MENÜ

Yurtdışı

Yurtdışı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yurtdışı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 22.156 Yurtdışı haberi bulunmuştur.

Yurtdışı Haberleri

Net ulusararası yatırım pozisyon açığı geriledi

Net ulusararası yatırım pozisyon açığı geriledi

Türkiyenin yurtdışı varlıkları ile yurtdışına olan yükümlülüklerinin farkı olarak tanımlanan net uluslararası yatırım pozisyonu açığı, 2017 yıl sonundaki 461.7 milyar dolardan,Eylül sonunda 338.9 milyar dolara geriledi.

19.11.2018Ekonomi
Türkiye’nin yurtdışı varlıkları azaldı

Türkiye’nin yurtdışı varlıkları azaldı

Türkiye’nin yurtdışı varlıkları, 2017 yıl sonuna göre yüzde 2,8 oranında azalışla 226,3 milyar dolar, yükümlülükleri ise yüzde 18,6 oranında azalışla 565,2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

19.11.2018Ekonomi
12 kişi serbest, bir tutuklama

12 kişi serbest, bir tutuklama

Gezi Parkı eylemleri soruşturması kapsamında bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunan Osman Kavala’nın başkanlığını yaptığı Anadolu Kültür AŞ’ye yönelik operasyonda gözaltına alınan 12 kişi serbest bırakıldı. Gözaltında 99 soru yöneltilen akademisyenlere yurtdışı yasağı getirildi. Bir kişi ise tutuklandı.

18.11.2018Gündem
Turizmciler İzmir’de buluşuyor

Turizmciler İzmir’de buluşuyor

Dünyanın farklı ülkelerinden gelen ziyaretçileri İzmir’de buluşturan Travel Turkey İzmir Fuarı ve Kongresi, bu yıl 6 – 8 Aralık 2018 arasında düzenlenecek 12. Travel Turkey İzmir Fuar ve Kongresi, Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ortaklığıyla, Fuar İzmir’de gerçekleşecek.

18.11.2018Ekonomi
Konut çıkarması

Konut çıkarması

Yabancıların ve yurtdışında yaşayan Türklerin Türkiye’den mülk edinmesini kolaylaştırmak için yurtdışı tanıtım ve satış ofisleri kurulacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılacak çalışmayla yıllık 4.5 milyar dolar olan satışın kısa vadede 10, uzun vadede 30 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor.

18.11.2018Ekonomi
Bilgide akışta olmak değerli

Bilgide akışta olmak değerli

Yeni dönemin yetkinlikleri üzerine oldukça kafa yorduklarını söyleyen Aksigorta İK Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Gürkale, “Artık yetkinliklerde ve bilgide stok sahibi olmak değil, akışta olmak değerli. Merak ve öğrenme hevesi hiç bitmeyen, belirsizlik ve bilinmeyenden yılmayan, tutkuyla çalışan kişileri aramızda görmek istiyoruz” diyor.

17.11.2018İK/Yeni Ekonomi
Anadolu Kültür’e operasyon... Suçlama: ‘Gezi Parkı eylemleri’

Anadolu Kültür’e operasyon... Suçlama: ‘Gezi Parkı eylemleri’

- Anadolu Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala’nın bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunduğu soruşturma kapsamında aralarında Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Betül Tanbay Tüten, Bilgi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Turgut Tarhanlı’nın da olduğu 13 kişi gözaltına alındı. Tarhanlı ve iki kişi, yurtdışı yasağıyla serbest bırakıldı. Suçlama; 2013’teki ‘Gezi Parkı eylemlerini geliştirmek ve Anadolu’ya yaymak için toplantılar yapmak.’

17.11.2018Gündem
Alanını seç, oyununa geç 2. İstanbul Tiyatro Festivali bugün başlıyor

Alanını seç, oyununa geç! 2. İstanbul Tiyatro Festivali bugün başlıyor

İstanbul Tiyatro Festivali, ‘Tiyatro bir kez yaşanır’ sloganıyla bu yıl 22’nci kez perde açıyor. Yurtdışı ve Türkiye’den 24 tiyatro, dans ve performans topluluğunun 52 gösterisi bugün itibariyle 4 Aralık’a kadar bizi bekliyor. Okuma tiyatroları, söyleşiler, film gösterimleri, atölye çalışmaları, ustalık sınıfları gibi ücretsiz yan etkinliklerin de olacağı program hayli zengin. Peki ama hangisine gideceğiz? Festival Direktörü Leman Yılmaz, Hürriyet Cumartesi okurları için seçti.

17.11.2018Hürriyet Cumartesi
Kısa vadeli dış borç stoku azaldı

Kısa vadeli dış borç stoku azaldı

Kısa vadeli dış borç stoku, Eylül sonu itibarıyla, 2017 yılsonuna göre yüzde 1,5 oranında azalışla 116,8 milyar dolar oldu.

16.11.2018Ekonomi
Aile Arasında filminin oyuncuları kimdir İşte Aile Arasında filminin oyuncu kadrosu ve hikayesi

Aile Arasında filminin oyuncuları kimdir? İşte Aile Arasında filminin oyuncu kadrosu ve hikayesi

Aile Arasında oyuncuları, TV başındaki izleyiciler tarafından merakla araştırılmaya başlandı. Gülse Birsel'in yazıp oynadığı filmin oyuncu kadrosunda, Erdal Özyağcılar, Demet Evgar ve Engin Günaydın gibi isimler öne çıkıyor. Fikret ve Solmaz arasındaki komik hikayenin anlatıldığı filmde, mizah hız kesmiyor. Peki, Aile Arasında oyuncuları kimdir? İşte, o isimler ve filmdeki karakterleri

15.11.2018Televizyon
Özel sektörün yurtdışı kredisi azaldı

Özel sektörün yurtdışı kredisi azaldı

Özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri incelendiğinde, Eylül sonu itibarıyla, 2017 yılsonuna göre uzun vadeli kredi borcunun 5,3 milyar dolar azalarak 216,6 milyar dolar, kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 2 milyar dolar azalarak 16,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiği gözlendi.

15.11.2018Ekonomi
83 ülkeye 452 iade dosyası

83 ülkeye 452 iade dosyası

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, FETÖ’nün yurtdışı yapılanmasındaki 452 kişi hakkındaki iade dosyalarının, bu kişilerin bulunduğu 83 ülkeye gönderildiğini söyledi.

15.11.2018Gündem
Son dakika... Bakan Çavuşoğlundan vize serbestisi açıklaması

Son dakika... Bakan Çavuşoğlu'ndan vize serbestisi açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Dışişleri Bakanlığı'nın 2019 yılı bütçesinin görüşmelerinde konuştu. Çavuşoğlu, "Vize serbestisi için kalan altı kriter için çalışmalarımızı yeniden başlattık" dedi.

14.11.2018Dünya
Trump turizmi

Trump turizmi

Türkiye’de rahip Brunson krizinin yaşandığı dönemde ABD’de tanıtım atağına kalktıklarını ifade eden Tura Turizm Perakende İcra Kurulu üyesi ve ABC Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Ayşin Arca, “ABD Başkanı Donald Tump da sürekli Türkiye aleyhine tweet atıyordu. Türkiye çok popüler olmuştu. Biz de bunu kullandık. Düzenlediğimiz Türkiye turuna 2 günde 10 bin ABD’li başvurdu” diye konuştu.

14.11.2018Ekonomi
MÜSİAD, Ummanda temsilcilik açtı

MÜSİAD, Umman'da temsilcilik açtı

Yıl sonuna kadar 100 ülkede teşkilatlanma hedefi ile yola çıkan dernek, Umman'daki açılışla 83 ülkede 213 temsil noktasına ulaştı.

13.11.2018Ekonomi
Görüntüsü ortaya çıktı... Valizlerinde bunlar varmış

Görüntüsü ortaya çıktı... Valizlerinde bunlar varmış

Cemal Kaşıkçı'yı öldüren infaz timinin Suudi Arabistan’a geri döndüğü 18.20’de kalkan ilk uçaktaki bagajlarda karanlık operasyonda kullanılan aletler vardı. Aletler diplomatik dokunulmazlık kisvesiyle Riyad’a götürüldü

13.11.2018Gündem
Avustralyalı Türklerin Kimlik sergisi

Avustralyalı Türklerin 'Kimlik' sergisi

Moreland Türk Derneği Başkanı Akdeniz, "Türklerin ülkedeki 70 yıllık tarihini, yöresel kıyafetler, ilk gelenlere ait pasaportlar, ana vatandan getirilen eşyalar ve başarılı kişilerin hikayeleriyle anlattığımız sergi yoğun ilgiyle karşılandı." dedi.

13.11.2018Dünya
Verimli kaynak

Verimli kaynak

Türkiye’nin enerji verimliliğinde yatırımları sürdüreceğini anlatan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Bu en temiz ve milli enerji kaynağıdır. Önümüzdeki dönemde kamuda yapılacak enerji verimliliği yatırımları için Dünya Bankası ile 200 milyon dolarlık bir kaynak anlaşmasına vardık” dedi.

13.11.2018Ekonomi
Bangladeş şampiyonu

Bangladeş şampiyonu

Laura Gök, ilk girişimi tesettür giyim alanında hizmet veren Laura’s Boutique Cafe’yi açtığında kendisinin üretici olacağını hiç düşünmemişti.

13.11.2018Ekonomi
Faiz 5 ayın dibinde

Faiz 5 ayın dibinde

Yurtdışı piyasalarda gerçekleştirilen 7.7 milyar dolarlık tahvil ihracı ve tasarruf tedbirleri sayesinde finansman ihtiyacının azalması üzerine 3 iç borçlanma ihalesini iptal eden Hazine’nin dün gerçekleştirdiği iki ihalenin faizinde tarihi düşüş oldu.

13.11.2018Ekonomi
5 yıllık faiz 5 ayın dibinde

5 yıllık faiz 5 ayın dibinde

Yurtdışı piyasalarda gerçekleştirilen 7.7 milyar dolarlık tahvil ihracı ve Yeni Ekonomi Programı kapsamında alınan tasarruf tedbirleri sayesinde finansman ihtiyacının azalması üzerine 3 iç borçlanma ihalesini iptal eden Hazine, bugün gerçekleştirdiği iki ihalede borçlanmayı sınırlı tutarken, faizde tarihi düşüş yaşandı.

12.11.2018Ekonomi
En eğlenceli karne hediyeleri

En eğlenceli karne hediyeleri

Yarıyıl tatilini sadece çocuklar değil, iş stresinden bunalan büyükler de dört gözle bekliyor. Kışın ortasında iki haftalık tatili çocuğunuzla birlikte keyiflendirecek, yorgunluğunuzu unutturacak yurtdışı rotalarını sizin için seçtik.

12.11.2018Seyahat
Kolombiya modeline Bakanlıktan ödül

Kolombiya modeline Bakanlıktan ödül

Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri Derneği'nin (EVSİD) Turkish Home & Kitchenware Cluster 1-2 URGE projesi kapsamında düzenlemiş olduğu faaliyetler ve Kolombiya Heyet organizasyonu Ticaret Bakanlığı tarafından 5. Kümelenme Konferansı’nda 'İyi Uygulama Örnekleri' arasına seçilerek ödüllendirildi. EVSİD Başkan Vekili Talha Özger, kendilerine yeni müşteriler kazandıran Kolombiya modelini Uzakdoğu ve Avrupa’da da uygulamayı düşündüklerini ifade etti.

11.11.2018Ekonomi
Vasatistanda mükemmeli arıyorum

Vasatistan'da mükemmeli arıyorum

Gastronomi dünyasının ‘rockstar’ıydı, sosyal medyayı kullanmaya başladıktan sonra fenomene dönüştü. Yeme-içme yazarı olarak kaleme aldığı restoran eleştirileri de, sosyoloji hocası olarak yaptığı Türkiye analizleri de büyük ilgi görüyor. Uzun yıllardır hayatımızda ama hakkında çok az şey biliyoruz. Yazarımız Vedat Milor’la buluştuk. Mutsuz çocukluğunu, etkileyici eğitim geçmişini, yemek merakının kökenini, “Hayat ona güzel” diyenler hakkındaki düşüncelerini, ellerinin titremesine yol açan hastalığını, sosyal medyayla birlikte keşfettiklerini sorduk.

10.11.2018 Hürriyet Pazar
İhtiyaç yok 3 ihale iptal

İhtiyaç yok 3 ihale iptal

Hazine, yurtdışı piyasalardan yapılan öngörülenin üzerinde borçlanma ve bu yıl için alınan tasarruf tedbirleri sayesinde finansman ihtiyacının azaldığını belirterek, gelecek hafta yapılacağı duyurulan altı ihaleden üçünün yapılmayacağını açıkladı.

9.11.2018Ekonomi
İtalyan Damat

İtalyan Damat

Damat, Tween ve D’S markalarıyla erkek giyiminde moda markaları çıkaran Orka Holding, 2023’te yurtdışı mağaza sayısını 1200’e çıkarmayı planlıyor. Erkek modasının dünya merkezi İtalya’da 23 satış noktasına ulaşan marka sadece bu ülkede geçen yıl yüzde 150 büyüdü.

9.11.2018Ekonomi
THYnin doluluk oranı ekimde yüzde 83,4e ulaştı

THY'nin doluluk oranı ekimde yüzde 83,4'e ulaştı

THY'nin doluluk oranı ekim ayında 2 puan artarak yüzde 83,4'e ulaştı. Şirketin geçen ay taşıdığı yolcu sayısı ise 2017'nin aynı dönemine göre yüzde 5 artışla 6,5 milyona yükseldi. Yılın 10 ayında yolcu sayısı yüzde 11 artarak 64 milyonu aştı.

9.11.2018Ekonomi
Son dakika: Yurt dışından getirilen telefonlarla ilgili önemli gelişme

Son dakika: Yurt dışından getirilen telefonlarla ilgili önemli gelişme

Yurt dışından getirilen telefonlar için alınan harç bedeli 170 TL'den 500 TL'ye yükseltildi.

9.11.2018Teknoloji
İŞKUR 53 bin personel alımı gerçekleştiriyor... İŞKUR personel alımı başvurusu

İŞKUR 53 bin personel alımı gerçekleştiriyor... İŞKUR personel alımı başvurusu

İŞKUR iş ilanları aracılığıyla 53 bin personel alımı gerçekleştireceğini açıkladı. İş arayanların her gün kontrol ettiği İŞKUR resmi sayfasında her geçen gün farklı bölümlerde boş pozisyonlar açılıyor. Peki, İŞKUR personel alımı başvurusu nasıl yapılır?

8.11.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Mahzen & Kiler

GÜZELBAHÇE’den Urla’ya, sahil hattında çok ciddi bir hareketlilik yaşanıyor.

13.11.2018

Erdoğan il il rapor alıyor, muhalefet ittifakı zorluyor

24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurtdışı temasları nedeniyle milletvekili listeleriyle yeterince ilgilenemediği söylenmişti.

12.11.2018