MENÜ

Yüce Divan

Yüce Divan ile ilgili tüm haberleri, son dakika Yüce Divan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Yüce Divan haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 4.275 Yüce Divan haberi bulunmuştur.

Yüce Divan Haberleri

FETÖnün askeri yargı yapılanmasında ankesör tespiti

FETÖ'nün askeri yargı yapılanmasında "ankesör" tespiti

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) askeri yargıdaki yapılanmasına ilişkin, aralarında eski Genelkurmay Adli müşavirleri Muharrem Köse ve Hayrettin Kaldırımcı'nın da olduğu 21 sanığın yargılandığı davaya devam edildi.

27.08.2019Gündem
AYM Başkanı: Bireysel başvuruda değişiklik kaçınılmaz

AYM Başkanı: Bireysel başvuruda değişiklik kaçınılmaz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Selahaddin Menteş yemin etti.

26.07.2019Gündem
AYM Başkanı Arslan: 190 binini karara bağladık

AYM Başkanı Arslan: 190 binini karara bağladık

AYM Başkanı Zühtü Arslan, "Bireysel başvuru hakkının tanındığı 23 Eylül 2012'den bugüne kadar 236 bin civarındaki başvurudan 190 binini karara bağladık." dedi.

25.07.2019Gündem
Bir tek o kaldı

Bir tek o kaldı

Ergenekon ana davasıyla birleştirilen ‘İnternet Andıcı’ davasının sanıkları arasında yer alan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, önceki günkü beraat kararının ardından Ergenekon davasında yargılanan tek sanık olarak kaldı.

3.07.2019Gündem
Her şey bu gecekonduda başladı

Her şey bu gecekonduda başladı

Ergenekon soruşturması 12 Haziran 2007 tarihinde İstanbul Ümraniye’de bir gecekonduda 27 el bombasının ele geçirilmesiyle başladı.

2.07.2019Gündem
Ayyıldızlı bayrağımız inmedi, ezanlarımız dinmedi

"Ayyıldızlı bayrağımız inmedi, ezanlarımız dinmedi"

Erzincanlı Sanayici ve İşadamları Derneği ve Erzincan Kültür Eğitim Vakfı tarafından düzenlenen geleneksel iftar programına katılan Yıldırım, ramazanın mübarek ve hayırlı olmasını dileyerek, programda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Sürekli oyunlar oynandığına ve operasyonların yapılmaya çalışıldığına dikkati çeken Binali Yıldırım, "En son 15 Temmuz'da yapmaya çalıştılar. O gece hep beraber indik meydanlara alçaklara gereken dersi verdik. Ayyıldızlı bayrağımız inmedi, ezanlarımız dinmedi. Hepinizden Allah razı olsun." ifadelerini kullandı.

25.05.2019Gündem
Son dakika: AK Parti Sözcüsü Ömer Çelikten önemli açıklamalar

Son dakika: AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MKYK sonrası açıklamalarda bulundu. Çelik konuşmasında, "Yaptığımız işten eminiz. YSK kararını verdi, vatandaşa gideceğiz. Milletimiz kararını verecek biz de bütün yöneticiler, siyasetçiler olarak 'başımızın üzerinde yeri var' diye selamlayacağız. 23 Haziran'da berrak bir seçim sonucu ortaya çıkacak." dedi.

10.05.2019Gündem
Son dakika.... Ömer Çelik: Usulsüzlüklere göz yummadığımız için bizi hedef alıyorlar

Son dakika.... Ömer Çelik: Usulsüzlüklere göz yummadığımız için bizi hedef alıyorlar

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, YSK'nın İstanbul seçimlerinin yenilenme kararına ilişkin açıklama yaptı. "Usulsüzlüklere göz yummadığımız için bizi hedef alıyorlar." diyen Çelik, "Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız MYK'de birimlere talimatını vermiştir. Hangi birim İstanbul seçimleriyle ilgili olarak ne yapacağının talimatını almıştır ve çalışmaya başlamıştır." ifadelerini kullandı.

6.05.2019Gündem
İstanbul seçenekleri

İstanbul seçenekleri

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart seçimlerinden 36 gün sonra AK Parti ve MHP’nin İstanbul seçimlerine yönelik iptal ve yenileme talepli olağanüstü itirazlarını karara bağlamak üzere bugün toplanacak. Kurulun önünde ‘büyükşehir seçimi iptali’, ‘Büyükçekmece ve Maltepe seçimlerinin iptali’ ya da ‘itirazın reddi’ olmak üzere üç seçenek bulunuyor.

6.05.2019Gündem
Son dakika... Bahçeli: Parti olarak İstanbul’da seçimin yenilenmesinden yanayız

Son dakika... Bahçeli: 'Parti olarak İstanbul’da seçimin yenilenmesinden yanayız'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Parti olarak İstanbul'da seçimin yenilenmesinden yanayız. Demokrasiye leke sürülmesine, milli iradenin karartılmasına sessiz kalamayız'' dedi.

5.05.2019Gündem
AK Partili Çelikten CHPye tepki: CHPde Yassıada zihniyeti hiç değişmedi

AK Partili Çelik'ten CHP'ye tepki: 'CHP'de Yassıada zihniyeti hiç değişmedi'

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak'ın dün yaptığı basın toplantısındaki sözlerine tepki gösterdi. CHP'li Öztrak'ın açıklamasıyla partisindeki Yassıada zihniyetinin değişmediğini gösterdiğini belirten Çelik, "Partimizin hukuk içinde hak arama sürecine iftiralar attı. 'Yüce Divan’a gidersiniz' diye tehdit siyasetine devam etti. Şantaj siyaseti ile tehdit siyaseti arasında gidip gelen bu zihniyet, her gün daha da saldırganlaşıyor" dedi.

5.05.2019Gündem
Yargı her türlü  oluşuma karşı bağımsız olmalı

'Yargı her türlü oluşuma karşı bağımsız olmalı'

Anayasa Mahkemesi dün 57’nci kuruluş yıldönümünü törenle kutlarken toplantıya Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da katıldı. AYM Başkanı Arslan “Hâkim hiçbir şart altında aklını ve vicdanını başkasına emanet edemez” diyerek yargı bağımsızlığına vurgu yaptı. Arslan, ‘2017 anayasa değişikliğiyle benimsenen yeni sistemin en önemli kurumunun Cumhurbaşkanlığı kararnameleri olduğunu’ söyledi.

26.04.2019Gündem
Anayasa Mahkemesi 57 yaşında... Devletin zirvesi törende buluştu

Anayasa Mahkemesi 57 yaşında... Devletin zirvesi törende buluştu

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Anayasa Mahkemesinin 57. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törende konuştu. Arslan konuşmasında "Yargı bağımsızlığı, demokratik hukuk devletinin olmazsa olmaz gereklerindendir. Son yıllarda yaşadığımız tecrübeler, yargının sadece yasama ve yürütmeye karşı değil, aynı zamanda her türlü paralel yapı ve oluşuma karşı da bağımsız olması gerektiğini göstermiştir. Hakim hiçbir şart ve ahval altında aklını ve vicdanını başkasına emanet edemez" ifadelerini kullandı.

25.04.2019Gündem
Cübbe töreninde yemin uyarısı

Cübbe töreninde yemin uyarısı

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın Yüce Divan sıfatını da taşıyan Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) atadığı dördüncü üye olan eski Adalet Bakan Yardımcısı ve eski AK Parti milletvekili Yıldız Seferinoğlu dün devlet zirvesinin önünde yemin ederek resmen görevine başladı.

21.02.2019Gündem
Anayasa Mahkemesinde yemin töreni

Anayasa Mahkemesi'nde yemin töreni

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, bireysel başvuru hakkının tanındığı 23 Eylül 2012'den bugüne kadar toplam 216 bin civarındaki başvurudan 176 binini sonuçlandırdıklarını bildirdi.

20.02.2019Gündem
Meclis’te 17/25 tartışması

Meclis’te 17/25 tartışması

TBMM Genel Kurulu’nda Sanayi ve Teknoloji, Milli Savunma ile Dışişleri bakanlıklarının 2019 yılı bütçeleri görüşüldürken HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, 17/25 Aralık’ın yıldönümü olduğunu anımsatarak, “Yolsuzlukla mücadele, demokrasiye sahip çıkmaktır” dedi. Bu sözlere yanıt veren AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ise “Ahlaksız yöntemlerle, hukuksuz yöntemlerle sözüm ona elde edilen delillerin ortaya konduğu bir yargılama sürecinin bu ülkede herkes tarafından bir darbe girişimi olduğu bilinmesine rağmen bugün, sözde yolsuzluk iddiasıyla bir daha gündemde bulunmasını doğru bulmuyorum” dedi.

18.12.2018Gündem
Meclis’in anayasası değişti

Meclis’in anayasası değişti

Meclis'in anayasası olarak nitelenen ve yeni sisteme uyumu içeren TBMM İçtüzüğü değişiklik teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda önceki gece kabul edildi. Parlamento, yeni sisteme göre belirlenmiş ilkelerle çalışmaya başlayacak.

10.10.2018Gündem
Yüksek yargıya KHK ayarı

Yüksek yargıya KHK ayarı

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne uyum kapsamında çıkarılan 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK), Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Danıştay’a yönelik bir dizi önemli değişiklik yapıldı.

10.07.2018Gündem
Yeni sisteme yeni AYM

Yeni sisteme yeni AYM

Anayasa Mahkemesi (AYM), Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kapsamında 8 Temmuz sonrası yeniden şekillenecek. Yüksek mahkeme, Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin Anayasa’ya uygunluk denetimini de üstlenecek ve 15 üyeli hale gelecek. Yeni sistemde AYM’de askeri üye devri kapanıyor, üyelerin hepsi sivil olacak.

26.06.2018Gündem
Başkanlık kılavuzu

Başkanlık kılavuzu

Türkiye, pazar günkü seçimle dünyada başkanlık sisteminin uygulandığı 40. ülke oluyor. ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ adıyla oluşturulan bu modelde, cumhurbaşkanı ‘kurucu başkan’ olarak yeni sistemin temel kodlarını yazacak ve uygulamaları teamül olacak. Başbakan ve Bakanlar Kurulu’nun bulunmadığı yeni dönemde başkanın tercihlerine göre kabine üyelerinden çok cumhurbaşkanı yardımcısı (yardımcıları) veya ABD’de olduğu gibi teknokrat danışmanlar ön plana çıkabilecek. İşte yeni sistemin detayları:

20.06.2018Gündem
Başkanlık cumhuriyeti zorunlu kılar

Başkanlık cumhuriyeti zorunlu kılar

Türkiye kısa bir süre sonra çok tartışılan yeni bir ‘hükümet sistemi’ne geçiyor... ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin kuralları yazılırken tüm aşamalarında başında olan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop ile ‘Yeni Türkiye Yönetimi’nin ayrıntılarını konuştuk. Şentop’a göre, 24 Haziran seçimlerinde, Meclis’te cumhurbaşkanının siyasi partisinin çoğunlukta olması çok önemli. Aksi halde sistem kör topal başlar…

17.06.2018Gündem
İrem Çiçek: “23 yaşında başladığım davada 32 yaşına geldim”

İrem Çiçek: “23 yaşında başladığım davada 32 yaşına geldim”

Yargıtay’ın bozma kararının ardından yeniden görülmeye başlanan Ergenekon ana davasının 5’inci oturumunda söz alan bazı sanıklar ve avukatları yargılamanın 9 yıldır devam ettiğine dikkat çekerek beraat kararı verilmesini istedi. Davanın sanıklarından CHP milletvekili Dursun Çiçek’in avukatlığını yapan kızı İrem Çiçek de uzun yargılamaya dikkat çekerek, “Yetkisizlik, görevsizlik, tefrik kararları ile dosya oyalandı. Sonra tefrik edilmiş dosya tekrar birleştirildi. 23 yaşında başladığım davada 32 yaşıma geldim. Tefrik edilerek karar verilmesini talep ediyorum” dedi.

26.04.2018Gündem
AYM Başkanından ideal yargı formülü: 3A

AYM Başkanı'ndan ideal yargı formülü: 3A

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, kararlarının anayasaya göre yasama, yürütme ve yargı için bağlayıcı olduğunu vurguladı, ilk ihlal kararlarına rağmen gazetecileri tahliye etmeyen mahkemeleri de hedef alarak, “AYM kararlarının uygulanmaması sözkonusu olamaz” dedi.

25.04.2018Gündem
AYM 56.Kuruluş yıldönümü programı girişleri

AYM 56.Kuruluş yıldönümü programı girişleri

Anayasa Mahkemesi'nin 56'ncı kuruluş yıldönümü dolayısıyla AYM Yüce Divan Salonu'nda tören düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.

25.04.2018Haber
Bugün Ankarada AYM töreni…

Bugün Ankara'da AYM töreni…

Anayasa Mahkemesi'nin 56. kuruluş yıldönümü dolayısıyla AYM Yüce Divan Salonu'nda tören düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun da aralarında olduğu protokolün ön sırasında bulunanlarla tokalaştı.

25.04.2018Gündem
Dünyanın ilk kadın yargıtay üyesi bir Türk’tü

Dünyanın ilk kadın yargıtay üyesi bir Türk’tü

YARGITAY 2. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan, sosyal medyadan kadın meslektaşlarıyla ilgili önemli paylaşımlarda bulundu.

4.04.2018Gündem
Selahattin Demirtaş 434 gün sonra hakim karşısında….

Selahattin Demirtaş 434 gün sonra hakim karşısında….

434 gündür başka suçtan tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ''Cumhurbaşkanı’na hakaret'' suçundan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle Bakırköy 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nce yargılandığı davada ilk kez hakim karşısına çıkıyor. Başka suçtan tutuklu bulunan Demirtaş, cezaevine konulduğu Kasım 2016'dan bu yana ilk kez bir duruşmaya katıldı.

12.01.2018Gündem
Dört Bakanı Mecliste aklamadınız mı

'Dört Bakanı Meclis'te aklamadınız mı?'

"Yolsuzluk, rüşvet, hayali ihracat, kara para aklanması dönemiyle karşı karşıyayız" diyen HDP Eş Genel Başkanı Kemalbay, ''Dört bakanı, Meclis'te aklamadınız mı? Niye Yüce Divan'a göndermediniz?'' şeklinde konuştu.

5.12.2017Gündem
CHPli Özgür Özel: Salı günü büyük bomba patlayacak

CHP'li Özgür Özel: Salı günü büyük bomba patlayacak

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, yabancı devlet lehine askeri ve siyasi casusluk yapmakla suçlanan Reza Zarrab’a belgelerin kim tarafından, ne karşılığında verildiğini 5 Aralık Salı günü yapılacak CHP Grup Toplantısı’na kadar açıklanmasını istediklerini belirtti. Özgür Özel, "Açıklanmazsa Salı günü büyük bomba patlayacak. Bu sefer genel başkanınız, Arena’da 25 bin kişinin önünde Zarrab’ın bu belgeleri kimden ve ne karşılığından temin ettiğini açıklayacak" diye konuştu.

3.12.2017Gündem
CHP, ‘belgeler TBMMde araştırılsın’ önergesi vermişti... Oylama yapıldı, işte sonuç

CHP, ‘belgeler TBMM'de araştırılsın’ önergesi vermişti... Oylama yapıldı, işte sonuç

CHP’nin, Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı belgelerdeki iddiaların araştırılması amacıyla mecliste komisyon kurulması önergesi TBMM Genel Kurulu’nda reddedildi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "O belgeleri elimizde tutacak değiliz. Yarından tezi yok, partimizin sözcüsü bir toplantıyla belgelerin tamamına aleniyet kazandıracak, kamuoyuyla paylaşacak" dedi.

30.11.2017Gündem
CHPli Özel: Belge konusunda kimse merak etmesin

CHP'li Özel: Belge konusunda kimse merak etmesin

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yakınlarının Man Adası'nda 1 sterlin sermaye ile kurulan şirkete para transferleri yaptığını öne sürerek gösterdiği belgelerle ilgili açıklama yaptı. Özel, "CHP belgeleri belki yarın belki yarından yakın, yarın burada yapılacak parti sözcümüz Bülent Tezcan'ın bir basın toplantısı ile ya da hafta sonu yapılacak bir basın toplantısı ile belgeleri merak eden herkesin merakı tatmin olmuş olacak. Nasıl Salı günü bütün beklenti karşılandıysa, belge konusunda kimse merak etmesin" dedi.

30.11.2017Gündem
Yanıtını bugün grupta verecek

'Yanıtını bugün grupta verecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na “İspatlarsan gereğini yaparım” dediği, “off-shore şirkete milyonlarca dolar transfer” iddiasıyla ilgili CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel yanıt verdi: “Yarın milletin önüne belgelerin çıkışını, milletin önünde bu konunun konuşulduğunu izleyeceksiniz.”

27.11.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Gözler YSK’da kritik 24 saat başladı

İstanbul seçimlerinin kaderini belirleyecek olan son 24 saatin içine girdik. Gözler YSK’dan çıkacak karara çevrilmiş durumda. YSK’nın kararının çok önemli ekonomik ve siyasi sonuçları olacak. 2023 seçimlerini dahi YSK kararının ışığında yeniden değerlendirmek durumunda kalacağız. İstanbul seçimleriyle ilgili karar artık Türkiye’nin sınırlarını aşmış ve bir demokrasi sınavına dönmüş durumda.

6.05.2019

Yargıtay 2022

Adli tatil 20 Temmuz’da başladı. 3 Eylül’deki yeni adli yılda Yargıtay OHAL KHK’sı ile getirilen yeni modeliyle faaliyet gösterecek. Temyizde bekleyen 1 milyonu aşkın davanın eritilmesi için Yargıtay’da sabit iki kurulla çalışma modeline geçildi. 31 Aralık 2022’ye kadar 20’şer kişilik sabit Ceza ve Hukuk Genel Kurulları görev yapacak.

22.07.2018

Binali Bey

Şeref madalyasıyla uğurlanmak ne güzel.

14.07.2018

Acaba o 264 milletvekili önceki gece ne hissetti

20 Ocak 2015 günü... Tam 264 el kalkmıştı... Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 264 milletvekili...

30.11.2017

Zarrab davası

TÜRKİYE Amerika’daki Zarrab davası konusunda farklı bir yol izleyemez miydi?

20.11.2017