MENÜ

Zeynel Balcı

Zeynel Balcı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Zeynel Balcı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 141 Zeynel Balcı haberi bulunmuştur.

Zeynel Balcı Haberleri

Türk piyasalarında G-20 coşkusu

Türk piyasalarında G-20 coşkusu

G-20 toplantısında hem Türkiye’ye yönelik olumlu haberler hem de ticaret savaşlarını yumuşatan açıklamalar Türk piyasalarına olumlu yansıdı. Dolar 5.62 liraya kadar gerilerken dolar karşısında dün en çok değer kazanan para birimi TL oldu. Faizler düşerken borsa yükseldi.

2.07.2019Ekonomi
Merkez takipte

Merkez takipte

Güçlü dolar, Türkiye dahil gelişmekte olan ülke para birimlerini olumsuz etkiliyor. Buna Türkiye’ye özgü gelişmeler de eklenince Türk Lirası dün 4.50 lirayı gördü. Merkez Bankası önce ‘Yakından takipteyiz’ açıklaması yaptı ardından başkan Çetinkaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü. Görüşme İran ile ilgili olsa da piyasa iyimser karşıladı ve dolar 4.39’a kadar geriledi.

16.05.2018Ekonomi
Birinci vergi harbi: Ticaret savaşı kızışıyor

Birinci vergi harbi: Ticaret savaşı kızışıyor

‘SAVAŞIN galibi olmaz!’ İşte son günlerde ABD’nin ve Çin’in ticaret savaşı endişelerini zirveye çıkaran açıklamaları da bu sözü doğrular nitelikte.

4.04.2018Ekonomi
Tüm dünyanın merakla beklediği Fed faiz kararı açıklandı İşte doların tepkisi

Tüm dünyanın merakla beklediği Fed faiz kararı açıklandı! İşte doların tepkisi

ABD Merkez Bankası (Fed) bu gece faiz kararını açıkladı. Ardından yeni Fed Başkanı Jerome Powell ilk açıklamasında bulundu. İşte Fed faiz kararına ve yeni Fed başkanının ilk açıklamalarına doların tepkisi...

21.03.2018Ekonomi
Endişeli yükseliş: Euro rekor kırdı, dolar ve faiz yükseldi

Endişeli yükseliş: Euro rekor kırdı, dolar ve faiz yükseldi

ABD’den gelen her iyi veri Türkiye gibi gelişmekte olan ülke piyasalarını etkiliyor. Son günlerde gelişmekte olan ülke para birimleri değer kaybederken Türk Lirası jeopolitik riskler, siyasi gelişmeler ile kritik verilerdeki yükseliş nedeniyle diğerlerinden daha sıkıntılı.

13.03.2018Ekonomi
Güne sakin başlayan dolar 3.84 seviyesinde

Güne sakin başlayan dolar 3.84 seviyesinde

Dolar kuru, yeni haftaya yatay bir seyirle başlarken, gün içerisinde yönünü yukarı çevirerek 3.8444 seviyesini gördü. Dolar kuru böylelikle 1 ayın zirvesine ulaşmış oldu. Euro kuru ise 4.72 seviyesinde hareket ediyor.

12.03.2018Ekonomi
Kırık nota sakin duruş

Kırık nota sakin duruş

Moody’s önceki gece sürpriz bir şekilde Türkiye’nin kredi notunu Ba1’den Ba2’ye indirdi. İki not da yatırım yapılamaz seviyede. Not indiriminin piyasaya yansıması ise şiddetli olmadı. Dolar kuru 3.82’ye kadar yükseldi ve düştü, Borsa İstanbul yüzde 1’e yakın geriledi. Uzmanlara göre sakinliğin nedeni kararın ‘siyasi’ bulunması ve zaten yatırım yapılamaz seviyede olmamız.

8.03.2018Ekonomi
‘Süper satış’ fırtınası

‘Süper satış’ fırtınası

ABD’de cuma günü başlayan hisse senetlerinde düşüş fırtınası dün Asya ve Avrupa borsalarını da sardı. Piyasanın ‘flash crash’ yani süper satış, ani çöküş olarak adlandırdığı bu durumun fitili ABD’de ateşlendi.

6.02.2018Ekonomi
Son dakika... Tüm dünyanın merakla beklediği Fed faiz açıklaması yapıldı İşte doların tepkisi...

Son dakika... Tüm dünyanın merakla beklediği Fed faiz açıklaması yapıldı! İşte doların tepkisi...

ABD Merkez Bankası (Fed) bu gece faiz kararını açıkladı. Fed faiz kararı ne oldu, açıklanmanın ardından dolar ne tepki verdi, işte detaylar…

31.01.2018Ekonomi
Son dakika... Fed kritik faiz kararını açıkladı İşte doların ilk tepkisi...

Son dakika... Fed kritik faiz kararını açıkladı! İşte doların ilk tepkisi...

Son dakika... ABD Merkez Bankası (Fed) bu gece faiz kararını açıkladı. Fed bugünkü toplantısında beklenildiği gibi gösterge faizini 25 baz puan artırdı. İşte güne hafif düşüşle 3.83 seviyelerinden başlayan doların karara ilk tepkisi...

13.12.2017Ekonomi
Son dakika... Tüm dünyanın merakla beklediği Fed faiz kararı açıklandı İşte karara doların ilk tepkisi

Son dakika... Tüm dünyanın merakla beklediği Fed faiz kararı açıklandı! İşte karara doların ilk tepkisi

Uluslararası piyasalar ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısına kilitlenmiş durumdaydı. Dün başlayan toplantı bugün sona erdi ve Fed faiz kararını açıkladı. İşte doların Fed kararına tepkisi...

1.11.2017Ekonomi
ABD ve Türkiye’nin vize restleşmesi Türk piyasalarını salladı

ABD ve Türkiye’nin vize restleşmesi Türk piyasalarını salladı

ABD’nin sürpriz bir kararla Türkiye’ye yönelik vize işlemlerini durdurması, buna karşılık Türkiye’nin de ABD vatandaşlarına vize vermeyi askıya alması Türkiye piyasalarına zorlu bir gün geçirtti. Dolar 3.7923 TL, Euro 4.4887 TL, altın 155.7 TL’ye yükseldi. Gösterge tahvil faizi yüzde 12.40’a çıktı, Borsa İstanbul haftaya yüzde 3.66 düşüşle başladı.

9.10.2017Ekonomi
Hürriyet yazarları ABD ile krizi yorumluyor

Hürriyet yazarları ABD ile krizi yorumluyor

ABD, Türkiye’den yapılan vize başvurularını dün akşamdan itibaren durdurdu. Gece yarısına doğru da Türkiye de, ABD vatandaşlarının vize başvurularının askıya alındığını duyurdu. Bu iki karar olay piyasaları salladı. Dolar, Euro hızla yükselirken, Borsa İstanbul’da kayıp yaşanıyor.

9.10.2017Ekonomi
Zirveden sattılar

Zirveden sattılar

Dün borsaya Türkiye’nin iki dev holdinginin hisse satışları damga vurdu. Koç ailesi 1.7 milyar liralık satışa imza atarken, Sabancı ailesi de 100 milyon dolarlık hisse satışı yaptı. Hisseler yabancı yatırımcılar tarafından alınırken hisselerin borsa kapanış fiyatlarının altında satılması Borsa İstanbul’da dün kayba yol açtı.

25.05.2017Ekonomi
İLK HAREKET DOLARDAN

İLK HAREKET DOLARDAN

REFERANDUMUN ardından gözler bugün piyasaların nasıl açılacağına çevrildi. Bir süredir ‘evet’ olasılığını fiyatlandıran piyasalarda analistler ilk açılışta Borsa İstanbul’da yükseliş, dolarda ise Türk Lirası karşısında değer kaybı bekliyor.

16.04.2017Ekonomi
Takas freni

Takas freni

MERKEZ Bankası, 24 Ocak’taki Para Politikaları Kurulu öncesinde döviz kurlarındaki aşırı harekete karşı yeni hamleleriyle öne çıkıyor.

18.01.2017Ekonomi
Piyasaların kritik haftası

Piyasaların kritik haftası

Yılbaşından beri beklenen Amerikan Merkez Bankası (Fed) kararı bu çarşamba geliyor. Faiz artışına piyasa hazırlıklı olsa da yaşanılan hain terör saldırısı, üçüncü çeyrek büyümesi ve Avrupa Konseyi toplantısı, yine Türk Lirası ve borsada gerilim yaratıyor.

11.12.2016Ekonomi
Anayasa rekoru

Anayasa rekoru

Dolar 1 günde 7 kuruş birden artarak psikolojik sınır 3.50 lirayı aştı. Hem Anayasa değişikliğinin haftaya Meclis’e gelecek olması, hem enflasyona baskı yaratan zamlar ile petrol fiyatları doları Türk Lirası karşısında rekora taşıdı.

1.12.2016Ekonomi
Trumpın seçilmesiyle piyasalar dalgalandı: Turuncu fırtına

Trump'ın seçilmesiyle piyasalar dalgalandı: Turuncu fırtına

ABD’nin yeni başkanı Trump, piyasalara şok fiyatlamalar olarak yansıdı. Altın, bakır, Euro, sterlin, Japon yeni sert yükseldi, TL, dolar, borsalar sert düştü. Ancak şok kısa sürede atlatıldı ve kayıplar makul seviyeye geldi.

9.11.2016Ekonomi
Yabancı da terk etmedi

Yabancı da terk etmedi

Türk halkının 9 milyar dolarlık dövizini bozdurarak piyasalardaki darbeyi de önlemesi sonrası gözler yabancı yatırımcılara çevrildi. Ancak darbe girişimi sonrası ilk haftada yabancıların hisse senedi ve tahvil satışlarında korkulan olmadı. Yabancılar 460.1 milyon dolarlık satışla pozisyonlarını korurken, bu satış AK Parti olağanüstü genel kurulunun tartışıldığı 6 Mayıs haftasının bile gerisinde kaldı.

28.07.2016Ekonomi
Sıfırcı Hoca’ya piyasa tepkisi

Sıfırcı Hoca’ya piyasa tepkisi

ULUSLARARASI kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s dün gece apar topar Türkiye için değerlendirme açıkladı.

19.07.2016Ekonomi
Dolar yakıyor

Dolar yakıyor

Büyüyemeyen Çin ve düşen petrol fiyatlarıyla jeopolitik riskten kaçan para güvenli liman olarak görülen dolara yönelince piyasalar sarsıldı. Dolar, 3.0615 lirayı görürken, Borsa İstanbul yüzde 2.07 düştü. Küresel çapta endişe kurları eritti, dünya borsalarına yüzde 3’e yakın düşüşler yaşattı.

20.01.2016Ekonomi
Dolar ne olur

Dolar ne olur?

Biz ekonomi gazetecilerinin kaderidir. Doktora hastalık, eczacıya ilaç, bilgisayarcıya program bize de dolar sorulur. Ne zaman piyasalar biraz hareketlense o malum sual sandıktan çıkar: Dolar kaç lira olur?Yine öyle oldu. Seçim sonrasında hükümet senaryolarına karşı zaten hassas hale gelen dolar kuru ard arda gelen terör olaylarıyla tırmanışa geçti. Geçtiğimiz hafta AKP-CHP koalisyon haberleriyle 2.63 TL’ye kadar gerilemişken dün 2.75 TL’yi de aştı. Şimdi herkes yine soruyor. ‘Dolar ne olur?’ Gelin beraber yanıt arayalım. Öncelikle söylemeliyim işimiz zor. Çünkü dolar kurunun ne olacağını tahmin etmemizi güçleştirecek çok sayıda faktör var.

25.07.2015Ekonomi
Endişeli yükseliş

Endişeli yükseliş

Dolar diğer para birimlerine karşı dün sakin bir seyir izlerken Türk Lirası karşısında hızla değer kazandı. 1 ayın ardından 2.72 lira seviyesini aşan dolar, iç gerginliklerin endişesiyle yükseliyor. Dalgalı seyrin ancak bir koalisyon haberiyle sona ereceği söyleniyor.

22.07.2015Ekonomi
Senaryolar yön verir

Senaryolar yön verir

13 yıl sonra tek parti iktidarının sona erdiği seçimin ardından gözler piyasalarda. Piyasanın hükümet senaryoları netleşinceye kadar dalgalanabileceğini belirten uzmanlar dövizde yükseliş, borsada düşüş bekliyor.

11.06.2015Ekonomi
Dolar dün en çok TL karşısında değer kaybetti

Dolar dün en çok TL karşısında değer kaybetti

Türk Lirası karşısında tüm gelişmekte olan para birimlerine karşı çok daha sert değer kazanan doların değer kaybı da sert oldu. Dün dolar karşısında yüzde 1.50 ile en fazla değer kazanan para birimi Türk Lirası’na destek sıcak para girişinden geldi. Uzmanlar olumsuz bir gelişme olmazsa dolardaki düşüşün devam edebileceğini söylüyor.

15.05.2015Ekonomi
Merkez Bankası faizi düşürdü dolar uçuşa geçti

Merkez Bankası faizi düşürdü dolar uçuşa geçti

Merkez Bankası politika faizi olan 1 haftalık repo faizini yüzde 8,25'ten yüzde 7,75'e düşürdü. Merkez Bankası marjinal fonlama oranını yüzde 11,25'te borçlanma faizini ise yüzde 7.50'de serbest bıraktı. Merkez Bankası'nın kararının hemen ardından dolar 2.34 TL'den 2.33 TL'nin altına gerileyerek 2,3234 TL'ye kadar geriledi. Ancak karara siyasilerin tepkilerinin ardından yeniden yükselişe geçen dolar 2.36 TL'yi gördü.

20.01.2015Ekonomi
Dolar 2.31 TLyi geçti, Ocak 2014ten beri zirveyi gördü

Dolar 2.31 TL'yi geçti, Ocak 2014'ten beri zirveyi gördü

Bugün güne 2,27 TL seviyesinden başlayan dolar bankalararası piyasada dolar 2,31'in üzerine çıktı. Dolar 2,3116 TL ile 29 Ocak'tan bugüne en yüksek düzeyi gördü.

12.12.2014Ekonomi
Arjantin borsası çıkmazda

Arjantin borsası çıkmazda

ARJANTİN’in temerrütte düşmesi borsasında şaşırtıcı bir yükselişe yol açtı. Arjantin borsası Merval, iflasın duyurulduğu dün yüzde 6.9 yükseliş gerçekleştirdi. Merval’in son 1 yıllık yükselişi yüzde 65’i buldu. Arjantin tahvil faizlerindeki düşüşler de göze çarptı. Geçtiğimiz hafta yüzde 10’un üzerinde olan 10 yıllık Arjantin tahvilleri iflas kararının ardından yüzde 8.79’a geriledi.

31.07.2014Ekonomi
Borsada ralliye ‘IŞİD baskını’

Borsada ralliye ‘IŞİD baskını’

30 MART seçimlerinden bu yana, 69 bin puandan 81 bin 915 puana kadar yüzde 16’lık bir yükseliş yaşayan BİST 100’ün rallisini Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Musul’da Türk konsolosluğunu basması kesti.

11.06.2014Ekonomi
Kritik faiz kararı öncesi öne çıkan iki senaryo

Kritik faiz kararı öncesi öne çıkan iki senaryo

Merkez Bankası piyasaların seyri için çok önemli olarak görülen faiz kararını Para Politikası Kurulu'nda açıklayacak. Uzmanlar ağırlıklı olarak mevcut faiz oranlarında bir değişiklik yapılmasını beklemiyor. Bunun yanında diğer senaryo sembolik bir düşüşün yaşanabileceği yönünde. Uzmanlar çekirdek enflasyonun yüzde 9.3 seviyesindeyken bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda borsada satış baskısı yaşanabileceği, doların yükselişe geçebileceğini belirtiyor.

24.04.2014Ekonomi
İlk tepkiyi dolar verdi

İlk tepkiyi dolar verdi

TÜRKİYE son dönemin en gergin seçim ortamlarından birini geride bırakırken, piyasalara ilişkin ilk olumlu tepki dolardan geldi.

30.03.2014Ekonomi
Sandık coşkusu

Sandık coşkusu

Piyasa değeri bir haftada 25 milyar TL arttı.

28.03.2014Ekonomi
Vatandaşın dolar sevdası devam ediyor

Vatandaşın 'dolar sevdası' devam ediyor

Merkez Bankası'nın faiz artırımı dolar kurunda son 3 haftada yüzde 7'ye yakın düşüş getirmesine rağmen yurtiçi yerleşiklerin dolar mevduatları artmaya devam ediyor. Piyasa uzmanları ve reel sektör patronlarına göre vatandaşın döviz talebi siyasi riskin canlı olması ve yurtdışında ABD kaynaklı ekonomik gelişmelerle birlikte artmaya devam edecek.

24.02.2014Ekonomi
Dolar ve euroda sert düşüş

Dolar ve euroda sert düşüş

Merkez Bankası'nın şok faiz artışı dolar ve euroyu çok kötü vurdu. Henüz iki gün önce 2.40 TL'ye dayanan dolar kuru, bugün 2.18 TL'nin altına kadar geriledi. Ancak sonrasında tekrar yönünü yukarı çevirirken öğle saatlerinde 2.2100-2.2300 TL bandında hareket ediyor.

29.01.2014Ekonomi
Merkez Bankası olağanüstü toplanıyor

Merkez Bankası olağanüstü toplanıyor

Piyasalarda dolar yeni haftada da rekor kırdı. Dolar 2.38 TL'yi aşarak rekoru yeniledi. Gösterge tahvil faizi Ocak 2012'den bu yana ilk kez yüzde 11'i geçti. Merkez Bankası yarın akşam ara Para Politikası Kurulu toplantısı yapacağını açıklamasının ardından dolar 2.31 TL'ye kadar düştü.

27.01.2014Ekonomi
Sabah bir rekor şimdi bir rekor daha

Sabah bir rekor şimdi bir rekor daha

Piyasalarda sular durulmuyor. Merkez Bankası'nın politika faizi ve faiz koridorunu sabit tutmasının ardından dolar sabah saatlerinde 2,2905 TL ile rekor kırdı. Rekor trendi devam ederken dolar 2.2955 TL'ye yükseldi, bankalararası piyasada 2.30 TL görüldü. Euro cephesinde de sular durulmuyor. Almanya'dan gelen olumlu imalat verilerinin ardından Euro 3.1336 TL'yi gördü.

23.01.2014Gündem
Merkezden dolara doğrudan müdahale

Merkez'den dolara doğrudan müdahale

Dolar bugün içinde 2.2975 TL'ye kadar yükselerek rekor kırarken Merkez Bankası'ndan dolara doğrudan müdahale geldi. Merkez Bankası'nın doğrudan satışının 2 milyar doları aştığı tahmin ediliyor. Merkez Bankası'nın satışının ardından dolar 2,2970 TL'den 3 kuruş düşerek 2,2670 TL'ye kadar düştü. Ancak saat 16:30'dan sonra dolar ve Euro yeniden rekor seviyelere yaklaştı. Dolar 2.29 TL, Euro da 3.13 TL'yi gördü. Merkez Bankası saat 17:10 itibariyle döviz piyasasına yeniden doğrudan müdahale etmeye başladı. Buna rağmen dolar 2.30 TL ile yeni rekora ulaştı.

23.01.2014Ekonomi
Dolardan yeni rekor... 2.21 TLyi aştı

Dolardan yeni rekor... 2.21 TL'yi aştı

2014'te rekorlar kıran dolar piyasalar üzerinde siyasi riskin devam etmesiyle yeni bir rekor kırarak 2.2110 TL'ye ulaştı. Uzmanlar içeride siyasi gelişmelerin dışarıda ise Amerikan Merkez Bankası'nın tahvil alım azaltma kararının doların yükselişinde etkili olduğunu belirtiyor. Doların bu seviyeye ulaşmasıyla Merkez Bankası'nın 21 Ocak'taki toplantısının da önemi arttı.

16.01.2014Ekonomi
Yabancılar yeni yıl sonrası siyasi riske bakacak

Yabancılar yeni yıl sonrası siyasi riske bakacak

Geçtiğimiz hafta dolar rekor üstüne rekor kırarak 2.17 seviyesini geçti. Üstelik bu rekorlar yurtdışında birçok piyasanın kapalı olduğu 24-27 Aralık zaman diliminde gerçekleşti. Bu durum yılbaşı sonrası yabancı yatırımcının devreye girmesiyle dolarda yeni bir hareketin oluşacağı şeklinde yorumlandı. Ancak uzmanlar eğer yeni bir siyasi risk ortaya çıkmazsa yabancıların devreye girmesiyle birlikte, dolar / TL'de olumlu bir seyrin gerçekleşebileceğini belirtiyor. Yeni bir siyasi riske karşı ise yabancıların yoğun satışı neredeyse kesin bir şekilde bekleniyor.

30.12.2013Ekonomi
Piyasalar karıştı dolar yeni rekor kırdı

Piyasalar karıştı dolar yeni rekor kırdı

Piyasalar üzerindeki siyasi risk baskısı dolara bugün içinde yeni rekorunu kırdırdı. İkinci dalga operasyonu yürüten savcı Muammer Akkaş'ın görevinden alınması ve bunun üzerine sert açıklama yapmasının ardından dolar 2,14 TL'ye yükseldi. Doların bir gün içinde rekor üstüne rekor kırması borsayı da sert düşürdü. Borsa günlük yüzde 2,33 kayıpla 64 bin 555 puana geriledi.

26.12.2013Ekonomi
Tepki alımı için ‘Bernanke’ bahanesi

Tepki alımı için ‘Bernanke’ bahanesi

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke’nin geçen hafta cuma günü geç saatlerde dile getirdiği, ‘krizin beşinci yılında büyümenin henüz arzu edilen düzeyde olmadığı’ yönündeki sözleri, bugün tepki alımlarıyla yukarı yönlü açılması beklenen piyasa için ‘iyi bir bahane’ olarak yorumlandı.

10.11.2013Ekonomi
Ve dolar yeniden 2 TLyi gördü

Ve dolar yeniden 2 TL'yi gördü

Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) Ekim toplantısının ardından uluslararası piyasalarda güçlenen dolar TL karşısında da yaklaşık 1 ay sonra tekrar 2 TL'yi gördü.

1.11.2013Ekonomi
Borsa İstanbuldan 3 büyük kulübe kritik uyarı

Borsa İstanbul'dan 3 büyük kulübe kritik uyarı

Borsa İstanbul (BIST) Galatasaray Sportif, Beşiktaş Futbol ve Trabzonspor Sportif'in net işletme sermayelerinin ekside bulunduğunu hatırlatarak gerekli tedbirlerin alınmasını önerdi. BIST aynı zamanda Beşiktaş ve Galatasaray'ı döviz açık pozisyonarı konusunda uyardı.

26.09.2013Ekonomi
Dolar artık resmen 2 TL

Dolar artık resmen 2 TL

Fed’le birlikte yükselişi durdurulamayan dolar dün resmen 2 TL’yi aşarak tarihi seviyesine ulaştı. Artık gözler bundan sonra yeni seviyesini arayan dolara baskı yapacak gelişmelerde.

23.08.2013Ekonomi

Yazar Sonuçları

Ekonomi Hürriyet’ten okunur

HAYAT su gibi akıp giderken değişim ihtiyacı da baş döndürücü bir süratle artıyor. Teknolojinin hızının yanı sıra gündemin değişim hızına da yetişmekte zorlanıyoruz. Kendimizi sürekli yenileme çabası içindeyiz. Amacımız sürüklenip giden gündemin içinden olayları süzüp Hürriyet Ekonomi tecrübesiyle aktarmak. Farkımız olup biteni ekonominin teknik, ağdalı terminolojisinden arındırıp herkesin anlayacağı bir dille anlatmak. Bunun için bir süredir Hürriyet’in ekonomi sayfalarında bir dizi yeniliği hayata geçirdik. Bugün size bu yeniliklerden bahsetmek istiyorum.

26.11.2016

Dolar ne olur?

BİZ ekonomi gazetecilerinin kaderidir. Doktora hastalık, eczacıya ilaç, bilgisayarcıya program bize de dolar sorulur.

24.07.2015

Çiftçi nasıl dayansın

TÜRKİYE’nin en büyük, dünyanın ise sayılı büyük holdinglerinden Koç Holding 2000 yılında Şanlıurfa’da kurduğu Harranova çiftliğini kapatmaya hazırlanıyor.

31.10.2013