MENÜ

Yırtıcı Kuşlar

Yırtıcı Kuşlar ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yırtıcı Kuşlar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 232 Yırtıcı Kuşlar haberi bulunmuştur.

Yırtıcı Kuşlar Haberleri

Milli Park ziyaretçi rekoruna koşuyor

Milli Park ziyaretçi rekoruna koşuyor

Türkiye’nin en önemli doğal mirasları arasında yer alan Kuşadası’na bağlı Güzelçamlı’daki Dilek Yarımadası Milli Parkı yılın ilk 7 ayında ziyaretçi akınına uğradı. Milli parka 7 ayda 200 bin araç giriş yaparken, 600 bin kişi de ziyarette bulundu.

3.08.2018Ekonomi
Ormanla iç içe koylarıyla Türkiyenin cennet köşesi (Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı)

Ormanla iç içe koylarıyla Türkiye'nin cennet köşesi (Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı)

Aydın'ın Kuşadası, Didim ve Söke ilçeleri sınırında bulunan Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, ormanla iç içe koyları, doğal bitki örtüsü, kanyonu ve bünyesinde bulunan hayvanlarla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

11.07.2018Seyahat
Kafa açıcı 15 öneri

Kafa açıcı 15 öneri

Hep aynı sahillere gitmekten sıkıldınız mı? Sınavlar, seçim, iş güç ve büyük şehirlerin eziyeti derken stres katsayınız çok mu yükseldi? İşte çıkış yolu: Size yeni kapılar açabilecek, bakış açınızı değiştirip stres ve yorgunluk atmanızı sağlayacak, heyecan yaşatacak etkinlik ve atölyeleri derledik.

7.07.2018Hürriyet Pazar
Yeşilin bin bir tonu: Artvin

Yeşilin bin bir tonu: Artvin

Oksijeni bol, yeşilin bin bir tonu ile bezenmiş Artvin yaylaları, unutulmaz bir deneyim yaşamak isteyenlere benzersiz bir tatil fırsatı sunuyor. İşte Artvin'de görmeniz gereken en güzel yaylalardan bazıları...

22.06.2018Seyahat
Avrupanın en güzel milli parkları

Avrupa'nın en güzel milli parkları

Dünya üzerinde var olan ve devlet koruması altında olan bir çok milli park bulunuyor. Hepsi kendine özgü büyüleyici fauna ve floraya sahip. Birbirinden güzel atmosferleriyle kartpostal karelerini süsleyen o muhteşem parklarda izlerinizi bırakmak istiyorsanız, Avrupa'da yer alan ve görülmesi gereken en iyi milli parkları sıraladık. İşte, Avrupa'nın en güzel milli parkları...

30.05.2018Seyahat
Yılın 12 ayı Adana Tabiat Parkları

Yılın 12 ayı Adana Tabiat Parkları

Doğasıyla kendine hayran bırakan Adana Tabiat parkları, ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor. Adana Tabiat Parkları şehrin gürültüsünden kaçıp doğanın içinde dinlenmek isteyenler için tam bir cennet. Peki Adana Tabiat Parkında ne yenir, ne içilir, nerede kalınır, neresi gezilir tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik. İşte detaylar…

18.04.2018Seyahat
Böyle bulundu tedaviye alındı

Böyle bulundu tedaviye alındı

AYDIN’ın Söke ilçesinde, doğaseverler tarafından bulunan kanadından yaralı kızıl şahin, Adnan Menderes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde tedaviye alındı.

11.01.2018Gündem
Gaziantepte Türkiyenin ilk Zooloji Müzesi

Gaziantep'te Türkiye'nin ilk Zooloji Müzesi

Dünyanın 4’üncü, Türkiye’nin ise en büyük hayvanat bahçesi olarak bilinen Gaziantep Hayvanat Bahçesi aynı zamanda Türkiye’nin ilk Zooloji ve Doğa Müzesi. Bu Zooloji Müzesi’ne Türkiye’de ilk olması sebebiyle büyük bir ilgi gösteriliyor. Üniversiteler ve akademisyenler öğrencilerine burada uygulamalı dersler veriyor. İşte Zooloji Müzesi hakkında bazı bilgiler…

3.01.2018Seyahat
Çocuklar için maceralara dalma vakti

Çocuklar için maceralara dalma vakti!

Bilge su bufalosu, dırdırcı vampir, uçan fare, çözülmeyi bekleyen şifreler... İşte farklı yaşlardan çocuklar için, tatil günlerine eşlik edecek, sınırsız hayallerle dolu kitaplardan oluşan bir seçki...

8.06.2017Kitap Sanat
Gez sen geyik bu dağda, seni korurlar

Gez sen geyik bu dağda, seni korurlar

Yemyeşil tarlaların içinde başı karlı Akdağ’a doğru yol alıyoruz. Amacımız büyük bölümü Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesi sınırlarında bulunan Akdağ Tabiat Parkı’ndaki kızılgeyikleri (Cervus elaphus maral) doğal ortamlarında gözlemlemek ve görüntülemek. Umutluydum… Çünkü yanımızda alanı avcunun içi gibi bilen Sandıklı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Şube Şefi Emre Şimşek, yaban hayatından sorumlu Ufuk Ev var. İçim rahat. Ne zaman nerede olacaklarını, hangi yoldan yürüyeceklerini biliyoruz. Bu nedenle planımız da basit. Onların erken saatlerde otlamak için indikleri orman açıklıklarına gidecek, bir kuytuda saklanarak kızılgeyiklerin ortaya çıkmasını bekleyecek ve izleyip görüntüleyecektik. Ancak ne var ki dağın eteklerine vardığımızda evdeki hesap dağdakine uymamaya başladı. Yağmur başladı önce. Bu, hayvanların ormanlık alana, kuytuluklara çekilmesi demekti. Yine de umudumuzu yitirmedik. Ta ki biraz daha yükseğe çıktıktan sonra kar yağmaya başlayana kadar. Artık görebilmemiz zorlaştı diye düşünürken umutlarımıza son darbeyi indiren çöken sis oldu. Yine de olabilecekleri her noktaya gidip, her yola girip araziyi dürbünlerle taradık. Sonuç: Fotomuhabiri Selçuk Şamiloğlu’nun tam tepeyi aşarken arkadan görebildiği bir kızılgeyik ve mutluluk.

15.04.2017Hayat
3.5 liraya Afrika safari nasıl yapılır

3.5 liraya Afrika safari nasıl yapılır!

‘Olur mu?’ demeyin, olur... Ama İzmir’de... Büyükşehir Belediyesi’nin Çiğli Sasalı’da kurduğu İzmir Doğal Yaşam Parkı, ‘Kara Kıta’yı, gitmek için zamanı ve imkânı olmayanların ayağına getiriyor. Üstelik sivillere 3,5, öğrencilere ise sadece 1,25 TL’ye... 0-6 yaş grubu, engelliler, gazi ve şehit yakınlarına ise ücretsiz.

28.06.2016Seyahat
En büyük korku: Cerattepe Murgul olmasın

En büyük korku: Cerattepe Murgul olmasın

Başbakan Davutoğlu’nun “Hukuki süreç tamamlanana kadar faaliyet olmayacak” demesine karşın Artvin’de Cerattepe hassasiyeti dinmiyor. Başbakan’la bu görüşme yapılırken maden şirketine yer tahsis edilmesi endişeleri taze tutuyor. Ahali, iş makineleri bölgeden inmedikçe rahat etmeyecek gibi görünüyor. Bu korkunun kaynağıysa, yıllarca bakır madeni çıkarılan ve artık korku filmi setlerini andıran komşu ilçe Murgul örneği.

27.02.2016Hayat
İzinsiz uçan droneları kartallar yakalayacak

İzinsiz uçan drone'ları kartallar yakalayacak

Hollanda polisi izinsiz uçan insansız hava araçlarını kartal ile yakalama kararı aldı.

2.02.2016Teknoloji
Dronea karşı Kartal

Drone'a karşı Kartal

Hollanda polisi izinsiz uçan insansız hava araçlarını kartal ile yakalama kararı aldı. Hollanda Ulusal Polisi insansız havaaraçlarının (drone'un) izinsiz ve tehlikeli yerlerde uçmasını engellemekamacıyla kartallar ile eğitime başladı.Uzman polisler eğitimalanına farklı türlerde yırtıcı kuşlar getirerek deneme  yaptı.İçlerinden en iyi sonucu kartallar  verdi. Eğitim alanında dronehavalandırarak kartalların uçağı yakalamasını öğretmeye çalışan polislerkısa sürede olumlu sonuçlar aldı. Havada drone gören kartal, sahibininkomutuyla havalanarak pençeleriyle uçağı yere indirmeyi başardı.Polislerinsansız hava araçlarının güzel yanları olmasına rağmen tehlikelidurumlarına dikkat çekerek basın mensuplarına açıklamalarda bulundular.Hollanda polisi kartalları kullanarakyasadışı ve güvenli olmayan yerlerde  drone kullanan pilotlarıdurdurmayı planlıyor. Birkaç ay içinde sahalarda  olacak polisler dronekullanıcılarının korkulu rüyası olacak gibi duruyor.

2.02.2016Haber
Şekercioğlu dünyanın en büyük memeli göçünü görüntüledi

Şekercioğlu dünyanın en büyük memeli göçünü görüntüledi

KUZEYDOĞA Derneği Başkanı Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, Zambiya’da dünyanın en büyük memeli göçünü görüntüledi. Doç.Dr. Şekercioğlu, 10 milyonu aşkın meyve yarasasının her kasım ortasında Orta Afrika’nın yağmur ormanlarından Zambiya’nın Kasanka Milli Parkı’na göç ettiğini belirtti.

13.11.2014Gündem
Hasanoğlan Hatırası ve köy aydınlanması

Hasanoğlan Hatırası ve köy aydınlanması

Köy Enstitüleri, cumhuriyetin en önemli atılımlarından biriydi. Kurulduğu tarihten, kaldırılana kadar destekçisi de çok oldu karşı çıkanı da… Fakat bilinen bir gerçek var ki, bugün kitaplarını okuyup düşüncelerinden yararlandığımız birçok Türk aydınını köy enstitüleri yetiştirmiş, araştıran inceleyen ve sorgulayan birçok Anadolu çocuğunu topluma kazandırmıştır. Mustafa Güneri, Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nde görev yaptığı süre boyunca çektiği fotoğrafların büyük bir çoğunluğunu “Hasanoğlan Hatırası” adlı kitabıyla bizlerle buluşturuyor.

14.10.2014Keyif
Kelebek, hamam böceği, örümcek kaçakçılığında artış

Kelebek, hamam böceği, örümcek kaçakçılığında artış

Biyokaçakçılığıyla Mücadele Çalıştayı'nda konuşan Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü Biyoteknoloji Şube Müdürü Vekili Hüsniye Kılınçarslan, son yıllarda kelebek, hamam böceği ve örümcek kaçakçılığının arttığını söyledi. Kılınçarslan ayrıca Rus kaçakçıların böceklere, İsviçreliler'in yılanlara, Hollandalılar yabani bitki türlerine, Japonların ise buğday genetiğine yönelik faaliyet içerisinde olduklarını belirtti.

10.09.2014Gündem
Bu kargalar bizden ne istiyor

Bu kargalar bizden ne istiyor?

Ümraniye’de bir aydınlatma direğine yuva yapan kargalar, yavrularından birinin yola düşerek ölmesiyle çılgına döndü. Yavrularını koruma içgüdüsüyle bu günlerde yoldan geçen insanlara ve kedilere saldırıyorlar. Bu vesileyle yerden yere vurulan kargalara iade-i itibar zamanı!

20.06.2014Hayat
Çobanların öldürdüğü hayvan Anadolu Leoparı mı

Çobanların öldürdüğü hayvan 'Anadolu Leoparı' mı?

Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’ne bağlı Solmaz Köyü’nde çobanlar kendilerine saldıran vahşi bir hayvanı yanlarındaki tüfekle vurarak öldürdü. Öldürülen hayvanın, neslinin tükendiği sanılan ’Anadolu Leoparı’ olduğu iddia edilirken, Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Kılıç, "Çok nadide bir tür. Tekrar ortaya çıkması bir mucize" dedi.

4.11.2013Gündem
Üniversitelilerden yaban hayatına destek

Üniversitelilerden yaban hayatına destek

Erzurum Atatürk Üniversitesi öğrencileri, il genelinde kahve, lokanta ve halkın göreceği yerlere yaban hayatı korumak için afişler astı. 'Bilinçli gençler çevreye sahip çıkıyor' projesini başlattı.

23.09.2013Eğitim
Cengiz Han’ın kutsal vadisinde

Cengiz Han’ın kutsal vadisinde

Ulan Bator’a 70 kilometre uzaklıktaki Gorkhi-Terelj Milli Parkı, yüksekliği 2400 metreyi bulan dağların arasında, kilometrelerce uzunluktaki yemyeşil vadilerden oluşuyor. Cengiz Han’ın doğduğu bölgenin uçsuz bucaksız çayırlarında bugün yaklar, atlar otluyor. Tepelerde şaman kayaları, gizli Budist tapınakları yer alıyor. Vadi, yaz boyunca şaşırtıcı kaya oluşumlarını görmek, at binmek, yerel çadırlarda konaklamak isteyenleri ağırlıyor.

15.09.2013Seyahat
Ngorongoro’nun aslanları, filleri ve yerlileri turizme uyum sağlamış

Ngorongoro’nun aslanları, filleri ve yerlileri turizme uyum sağlamış

Aslan, gergeden, buffalo, leopar ve fili, yani Afrika’nın ‘Büyük Beşli’sini bir arada görebileceğiniz nadir doğa parklarından Ngorongoro. Tanzanya’nın kuzeyinde, 20 kilometre çapındaki volkanik bir ovada. Okurumuz Erdoğan Özen gitti, izlenimlerini yazdı.

10.02.2013Seyahat
Yabanları rehabilite ediyor

Yabanları rehabilite ediyor

Ayşegül Karaahmetoğlu (31), evcil hayvanlar yerine yaban hayattakileri tedavi etmeyi seçmiş bir veteriner.

7.12.2012Gündem

Yazar Sonuçları

Tarkan neden öfkelendi

Tarkan’ın atarlanmasına alışık değiliz.

12.01.2016

‘İşret’ten vazgeçersem kardeş olacağız

AKİT gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak benimle hangi durumda kardeş olabileceğini, hangi durumda özgürce yoluma gidebileceğimi açıklamış.

8.01.2016

Göçmen kuşların durağı‘Mogan Gölü’

Göç eden kuşlardan 465 türün Türkiye üzerinden geçtiğini belirten Ornitofoto Kuş ve Yaban Hayat Fotoğrafçıları Derneği Başkanı Mehmet Gürbüz, bunların 227’sinin Mogan Gölü’nde mola verdiğini ve 40’ının ise burada ürediğini söyledi.

19.08.2013