bir zeytin ağacına gözü gibi bakılan Akhisar’da hasada katıldım. Şehrin karmaşasından uzaklaşıp, doğayla iç içe harika bir gün geçirdim, Zeytin ağaçlarıyla sohbet ettik. Avrupa, Amerika dünyayı gezmeyi seviyoruz ama ülkemiz bu mevsimde tam bir cennet. Doğa, tarlalar muhteşemdi. Kasalarca zeytin topladık. Bu yıl çok bereketli…

3.10.2019Seyahat
Gölgesi için dikti ama bu kadarını kimse beklemiyordu İlk hasadında 40 bin TL kazandı

Gölgesi için dikti ama bu kadarını kimse beklemiyordu! İlk hasadında 40 bin TL kazandı

MERSİN’in Silifke ilçesinde, 20 yıl önce, yaz günlerinde güneşten korunmak için evinin bahçesine çam fıstığı fidanı diken Abdurrahman Serin (70), ilk hasadında 40 bin TL kazandı.

23.08.2019Ekonomi
Muğla’da yeni hayat

Muğla’da yeni hayat

“Kalk Gidelim” dizisinin ünlü oyuncuları Ayça Varlıer ve Mehtap Bayri, çekimler nedeniyle üç sezondur Muğla’da... İki ünlü oyuncuyla oradaki yeni hayatlarını ve dizinin kamera arkasında yaşananları konuştuk.

23.08.2019Televizyon
Kahramanın sonsuz yolculuğu

Kahramanın sonsuz yolculuğu

Hande Şarman’ın ilk romanı ’Aidiyet’, ait hissetmemek dürtüsüyle çıkılan bir özünü arayış yolculuğunu, Nada’nın ‘Ağaçların Altı’ndan başlayan rengârenk masalını anlatıyor. Dağın ardını, gökkuşağının altını merak edenlere...

1.08.2019Kitap Sanat
İTÜ kampüsünde bisiklet yarışı

İTÜ kampüsünde bisiklet yarışı

‘İTÜ Yol Bisikleti-Kriteryum Yarışları’ yapıldı. Yarışçılar, İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde birincilik için mücadele etti. İlk kez gerçekleşen yarışın anısına ödül töreninde zeytin ağacı dikildi.

30.07.2019Eğitim
1202 yıllık anıt ağaç, yeni yerinde zeytin verdi

1202 yıllık anıt ağaç, yeni yerinde zeytin verdi

Mersin'in Mut ilçesinde 7 yıl önce sökülen 1202 yıllık anıt ağacı, Mezitli ilçesinde yeniden toprakla buluşturulmasının ardından, 2 yıl sonra zeytin vermeye başladı.

23.07.2019Gündem
Yangın büyüdü gözyaşları içinde kaldı

Yangın büyüdü gözyaşları içinde kaldı

ANTALYA'nın Serik ilçesinde anız yangınının sıçradığı ev, traktör, plastik serayla 1 hektar orman alanı ve 85 zeytin ağacı yandı.

1.07.2019Gündem
Çiçek adası 105 milyon liraya satışa çıkarıldı

Çiçek adası 105 milyon liraya satışa çıkarıldı

Balıkesir’in Ayvalık ve Gömeç ilçesi açıklarında bulunan 265 bin metrekarelik Çiçek adası 105 milyon liraya satışa çıkarıldı. Adaya Çin ve Katarlı yatırımcıların ilgi gösterdiği öğrenildi. Ayvalık ve Gömeç ilçe sınırında bulunan, karaya 230 metre mesafede, 265 bin metre kare alana sahip Çiçek adası, 105 milyon liraya satışa çıkarıldı. İçinde taban oturumu 450 metrekare 3 adet bina bulunan ada, Ayvalık’a 12 kilometre, Çanakkale - İzmir Yoluna ise 3 buçuk kilometre mesafede. 4 adet tatlı su kuyusunun da bulunduğu adada çok sayıda zeytin ağacı da bulunuyor. En yüksek noktası 22 metre olan ada bu günlerde milyoner alıcılarını bekliyor.Çevre sakinleri, “Çok güzel bir ada. Yeşili, denizi ve nergisi ile keyifli bir ada. Satışa çıkarıldığını birkaç gün önce duyduk. Satın alan yatırımcı buraya değer katacak" dedi.

19.06.2019Haber
Balıkesirdeki bu ada satılık İşte fiyatı...

Balıkesir'deki bu ada satılık! İşte fiyatı...

Balıkesir’in Ayvalık ve Gömeç ilçesi açıklarında bulunan 265 bin metrekarelik Çiçek adası 105 milyon liraya satışa çıkarıldı. Adaya Çin ve Katarlı yatırımcıların ilgi gösterdiği öğrenildi.

19.06.2019Gündem
Dünyada son 250 yılda 600e yakın bitki türünün nesli tükendi

Dünyada son 250 yılda '600'e yakın bitki türünün nesli tükendi'

Bilim insanları, son 250 yılda doğadaki 600'e yakın bitki türünün neslinin tükendiğini ortaya koydu.

11.06.2019Teknoloji
Bozuk orman arazilerinde gelir getirici türler yeşerecek

Bozuk orman arazilerinde "gelir getirici türler" yeşerecek

Orman köylüsünün kalkındırılmasının yanı sıra çıplak araziler ve bozuk orman alanlarının ekonomiye kazandırılmasına yönelik gelir getirici tür ağaçlandırması çalışmaları kapsamında Balıkesir'in 6 ilçesinde 200 bini aşkın zeytin, ceviz, fıstıkçamı, badem ve hünnap fidanı dikildi.

19.05.2019Ekonomi
1300 yıllık anıt zeytin ağacı Erdoğanı bekliyor

1300 yıllık anıt zeytin ağacı Erdoğan'ı bekliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çiftçiler ile bir araya geldiği iftarda, Mersin’de bulunan 1300 yıllık zeytin ağacını görmeye gideceğini söylemesi üzerine anıt ağaç ve çevresinde hummalı bir çalışma başlatıldı

16.05.2019Haber
İşte Cumhurbaşkanı Erdoğanın bahsettiği o ağaç Tam 1300 yaşında...

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bahsettiği o ağaç! Tam 1300 yaşında...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bahsettiği, Mersin'in Mut ilçesine bağlı Haydar köyündeki 1300 yaşındaki zeytin ağacından bu yıl 150 kilogram zeytin hasat edildi.

16.05.2019Gündem
Sınırları aşan bir aşk ve rengarenk bir festival

Sınırları aşan bir aşk ve rengarenk bir festival

Binlerce yıllık tapınağın gölgesindeki sokakta, bir aşağı bir yukarı yürüyen kalabalığın içinde uzaktan bile dikkat çekiyordu. Bir şemsiye ile güneşten korunduğu yuvarlak bir masanın üzerinde rengarenk sabunlar, sarılı pembeli şişeler içinde farklı renklerde el yapımı yağlar, bakım malzemeleri.

24.04.2019Keyif
Lina isminin anlamı nedir Lina ne demek

Lina isminin anlamı nedir? Lina ne demek?

Lina isminin anlamı, Pelin Akil ve Anıl Altan çiftinin ikiz bebeklerinden birisine bu ismi vermesinin ardından araştırılmaya başlandı. Lina isminin anlamı için internet üzerinden araştırmalarına başlayan vatandaşlar, bu ismin manasını araştırmaya başladı. Peki, Lina ne demek ve bu isim ne anlama geliyor? İşte, o detaylar

20.04.2019Magazin
Ayvalık zeytinyağı Japon sofralarında

Ayvalık zeytinyağı Japon sofralarında

Bahar Alan 17 yıl profesyonel iş hayatının içinde çalıştıktan sonra, demir-çelik üzerine üretim yapan aile şirketlerinde görev yaparken, zeytinyağı işine girdi. Ayvalık’ta aldığı zeytin bahçesinde üst düzey kaliteyi yakalama hedefiyle yola çıktı, üretiminin ilk yılında 25 ödül alan Nova Vera markasını yarattı. Alan’ın şirketi bugün Japonya’dan Amerika’ya birçok ülkeye ihracat yapıyor.

20.04.2019Ekonomi

Yazar Sonuçları

Tarım A.Ş. zeytini ne zaman gündemine alacak?

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin gurur veren bir oluşumu var.

5.12.2019

Zeytinde milli ve yerli hareket

Tarımımızı koruyup kollayan, üretimi arttırmak için bu yola baş koymuş, milliliği ve yerliliği savunan bütün tarımsal mücadeleye sonuna kadar destek vermeye devam…

12.11.2019

Assos’ta Zeytin Hasadı Zamanı

Geçtiğimiz hafta sonu zeytin hasadı için Assos’taydık. Zeytin Hasadı yapılan Nusratlı Köyü'nde köylüler ile birlikte zeytin topladık. Ardından Adatepe Zeytin Müzesi ve Tariş Zeytinyağı Fabrikası'na konuk olduk. 

8.11.2019

Milas zeytin ile büyüyor

Milas, 6. Zeytin Hasat Şenliği ile adeta coştu. Milaslı üç milletvekili, Muğla Valisi ve TOBB Başkanı’nın da katıldığı şenlikte yapılan konuşmalarda, zeytinyağında hedefin markalaşma, kaliteyi coğrafi işaretle tescilleme ve ihracat olması gerektiği vurgulandı.

6.11.2019

Zeytinde ‘coğrafi işaret’ merakımız sürüp gidiyor

TÜRKİYE’de 165 milyon zeytin ağacı var, ekim alanları da her geçen artıyor.

30.10.2019

Hasat günleri festival oldu Google amcada tavan yaptı

GEÇEN hafta Ticaret Odası Başkanı Mustafa Büyükçıvgın’ın davetlisi olarak Ayvalık’taydım.

30.10.2019

Zeytincilik ‘stratejik’ olsun, tağşişi ‘gıda polisi’ yakalasın

AYVALIK Ticaret Odası Başkanı Mustafa Büyükçıvgın’ın davetiyle gittiğim “15. Uluslararası Zeytin Hasat Festivali”nden dönerken başkanlığını Ümmühan Tibet’in yürüttüğü Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin (UZZK) “Sofralık Zeytin ve Zeytinyağı Rekoltesi Resmi Heyet Raporu”nu okudum.

28.10.2019

Zeytin zirvesine zeytin duasıyla selam olsun

15. Ayvalık Zeytin Hasat Günleri, dün “festival” olarak, “Barış” temasıyla başladı.

26.10.2019

Çevreci üretimde bir rol model: İpeker Tekstil

Bir kumaş düşünün. Dokusunda zeytin ağacı tohumu var. Kumaş kullanılıp toprağa gömüldükten sonra üç ay içerisinde doğaya hiçbir zarar vermeden yok olurken, üzerindeki tohum ise toprak ile buluşup fidan olarak çıkıyor.

24.10.2019

1000 yıllık zeytin ağacının altında: BERNADET

Ağustos ayında Hürriyet İzmir temsilcisi Deniz Sipahi’nin köşesinde, Alaçatı’da Bernadet adında yeni bir otel ve restoran açıldığını okuyup not almıştım.

19.10.2019

Katolik okulunda okuyan Müslüman bir kızın zaferi

Önceki salı akşamı Azerbaycan’ın başkenti Bakü’nün ışıklı caddelerinden geçerek ilerliyoruz.

6.10.2019

Bir Milas öyküsü

SON yıllarda Milas’ı çok yakından takip diyorum. Bir kere Bir kere yaşadığı yeri severek anlatan, bizlere sevdiren Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer var.

3.10.2019

Tarımsal alan aynı,kalite farklı

Orhangazi’de son yıllarda tarım üretiminde artan kalite ilçe ekonomisine de büyük katkı sağlıyor.

3.10.2019

5 milyarlık ekonomi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, 2018 yılı Bursa’nın 250 dev araştırmasını tamamladı.

19.09.2019

Bernadet’in hikayesini sizler de bilin istedim

SİZE bugün anlatacağım öykü; bir hayalin gerçeğe dönüşmüş halidir. Bu hayali kuran Berna Mimaroğlu bugün aramızda değil. 2015 yılında lösemiden hayata veda eden Berna Hanım’ın 2000’lerin başında Alaçatı’da kurduğu otel hayalini yerine getiren de eşi Vedat Mimaroğlu olmuş.

18.08.2019

Kumlubük'ün gizli hazinesi: Dionysos

Kumlubük, Marmaris'in 25 kilometre güneybatısında yer alan ve Turunç'tan sonra gelen bir belde. Marmaris'in gizli cennetlerinden biri olan Kumlubük'ün denizine, doğasına hayran olmamak elde değil. Çok fazla otel ve yerleşim olmadığı için de doğallığını hep korumuş. Kafa dinlemek, şehir karmaşasından uzaklaşmak isteyenleri de huzura kavuşturuyor.

15.05.2019