MENÜ

Yüksek Lisans

Yüksek Lisans ile ilgili tüm haberleri, son dakika Yüksek Lisans haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Yüksek Lisans haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 14.713 Yüksek Lisans haberi bulunmuştur.

Yüksek Lisans Haberleri

Yabancı öğretim elemanı istihdamında kalite çıtası yükseldi

Yabancı öğretim elemanı istihdamında kalite çıtası yükseldi

YÖK Yürütme Kurulu, yabancı uyruklu öğretim elemanlarının istihdamıyla ilgili usul ve esasları güncelleyerek üniversitelere bildirdi. Dil hazırlık sınıflarında görev alacak öğretim görevlilerinin istihdamında artık ana dil kriteri yeterli sayılmayacak, bununla ilgili akademik tecrübe, iş deneyimi ve uluslararası sertifikalara sahip olma gibi yeni kriterler aranacak. Kriterler, 20 Ocak'tan itibaren yapılacak tekliflerde geçerli olacak. Halen görevde olan öğretim elemanlarının sözleşmeleri, verilen sürede istenen koşulları sağlamamaları halinde uzatılmayacak.Üniversitelerde ders vermenin yanında projelerde ve araştırma faaliyetlerinde görev alacak yabancı uyruklu öğretim üyelerine de haklar getirilecekYükseköğretim Kurulu (YÖK) Yürütme Kurulu, yabancı uyruklu öğretim elemanlarının istihdamıyla ilgili usul ve esasları, 20 Ocak'tan itibaren geçerli olacak şekilde yeniden belirledi.

18.01.2020Gündem
Yabancı öğretim elemanı istihdamı usul ve esaslarına güncelleme

Yabancı öğretim elemanı istihdamı usul ve esaslarına güncelleme

YÖK Yürütme Kurulu, yabancı uyruklu öğretim elemanlarının istihdamıyla ilgili usul ve esasları güncelleyerek üniversitelere bildirdi. Dil hazırlık sınıflarında görev alacak öğretim görevlilerinin istihdamında artık ana dil kriteri yeterli sayılmayacak, bununla ilgili akademik tecrübe, iş deneyimi ve uluslararası sertifikalara sahip olma gibi yeni kriterler aranacak. Kriterler, 20 Ocak'tan itibaren yapılacak tekliflerde geçerli olacak.

18.01.2020Eğitim
Bilimkurgu ve distopyalar üzerine

Bilimkurgu ve distopyalar üzerine

Hürriyet Kitap Sanat’ın usta roman eleştirmeni Ömer Türkeş’in maderatörlüğünü üstlendiği, bugün saat 16.00’da Kadıköy Bahariye’deki Mephisto Kitabevi’nde düzenlenecek ‘Bilimkurgu ve Distopyalar’ başlıklı söyleşinin konukları bilimkurgu yazarları Tevfik Uyar ve Levent Şenyürek olacak.

18.01.2020Kitap Sanat
Böbrek taşı nedeniyle Antarktikaya gidemedi, araştırmasıyla ödül aldı

Böbrek taşı nedeniyle Antarktika'ya gidemedi, araştırmasıyla ödül aldı

Türkiye'nin 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi'ne böbrek rahatsızlığı nedeniyle katılamayan lisans öğrencisi, heyetteki bilim insanları aracılığıyla elde ettiği verileri kullanarak hazırladığı araştırmayla Hindistan'da düzenlenen 8. Uluslararası ve 24. Gwalior Akademisi Matematik Bilimleri Konferansı'nda "En Değerli Genç Bilim İnsanı" ödülünü kazandı.

17.01.2020Teknoloji
Tomur Atagök: Akademide kadınlar ayrımcılığın farkında bile değildi

Tomur Atagök: Akademide kadınlar ayrımcılığın farkında bile değildi

İş Sanat Kibele Sanat Galerisi’nde devam eden retrospektif sergi ‘Döngüsel İzler’, Tomur Atagök’ün sanat yaşamından önemli işleri izleyiciyle buluşturmakla kalmıyor, doğa ve kadın hakları savunucusu sanatçının mücadelesine de ışık tutuyor.

17.01.2020Kitap Sanat
Afrika’nın ilk İHA akademisi kuruldu

Afrika’nın ilk İHA akademisi kuruldu

Afrika’nın ilk insansız hava aracı (İHA) ve veri akademisi Malavi’de kuruldu.

16.01.2020Teknoloji
İlk bölüm yayınlandı: Ramo dizisinin oyuncuları kimler İşte Ramonun oyuncu kadrosu ve konusu

İlk bölüm yayınlandı: Ramo dizisinin oyuncuları kimler? İşte Ramo'nun oyuncu kadrosu ve konusu

Başrolünü Murat Yıldırım’ın üstlendiği Ramo dizisi, salı akşamı Show TV'de ilk bölümü ile ekranlara geldi. Murat Yıldırım'ın başrolünü paylaştığı dizi, oyuncu kadrosu ve konusu ile dikkatleri üzerine topladı. Yağız Alp Akaydın yönetmen koltuğunda oturduğu dizide Esra Bilgiç, İlker Aksum, Yiğit Özşener, Görkem Sevindik gibi başarılı oyuncular yer alıyor. Dizinin ilk bölümünü izleyenler Ramo'nun oyuncu kadrosu ve karakterlerini araştırmaya başladı. Peki, Ramo dizisinin oyuncuları kimler? İşte Ramo'nun oyuncu kadrosu ve konusu hakkında ayrıntılı bilgiler.

14.01.2020Televizyon
Aydın Gün Teşvik Ödülü Elvin Hoxha Ganiyev’in

Aydın Gün Teşvik Ödülü Elvin Hoxha Ganiyev’in

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından klasik müzik alanında gelecek vadeden genç müzisyenlere verilen 20 bin TL değerindeki 2019 yılı Aydın Gün Teşvik Ödülü’nün sahibi 22 yaşındaki kemancı Elvin Hoxha Ganiyev oldu.

14.01.2020Kitap Sanat
Onlarca öğrenci yetiştirdi, şimdilerde ise yeniden öğrenci oldu

Onlarca öğrenci yetiştirdi, şimdilerde ise yeniden öğrenci oldu

Giresun’da yaşayan öğretmen emeklisi 70 yaşındaki Sevgin Akkaya, çok istediği üniversiteye 65 yaşında başladı ve bölüm birincisi olarak bitirdi şimdide 70 yaşında yüksek lisansa başladı.Hayatını eğitime ve okumaya adayan ‘Sevgin Öğretmen’ 65 yaşında başladığı üniversiteyi 69 yaşında bölüm birincisi olarak bitirdi. Sevgin Akkaya, şimdilerde ‘yaş 70 iş bitmemiş’ diyerek yüksek lisans yapmaya başladı.

14.01.2020Gündem
Bayrampaşalı II. Şahak tahta çıktı

Bayrampaşalı II. Şahak tahta çıktı

Türkiye Ermenileri’nin 85’inci patriği Sahak Maşalyan, dün ‘II Şahak’ adıyla patriklik tahtına oturdu. Sinop’tan Bayrampaşa’daki tek göz barakasında Şahin Maşalı olarak dünyaya gelen, Ermenice’yi 20 yaşında öğrenen ve İTÜ’deki mühendislik eğitimini yarıda bırakıp felsefe okuyan Sahak Maşalyan, oldukça renkli bir kişiliğe sahip.

12.01.2020Gündem
Gündüz öğretmen, akşam öğrenci

Gündüz öğretmen, akşam öğrenci

Erzurum’da ana sınıfı öğretmenliği yapan Gizem Açıl, akşam Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri Edebiyatları Bölümü’nde okuyor.

11.01.2020Eğitim
Gündüz öğretmen, akşam öğrenci

Gündüz öğretmen, akşam öğrenci

ERZURUM'da gün içinde ana sınıfı öğretmenliği yapan Gizem Açıl, akşam da Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri Edebiyatları Bölümü'nde okuyor.

11.01.2020Gündem
Milli Muharip Uçakın yerli motor üretimi dörtlü çalışmayla sürüyor

Milli Muharip Uçak'ın yerli motor üretimi 'dörtlü çalışmayla' sürüyor

TR Motor Genel Müdürü Dur, "Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kullanılacak olan Milli Muharip Uçak'ın motor üretimiyle ilgili çalışmalar sürüyor." dedi.

10.01.2020Teknoloji
Türk bilim insanı kapsül robotlara biyopsi yaptıracak

Türk bilim insanı kapsül robotlara biyopsi yaptıracak

TÜBİTAK 2232 Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı ile Boğaziçi Üniversitesi’nde araştırmalarını sürdürme kararı alan Türk bilim insanı Dr. Mehmet Turan mide, ince bağırsak ve kalın bağırsak gibi ulaşılması zor organlarda akıllı kapsül robotlar kullanılarak hastalıkların teşhisini çok daha erken ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilen, istenen yerlere ilaç enjekte edip biyopsi yapabilen akıllı robotları hayata geçirmek üzere yeni bir projeye başladı.

9.01.2020Teknoloji
Akdeniz Üniversitesi öğretim ve araştırma görevlisi alacak - Başvuru şartları neler

Akdeniz Üniversitesi öğretim ve araştırma görevlisi alacak - Başvuru şartları neler?

Akdeniz Üniversitesi araştırma ve öğretim görevlisi alınacağını duyurdu. Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre, üniversite bünyesinde 30 personel görev alacak. 13 Ocak'ta sona erecek olan başvurularda ise adayların ALES puan türü dikkate alınacak. Peki, Akdeniz Üniversitesi öğretim görevlisi alımı başvuru şartları neler? Kadro dağılımı nasıl olacak? İşte, Akdeniz Üniversitesi öğretim ve araştırma görevlisi alımıyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

7.01.2020Gündem
YÖK’ün 2020 planları belli oldu

YÖK’ün 2020 planları belli oldu

YÖK, 2020 yılı için stratejik hedefleri belirledi. Bunlar arasında üniversitelerde alanında öne çıkan bilim insanları tarafından verilecek YÖK-Dersleri'nin hayata geçirilmesi bulunuyor. YÖK yeni yılla birlikte eğitim fakültelerindeki eğitim öğretim süreçlerini değerlendirerek yenilik için de çalışma yürütecek.

4.01.2020Eğitim
MasterChef  finaline bile hastaneden çıkıp giden şampiyon Cemre Uyanık

MasterChef finaline bile hastaneden çıkıp giden şampiyon Cemre Uyanık

Yemekle aranız nasıl? Mutfağa girer misiniz? Yemek yarışmalarını takip eder misiniz? Tüm bu sorulara yanıtınız hayır olsa bile çok muhtemel ki ‘MasterChef Türkiye’nin son şampiyonu Cemre Uyanık’ı duydunuz. 28 yaşındaki Uyanık, geçen pazar final yapan yarışmayı ve onunla eşzamanlı olarak yürüttüğü hücre bağış sürecini anlattı.

Doğada saklı hayatın peşinde

Doğada saklı hayatın peşinde

Çalışmalarında doğa imgesinin içinde saklı olan hayatın gizemini arayan İdil Güral’ın resim, heykel, serigrafi, enstelasyon gibi farklı disiplinlerde çalışmalarının yer aldığı ‘Doğa, İnsan ve Zaman’ başlıklı sergisiyle 25 Ocak’a kadar FMV Galeri Işık’a konuk oluyor.

3.01.2020Kitap Sanat
Hünkar beğendi ve yaprak dolma Seulden şampiyonluk getirdi

Hünkar beğendi ve yaprak dolma Seul'den şampiyonluk getirdi

Güney Kore'nin başkenti Seul'de düzenlenen International Top Chef Grand Prix uluslararası yemek yarışmasına katılan kadın şefler, geleneksel lezzetlerle Türkiye'ye birincilik kazandırdı.

CHP’nin başkan adayı, Şehir Hatları’na atandı

CHP’nin başkan adayı, Şehir Hatları’na atandı

CHP ve İYİ Parti'nin Ümraniye Belediye Başkan adayı olan ancak seçilemeyen Cafer Aktürk, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) şirketlerinden Şehir Hatları A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanvekilliğine getirildi.

2.01.2020Gündem
VGM burs başvuru sonuçları açıklandı Burs miktarı değişti

VGM burs başvuru sonuçları açıklandı! Burs miktarı değişti!

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) burs başvuru sonuçları, yeni yılın ilk günü erişime açıldı. Aylık 300 liralık burs alacak olan öğrenciler, TC Kimlik Numarası ve kimlik bilgileri ile sonuçları öğrenebilecek. Peki, VGM burs başvuru sonuçları nasıl öğrenilir? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

2.01.2020Gündem
Merve Dizdar kimdir, nereli ve kaç yaşında

Merve Dizdar kimdir, nereli ve kaç yaşında?

Merve Dizdar, çıktığı programlar ve yer aldığı projeler dolayısıyla araştırılan isim olmaya başladı. Tiyatro, dizi ve film projelerinde yer alan Merve Dizdar, Kanal D'nin dikkat çeken projesi Vatanım Sensin'de de rol almıştı. Peki, Merve Dizdar kimdir, kaç yaşında ve nereli? İşte, Merve Dizdar'ın oynadığı diziler ve filmler ile birlikte hayatına dair bazı bilgiler

31.12.2019Televizyon
Son dakika haberi... Muharrem İnceden CNN TÜRKte önemli açıklamalar

Son dakika haberi... Muharrem İnce'den CNN TÜRK'te önemli açıklamalar

CHP'li Muharrem İnce CNN TÜRK'te yayınlanan 'Tarafsız Bölge' programında soruları yanıtladı. "Bana CHP içindeki bir çete tarafından kumpas kuruldu" sözlerinin arkasında olduğunu söyleyen İnce, "Cumhurbaşkanı çağırsa giderim, bunu gizli yapmam. Genel Başkan'dan izin alırım, öyle görüşürüm." dedi. "CHP adayı doğal Cumhurbaşkanı adayıdır." ifadelerini kullanan İnce, "Kendisi aday olursa ben yanındayım. Aday olmadığı tüm durumlarda ben aday olmak için ne gerekiyorsa yapacağım. Önümüzdeki seçim aday olur da seçilemezsem kenara çekilirim." dedi. İnce, Kanal İstanbul, yerli otomobil ve Libya'ya asker gönderilmesi konularında da sorulara yanıt verdi.

30.12.2019Gündem
Uluslararası öğrenci sayısı 178 bine ulaştı

Uluslararası öğrenci sayısı 178 bine ulaştı

Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi kapsamında 16 pilot üniversitedeki 3 bin öğretim üyesi ve yaklaşık 36 bin öğrenciye dijital dönüşüm eğitimi verildi. Akademide ‘Açık Erişim ve Açık Bilim’ çalışmaları başlatıldı. ‘Geleceğin Meslekleri, Mesleklerin Geleceği’ başlıklı kongrede, gelecek yıl açılacak yeni üniversite programları masaya yatırıldı. Vakıf üniversitelerini Ar-Ge'ye ve öğretim üyesi yetiştirmeye teşvik eden, reklam-tanıtım bütçesine sınırlama getiren kararlar alındı. ‘Hedef odaklı uluslararasılaşma’ politika sonucu 2014'te 48 bin olan uluslararası öğrenci sayısı, dört yılda 178 bine ulaştı.

30.12.2019Eğitim
İşiniz hobiniz olsun

İşiniz hobiniz olsun

Babası 55 yıllık matematik öğretmeni Kemal Gözükara’dan geçen yıl görevi devralan İstanbul Arel Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Özgür Gözükara, üniversitede ikinci kuşak olarak yeniden yapılanma ve değişim için önemli adımlar atıyor. Üç yerleşkesi bulunan ve tamamı kendi mülkü olan üniversitenin ana kampüsü Kemal Gözükara Yerleşkesi, 85 bin metrekarelik kapalı alanda yer alıyor.

30.12.2019Eğitim
Çocuklarda ‘ekran bağımlılığı’

Çocuklarda ‘ekran bağımlılığı’

Birçok ebeveyn günümüzde küçük çocuklarına yemek yedirebilmek ya da onları sakinleştirebilmek için televizyon, tablet gibi teknolojik aletler kullanıyor. Çoğu zaman ebeveynlerin yaşadığı günlük hayattaki sorunlar; yoğun iş yaşantısı, zaman yönetimi problemi, çocuğuyla kaliteli vakit geçirme konusunda az bilgiye sahip olması, sosyo-kültüler düzeyi farklı olan bakıcılar gibi sebeplerden dolayı çocuklar teknolojiyi kontrolsüz kullanabiliyor.

30.12.2019Eğitim
İstanbul Ayvansaray Üniversitesi de el değiştirdi

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi de el değiştirdi

Bilgi, Şehir ve şimdi de İstanbul Ayvansaray Üniversitesi el değiştirdi. Doç. Dr. Tolga Yazıcı’nın başkanlığında Plato Vakfı tarafından 2016’da kurulan İstanbul Ayvansaray Üniversitesi, son zamanlarda ekonomik sıkıntı içindeydi. Mütevelli heyet başkanı Tolga Yazıcı, uzun süredir bir ortak arayışındaydı.

28.12.2019Eğitim
Şef ve MasterChef Türkiye jüri üyesi Somer Sivrioğlu: Herkes San Sebastian’ın peşinde koşuyor, lor tatlısı, höşmerim küçümseniyor

Şef ve MasterChef Türkiye jüri üyesi Somer Sivrioğlu: Herkes San Sebastian’ın peşinde koşuyor, lor tatlısı, höşmerim küçümseniyor

Şef ve MasterChef Türkiye jüri üyesi Somer Sivrioğlu’nun 2015’te Avustralyalı gazeteci David Dale’le birlikte kaleme aldığı ‘Türk Mutfağında Bir Macera: Anadolu’nun Türkçesi nihayet raflarda. Kitapta 140 yemeğimizi ve yemek kültürümüzü anlatan Sivrioğlu: “Anadolu mutfağı demeyi tercih ettim, uygarlığın beşiği olan bir coğrafyada mutfağımızı sadece Türk mutfağı olarak nitelendirmek, Anadolu’nun diğer sahiplerine saygısızlık gibi geliyor.”

İTO, 2020yi yerli teknoloji ve milli üretime yatırımda seferberlik yılı ilan etti

İTO, 2020'yi yerli teknoloji ve milli üretime yatırımda seferberlik yılı ilan etti

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç "2020’de büyümeye en kaliteli katkı yatırımlardan gelecektir. Şimdi her işe akıl, yani teknoloji katma zamanı. Şimdi bizim alın terimizi, akıl terimize dönüştürme vakti" dedi.

26.12.2019Ekonomi
Prof. Dr. Atilla Girgin kimdir

Prof. Dr. Atilla Girgin kimdir?

Gündemdeki haberler ardından Prof. Dr. Atilla Girgin'in hayatına dair bilgiler merak konusu oldu. Evli ve bir çocuk babası olan Atilla Girgin, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Ankara Gazeteciler Cemiyeti, İletişim Araştırmaları Derneği (ILAD), Türkiye Bilişim Derneği, Basın Enstitüsü Derneği ve Basın Konseyi Yüksek Kurulu Üyesi, Basın Konseyi ve Beşiktaş Jimnastik Kulübü üyesidir. İşte 'Prof. Dr. Atilla Girgin kimdir?' sorusunun detaylı yanıtı

26.12.2019Gündem
2020 ALES sınavları ne zaman

2020 ALES sınavları ne zaman?

Yüksek lisans eğitimi almak isteyen ve akademik personel olma hayali kuran kişilerin girdiği bir sınav olan ALES yani Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın 2020'de ne zaman yapılacağı merak konusu oldu. Peki, 2020 ALES sınavları ne zaman?

24.12.2019Gündem
Google CEOsu Sunder Pichainin yıllık maaşı ne kadar

Google CEO'su Sunder Pichai'nin yıllık maaşı ne kadar?

Dünya devi Google'ın başındaki isim olan Sunder Pichai, uzun yıllardır Google çatısı altında çalışıyor. Son olarak Google'ın kaptan koltuğuna oturan Pichai'nin yıllık maaşı açıklandı.

24.12.2019Teknoloji
ASELSAN beyin göçünü tersine çeviriyor

ASELSAN beyin göçünü tersine çeviriyor

ASELSAN, Türkiye'nin yetişmiş insan gücünün yeniden kazanılması için hayata geçirdiği "Back to Turkey" projesiyle yurt dışına giden yetenekli personelini tekrar bünyesine katıyor.

23.12.2019Ekonomi
ASELSAN beyin göçünü tersine çeviriyor

ASELSAN beyin göçünü tersine çeviriyor

ASELSAN, "Back to Turkey" projesiyle yurt dışına giden Türkiye'nin yetişmiş insan gücünü yeniden ülkeye ve şirkete kazandırıyor. Projeye büyük önem veren şirket, bu yıl yaklaşık 25 yetenekli kişinin ülkeye dönmesini sağlayıp bünyesine katmaya başladı.

23.12.2019Teknoloji
İngilizce olmadan girişim olur mu

İngilizce olmadan girişim olur mu?

Yazının başlığına bakıp tüm dünyada olduğu gibi son yıllarda ülkemizde de çok popüler olan ‘girişimcilik’ kavramıyla yabancı dil bilmenin ne ilişkisi var diyebilirsiniz. Aslında yabancı dil bilmenin düşündüğümüzün çok daha ötesinde birçok boyutla yakından ilişkisi var.

23.12.2019Eğitim
Sözleşmeli öğretmenlik nedir, görev süresi ne kadar Sözleşmeli öğretmenlik başvuru şartları neler

Sözleşmeli öğretmenlik nedir, görev süresi ne kadar? Sözleşmeli öğretmenlik başvuru şartları neler?

Sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin takvim belli oldu. Sözleşmeli öğretmenlik ilanları ardından çeşitli sorular gündeme geliyor. Sözleşmeli öğretmenlik nedir, görev süresi ne kadar? Sözleşmeli öğretmenlik başvuru şartları neler? İşte sözleşmeli öğretmenlik konusuyla ilgili en çok merak edilen soruların yanıtları…

20.12.2019Gündem
MEB açıkladı: Öğretmen ataması ne zaman yapılacak

MEB açıkladı: Öğretmen ataması ne zaman yapılacak?

MEB, 2020 yılı sözleşmeli öğretmen alımıyla ilgili duyuru yayımladı. 79 alanda toplam 19 bin 921 sözleşmeli öğretmen atanacak.

20.12.2019Eğitim
YLSYye başvurular yüzde 27 arttı

YLSY'ye başvurular yüzde 27 arttı

MEB, Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Fatih Kuzu, yurtdışı eğitim programıyla ilgili, "YLSY programına önceki yıla göre 30-40 daha az kontenjan açmamıza rağmen başvuran öğrenci sayısında yüzde 27 artış oldu" dedi.

20.12.2019Eğitim
Müge Anlı kimdir, kaç yaşında Doğum gününü canlı yayında kutladı – İşte Müge Anlı’nın çocukluğu ve kızı

Müge Anlı kimdir, kaç yaşında? Doğum gününü canlı yayında kutladı – İşte Müge Anlı’nın çocukluğu ve kızı

Müge Anlı, doğum gününü canlı yayında kutladı. Program takipçilerinin hediyelere boğduğu Müge Anlı’nın çocukluk fotoğrafları canlı yayında verildi. Doğum günü kutlamaları ardından ünlü sunucunun hayatına dair bilgiler merak konusu oldu. Peki, Müge Anlı kimdir, kaç yaşında? İşte Müge Anlı’nın hayatına dair bilgiler…

19.12.2019Televizyon
17 bin sağlık personeli alımı başvuruları ne zaman bitecek Sağlık Bakanlığı personel alımı tercih kılavuzu bilgileri

17 bin sağlık personeli alımı başvuruları ne zaman bitecek? Sağlık Bakanlığı personel alımı tercih kılavuzu bilgileri

Sağlık Bakanlığı 17 bin 689 sağlık personeli alımı kapsamında, KPSS 2019/7 tercih kılavuzu yayımlandı. Kılavuz bilgilerine göre Sağlık Bakanlığı tercihlerini yapan adaylar, bir yandan da son tercih tarihini sorguluyor. Peki, 17 bin sağlık personeli alımı başvuruları ne zaman bitecek? İşte, Sağlık Bakanlığı personel alımı tercih kılavuzu bilgileri ve sağlık personeli alımında son başvuru tarihi ile ilgili ayrıntılar.

18.12.2019Gündem
Tarihte bilinen ilk Türk halısı Pazırık taştan yapıldı

Tarihte bilinen ilk Türk halısı Pazırık taştan yapıldı

Tarihte bilinen ilk Türk halısı olan 2 bin 300 yıllık geçmişe sahip Pazırık halısı, birebir ölçüsünde, çakıl, kum ve kömür parçaları kullanılarak taştan yapıldı.

18.12.2019Keyif
Almanyada tren garında ölü bulunan Mertin babası konuştu

Almanya'da tren garında ölü bulunan Mert'in babası konuştu

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun araştırıldığını açıkladığı Almanya'nın Nürnberg kentinde tren istasyonunda ölü bulunan yüksek lisans öğrencisi ve elektronik mühendisi Mert Çokluk’un babası Bekir Çokluk, DHA'ya konuştu. Dışişleri Bakanlığı'nın devreye girmesine teşekkür eden Çokluk, ''Bu olayın bir an önce çözülmesini bekliyoruz. Ben oğlumun mezar taşına 'bilim şehidi' yazdırmak istiyorum'' dedi.

18.12.2019Haber

Yazar Sonuçları

4 tutkulu kadın

Hafta başında şef Jale Balcı organizasyonuyla zeytinyağı uzmanı Birsen Can Pehlivan, zeytinyağı üreticisi Kübra Güler ve artisanal ekmekçi Serpil Onaran’la bir araya geldik. Hem bilgilendik, hem de sağlıklı ürünlerle lezzetli bir gece yaşadık. Bugün her biri işini tutkuyla yapan bu dört kadından söz etmek istiyorum. Önce, 25 yıllık meslek yaşamının son 20 yılında sadece zeytinyağı üzerine çalışan Birsen Can Pehlivan.

18.01.2020

Sektörümüzde de İK’da da öncelik insan

İçinde bulundukları sektörün insan sağlığı açısından önemli olduğunu vurgulayan Uludağ İçecek İnsan Kaynakları Müdürü Gürkan Özken, katkısız ürün ve yüzde 100 şeker pancarı kullandıklarını açıkladı. Özken, ürünlerde de çalışmalarında da birinci önceliğin insan olduğunun altını çizdi. Yönetim kurulu ve icra kurulunun, kurum çalışanları ile sürekli iletişimde kaldığını belirten Özken, “Organizasyon şemasının en altındaki pozisyonda görev alan bir çalışan dahi yönetim kuruluna direkt ulaşabilmektedir” dedi.

6.01.2020

Bakın kulüpler kimleri işe alıyor

Son yıllarda scout ekiplerinden çok istatistik, yazılım ve algoritma alanında uzman mühendisler, analistler, matematikçiler ve fizikçiler aramaya başladık

3.01.2020

Ayvansaray Üniversitesi de el değiştirdi

Bilgi, Şehir ve şimdi de Ayvansaray Üniversitesi el değiştirdi. Doç. Dr. Tolga Yazıcı’nın başkanlığında Plato Vakfı tarafından 2016’da kurulan İstanbul Ayvansaray Üniversitesi, son zamanlarda ekonomik sıkıntı içindeydi. Mütevelli heyet başkanı Tolga Yazıcı, uzun süredir bir ortak arayışındaydı.

28.12.2019

Son, bir iki deneme...

Günaydın hepinize haftanın son gününden…

27.12.2019

Ceren Necipoğlu anısına solo arp yarışması

Bu yıl ilk kez, 15-19 Ocak 2020 tarihlerinde Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali kapsamında anısına yapılacak Solo Arp Yarışmaları için başvurular 15 Aralık’ta bitti. Yarışmalar, Pera Müzesi’nde, Young Hope (12-16 yaş) ve Young Artist (17-21 yaş) olmak üzere iki kategoride gerçekleştirilecek.

24.12.2019

Hastane enfeksiyonu tanısında yeni biosensor

Hastane mikrobu, ‘hastanede yatan hastaya bulaşan mikroplar’ olarak düşünülmektedir. Halbuki gerçek farklıdır. Hastane mikrobu, hastanede özel olarak bulunan ve hastayı gördüğünde ona bulaşan bir mikrop değildir. O mikrop zaten her yerde vardır ve hastanede enfeksiyon yapmasının sebebi, hastanede yatan hastada kendi hastalığına bağlı bağışıklık sistemi düşerse normalde kendisini hasta yapmayacak o mikrobun bu sefer kendisini hasta yapması durumudur.

21.12.2019