MENÜ

Yıldız Sarayı

Yıldız Sarayı ile ilgili tüm haberleri, son dakika Yıldız Sarayı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Yıldız Sarayı haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 2.177 Yıldız Sarayı haberi bulunmuştur.

Yıldız Sarayı, III. Selim'in (1789-1807) annesi Mihrişah Sultan için yaptırılmış olup Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid (1876-1909) döneminde Osmanlı İmparatorluğu'nun yönetim merkezi olarak kullanıldı. Dolmabahçe Sarayı gibi tek bir yapı halinde değil, Marmara Denizi sahilinden başlayarak kuzeybatıya doğru yükselip sırt çizgisine kadar tüm yamacı kaplayan bir bahçe ve koruluk içine yerleşmiş saraylar, köşkler, yönetim, koruma, servis yapıları ve parklar bütünüdür.

 

Yıldız Sarayı Haberleri

II. Abdülhamidin şahsi eşyaları sergilenecek

II. Abdülhamid'in şahsi eşyaları sergilenecek

Sultan II. Abdülhamid'e ait şahsi eşyalardan kılıç, kamçı ve marangozluk takımları Beşiktaş'taki Saray Koleksiyonları Müzesinde sergilenmeye başladı.

11.12.2019Seyahat
Sultan II. Abdülhamid’e ait şahsi eşyalar müzede ilk kez sergileniyor

Sultan II. Abdülhamid’e ait şahsi eşyalar müzede ilk kez sergileniyor

MİLLİ Saraylar İdaresi Başkanlığı, Sultan II. Abdülhamide ait şahsi eşyalardan kılıç, kamçı ve marangozluk takımlarını Beşiktaştaki Saray Koleksiyonları Müzesinde sergilemeye başladı.

11.12.2019Keyif
İtalyan heyet Göbeklitepede

İtalyan heyet Göbeklitepe'de

Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle Yıldız Sarayı Vakfı tarafından yürütülen "Göbeklitepe: İnsanlık Tarihi Yeniden Yazılıyor" projesi kapsamında Şanlıurfa'ya gelen İtalyan heyet, Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Göbeklitepe'ye hayran kaldı.

28.11.2019Keyif
Erdoğanın tanıttığı halıyı, 9 ay 24 saat çalışarak dokudular

Erdoğan'ın tanıttığı halıyı, 9 ay 24 saat çalışarak dokudular

CUMHURBAŞKANLIĞI Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı'na bağlı Hereke Halı ve İpekli Dokuma Fabrikası'nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tanıtılan ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kullanılan 108 metrekarelik halı dokundu. 9 ay boyunca 33 kişinin 3 vardiya halinde, 24 saat boyunca çalışarak, dokuduğu halıya, 29 milyon 420 bin düğüm atıldı. Dev halıyı dokuyan kadınlar, ortaya çıkardıkları eserin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından beğenilmesinden gurur duyduklarını söyledi.

27.11.2019Gündem
Yıldız Sarayı fotoğraf koleksiyonu Japonyada

Yıldız Sarayı fotoğraf koleksiyonu Japonya'da

Yıldız Teknik Üniversitesi Sultan II. Abdülhamid Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan "Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu'ndan 19. Yüzyıl Japonya'sına Bakmak" isimli sergi, Japonya'da sanatseverlerle buluşacak.

22.10.2019Keyif
40 yıllık hatır için müze açtılar

'40 yıllık hatır' için müze açtılar

Anadolu'da 500 yıllık geçmişe sahip kahve kültürünü yaşatmak için yola çıkan üç kahve ustası, Türkiye'nin ilk kahve müzesini açtı.

25.06.2019Seyahat
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Öcalan-Demirtaş arasında liderlik mücadelesi var

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Öcalan-Demirtaş arasında liderlik mücadelesi var'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ortak canlı yayında açıklamalarda bulundu. İmralı’dan HDP’ye çağrıyı değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Öcalan ile Demirtaş arasında liderlik mücadelesi olduğunu söyledi.

20.06.2019Gündem
Atatürk ve arkadaşları bugün bizimle Türkiye’ye baksalardı ‘Bardağın  yarısı dolu, devam’ derlerdi

Atatürk ve arkadaşları bugün bizimle Türkiye’ye baksalardı ‘Bardağın yarısı dolu, devam’ derlerdi

100 yıl önce bugün Cumhuriyet’in ilk adımı atıldı. Mustafa Kemal, Samsun’a indiğinde sadece Milli Mücadele’yi değil, modern bir ülkeyi de planlamaya başlamıştı. O kahramanlar önce bağımsızlığımızı kazandılar.

19.05.2019Hürriyet Pazar
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Oyunları bozulacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Oyunları bozulacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe’de gençlerle bir araya geldi. "Son seçim öncesinde dikkat ederseniz batı ülkemize kur faiz enflasyon üzerinden çok ciddi baskılar uygulamaya kalktı. Tabii enflasyonda bir tırmanış söz konusu oldu. Ondan sonra faizle bu devam etti." diyen Erdoğan, "Faizde biz iyi değiliz. Ama enflasyon yavaş yavaş inişe geçmiş vaziyette. Kur şu anda sendeliyor, beklentileri çok daha yüksekti. Seçimleri atlattıktan sonra bunların oyunları bozulacak." dedi. Erdoğan, "S-400 konusunda geri adım atmak gibi bir şeyimiz kesinlikle söz konusu değil. O iş bitti." ifadelerini kullandı.

18.05.2019Gündem
Milli Mücadele’yi telgraf telleriyle kazandık

Milli Mücadele’yi telgraf telleriyle kazandık

Başkent Üniversitesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Halil Özcan, Kurtuluş Savaşı yıllarında, İstanbul’un işgalinden şehrin yeniden teslim alınmasına kadar faaliyet gösteren PR Gizli Telgraf Merkezi’ni kaleme aldı. ‘Atatürk’ün Özel Şifre Hattı’ adlı kitabı ve arka planda kalan kahramanların hikâyesini Özcan’dan dinledik.

100’üncü yılında Milli Mücadele rotası

100’üncü yılında Milli Mücadele rotası

Gelecek pazar, Atatürk’ün kurtuluş mücadelesini başlattığı günün 100’üncü yıldönümü. Bu nedenle bu yıla özel pek çok program hazırlandı. Onlarca kişi denize açıldı, 19 Mayıs sabahı Samsun Tütün Limanı’na ayak basacaklar. Kimileri de kurtuluşun ayak izlerini karadan takip ediyor; Erzurum’a, Sivas’a gidiyor, Ankara’yı karış karış geziyor. Siz de kendinize bu etkinliklerden bir durak seçebilir, zafer ruhunu bu yıl daha derinden hissedebilirsiniz.

12.05.2019Hürriyet Pazar
Bakan Ersoy açıkladı: Artış bekleniyor

Bakan Ersoy açıkladı: Artış bekleniyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Kültür yılıyla birleşmesiyle de Japon turist sayısında çok iyi bir artış yakalamıştık. Kültür yılı ve bu aktivitelerle birleştirerek, bu artışın bu yıl da devam etmesini bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

22.03.2019Ekonomi
Türkiyenin en büyüğü Kasım ayında sergilenecek

Türkiye'nin en büyüğü! Kasım ayında sergilenecek

Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı koleksiyonuna kazandırılan Türkiye'nin en büyük Oryantalist tablosu "Çölde Av", kasımda sanatseverlerle buluşturulacak.

7.03.2019Gündem
Cumhurbaşkanlığı yatırım bütçesi Resmi Gazetede

Cumhurbaşkanlığı yatırım bütçesi Resmi Gazete'de

Cumhurbaşkanlığı yatırımları için, 2019 yılında 950 milyon TL bütçe ayrılacak. Bu kapsamda Ahlat Köşkü’ne 30 milyon TL yatırım bütçesi ayrıldı.

19.02.2019Ekonomi
Yabancı turist hedefi 50 milyona tırmandı

Yabancı turist hedefi 50 milyona tırmandı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, "2019'da yabancı ziyaretçi sayısında yüzde 20'nin üzerinde bir artış ile hedefimiz 50 milyon yabancı turisti yakalamak. 2019'un sektörümüz için rekor yılı olması için üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye hazırız." dedi.

5.01.2019Ekonomi
23 adımda Beşiktaş

23 adımda Beşiktaş

Beşiktaş, Bizans dönemine uzanan yerleşimi ile Boğaziçi’nin en eski köylerinden. Sarayları, parkları, köklü okulları, kozmopolit yaşamı, çok katmanlı kültürel mirası bu semtle ilgili aklımıza ilk gelenler. Genç, dinamik nüfusu, aktif kültür hayatı ve ÇARŞI’sıyla gönlümüzde ayrı bir yeri var. Beşiktaş’ın semt kimliğine eşlik eden güçlü aidiyet duygusunun bir nedeni de kuşkusuz bu semtte kurulan Beşiktaş Jimnastik Kulübü. BJK, taraftar kitlesini oluşturan semt sakinleriyle birlikte varlığını sürdüren şanslı kulüplerden. Barbaros Hayrettin Paşa’nın heykelinin altında, aylarca çalışarak turu hazırlayan Beşiktaş JK Müzesi Müdürü Canan Cürgen ve 1001 İstanbul rehberi Nihan Vural ile buluşuyoruz. Vural anlatmaya, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk kaptan-ı deryası, Akdeniz’i bir ‘Türk Gölü’ haline getiren Barbaros Hayrettin Paşa’dan başlayarak Beşiktaş’ın kaptan-ı deryalar semti olduğunu vurguluyor. “Dünyada donanması olan tek takımın Beşiktaş olması hiç de tesadüf değil” diye araya giriyor Beşiktaş JK Müze Müdürü Canan Cürgen. Aklıma şampiyonluk kutlamaları sırasında Boğaz’ı dolduran ve ‘Beşiktaş Donanması’ denilen irili ufaklı yüzlerce tekneden oluşan konvoy geliyor. Hepimiz gülüyoruz ve turumuz başlıyor.

10.12.2018Seyahat
Cumhurbaşkanı Erdoğandan Putine hediye

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Putin'e hediye

TürkAkım Projesi deniz bölümünün tamamlanma töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vilademir Putin'in katılımıyla gerçekleştirildi. Tarihi tören sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin'e bir hediye verdi.

19.11.2018Gündem
Putin Türkiyeden ayrıldı

Putin Türkiye'den ayrıldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İstanbul'daki temaslarını tamamlayarak Türkiye'den ayrıldı.

19.11.2018Dünya
Topkapı Sarayı Cumhurbaşkanlığı’na bağlanıyor

Topkapı Sarayı Cumhurbaşkanlığı’na bağlanıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Topkapı Sarayı Müzesi, Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na geçiyor. İki kurum arasındaki görüşmeler tamamlandı. Topkapı Sarayı’nın devri için Cumhurbaşkanlığı kararnamesi bekleniyor.

1.11.2018Kitap Sanat
İlk Kamboçyalı

İlk Kamboçyalı

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, Kamboçya Başbakanı Hun Sen’i İstanbul Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü’ünde kabul etti.

21.10.2018Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Japonya Prensesi ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Japonya Prensesi ile görüştü

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Japonya prensesi Akiko Mikasa'yı kabul etti.

9.09.2018Gündem
Müzeler bayramda açık mı

Müzeler bayramda açık mı?

Müzeler bayramda açık mı sorusu, bayram günlerinde boşluk yakalayarak bulundukları yerlerde kültürel geziler yapmak isteyen vatandaşların araştırdığı konu oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı olan müzeleri ziyaret ederek tarihi ve arkeolojik eserleri görmek isteyen vatandaşlar, konuyla ilgili sorgulamalarını sürdürüyor. Peki, müzeler bayramda açık mı olacak? İşte, birçok vatandaşın merakla araştırdığı konu hakkında detaylı bilgiler

19.08.2018Gündem
Çini sanatı nedir Çini sanatının temsilcileri kimlerdir

Çini sanatı nedir? Çini sanatının temsilcileri kimlerdir?

Mimarilerin vazgeçilmezi olan, insanın ruhunu ve gözünü dinlendiren bin yıllık sanat Çini… Geleneksel Türk Sanatlarından olan çini, genellikle mimari yapıların, cami, köşk, saray, çeşme, türbe ve benzeri yapıların iç ve dış süslemelerinde kullanılmış bir seramik ürünüdür.

27.07.2018Gündem
İstanbulda Çocuk kafalı mumya timsah

İstanbul'da! Çocuk kafalı mumya timsah

Mısır kültürüne ait olarak bilinen mumya aslında eski Türklerde ve Anadolu kültüründe de var. İstanbul’da Topkapı Sarayı’nda bulunan mumya ise hem tekniği hem de hikayesi ile en etkileyici olanı. Çift başlı mumyanın bir başında timsah diğer başında ise bir kadın başı yer alıyor. 2. Abdülhamid’in rahatsız olunca Topkapı Sarayı’na “sürgüne gönderdiği” mumyayı ilk kez Hürriyet görüntüledi.

6.07.2018Gündem
İstanbul’un mumyaları

İstanbul’un mumyaları

Mısır kültürü olarak bilinen mumya aslında eski Türkler’de ve Anadolu kültüründe de var. İstanbul’da Arkeoloji Müzesi’nde 6 mumya bulunuyor. Bunun dördü Mısır ikisi Anadolu mumyası. Lakin Topkapı Sarayı’ndaki mumya hem tekniği hem de hikayesi ile oldukça etkileyici. Çift başlı mumyanın bir başında timsah diğer başında ise bir kadın başı yer alıyor. Efsaneye göre Nih nehrinde bir çocuk prensesi timsah yutuyor ancak başı kurtarılabiliyor. O nedenle timsahı prensesin başı ile birlikte mumyalıyorlar. Sultan Abdülaziz döneminde gelen mumyadan 2. Abdulhamid rahatsız olunca mumya Yıldız Sarayı’ndan Topkapı Sarayı’na sürgüne gönderliyor. O mumyayı ilk kez Hürriyet görüntüledi.

6.07.2018Haber
Fotoğraflarla 600 yıllık Polonya-Türkiye dostluğu

Fotoğraflarla 600 yıllık Polonya-Türkiye dostluğu

Almanya’nın Köln kentinde Yıldız Sarayı Koleksiyonu’ndan tarihi fotoğrafların yer aldığı ‘600 yıllık Polonya-Türk dostluğu’ temalı fotoğraf sergisi açıldı.

23.06.2018Avrupa
Muharrem İnce finali İstanbul mitingi ile yaptı

Muharrem İnce finali İstanbul mitingi ile yaptı

CHP’nin adayı Muharrem İnce son mitingini İstanbul Maltepe’de düzenledi. Çok yoğun bir katılımın olduğu mitingde İnce dikkat çeken açıklamalar yaptı.

23.06.2018Gündem
Payitaht Abdülhamid dizisinin sezon finalinde aksiyon arttı İşte sezon finalinde yaşananlar

Payitaht Abdülhamid dizisinin sezon finalinde aksiyon arttı! İşte sezon finalinde yaşananlar

Payitaht Abdülhamid dizisi ekranlara sezon finali bölümüyle izleyicilerine heyecan dolu anlar yaşatmaya devam etti. Dizinin yayınlanan sezon finali bölümünde Osman Paşa’nın ölümüne derinden üzülen Abdülhamid, V. Murat’ın da ortadan kaybolmasında Parvus’un parmağı olduğunu tahmin etti. İşte, sezon finalinde yaşananlar.

8.06.2018Televizyon
II. Abdülhamid’in koleksiyonu Lyon’da sanatseverlerle buluştu

II. Abdülhamid’in koleksiyonu Lyon’da sanatseverlerle buluştu

Osmanlı Devleti’nin son döneminde dünyayla siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik ilişkilerini, Sultan II. Abdülhamid’in fotoğraf koleksiyonu üzerinden yansıtan ‘Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu’ sergisi, Fransa’da sanatseverlerle buluştu.

30.05.2018Avrupa
‘Yıldız Sarayı Fotoğrafları’ Lyonda

‘Yıldız Sarayı Fotoğrafları’ Lyon'da

Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde dış dünyayla siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik ilişkileri, Sultan II. Abdülhamid’in fotoğraf koleksiyonu üzerinden yansıtan ‘Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu’ sergisi, Fransa’da sanatseverlerle buluşacak.

29.05.2018Avrupa
Boğaz’daki 9 mahalle ile imar barışı

Boğaz’daki 9 mahalle ile imar barışı

İstanbul Boğazı’ndaki 9 mahalle imar barışı kapsamına alındı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, “Boğaz Kanunu’nda denizi gören öngörünümde olan tepelerin arka taraflarını, yamaçlarını barışa dahil ettik” dedi.

12.05.2018Ekonomi
‘Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu’ Köln’de

‘Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu’ Köln’de

Almanya’nın Köln kentinde ‘Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu’ başlıklı, Osmanlı ile Almanya ilişkilerini konu alan fotoğraf sergisi açıldı.

11.05.2018Avrupa
2. Abdülhamid’in fotoğraf koleksiyonu Londra’da tanıtıldı

2. Abdülhamid’in fotoğraf koleksiyonu Londra’da tanıtıldı

Yıldız Teknik Üniversitesi Sultan 2. Abdülhamid Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Cumhurbaşkanlığı himayesinde yürütülen proje kapsamında hazırlanan ‘Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu üzerinden Osmanlı-İngiltere İlişkileri’ kitabının tanıtımı Londra’da yapıldı.

13.04.2018Avrupa
Türk edebiyatı Londra Kitap Fuarı’nda

Türk edebiyatı Londra Kitap Fuarı’nda

Londra’da bu yıl 47’ncisi düzenlenen Kitap Fuarı (London Book Fair) ziyaretçi akınına uğruyor. Olympia Sergi Merkezi’nde devam eden ve bin 500 civarında standın yer aldığı fuarda, Türkiye Ulusal Standı’nın açılışı Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç tarafından gerçekleştirildi.

11.04.2018Avrupa
İstanbul için lale vakti

İstanbul için lale vakti

İstanbul'a bahar bir başka yakışır. Hele ki laleler ekilip tüm park ve bahçeler çiçeğe bürününce. Her yere lale ekilir. Özellikle de koru ve parklara. O rengârenk laleleri görmek için 1-30 Nisan arası sokaklarda olmanız gerekiyor. Biz de İstanbul'a saldık kendimizi bu hafta ve turist olduk. Hadi lale görmeye…

11.04.2018Seyahat
Sultanın arşivinden çıkan katil fotoğrafları

Sultan'ın arşivinden çıkan katil fotoğrafları

Sultan 2. Abdülhamid’in fotoğraf koleksiyonunda katil portreleri de yer alıyor. Bir polisiye romanda, “Başparmak boğumu işaret parmağının boğumundan daha uzun kişi cani, katil olmaya meyillidir” ifadesini okuyan Sultan Sultan 2. Abdülhamid, hapishanelerdeki cinayet zanlılarının fotoğraflarını çektirmiş. Proje kapsamında koleksiyon, Fransa ve Almanya’nın ardından 10-12 Nisan arasında İngiltere’de sergilenecek.

8.04.2018Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ruhani bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ruhani bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile baş başa görüşmesi sona erdi. Görüşme bir saat sürdü.

4.04.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Göbeklitepe’nin Roma çıkarması ve tapınakla ilgili yeni bir teori

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne 2018 yılının temmuz ayında giren Göbeklitepe için kapsamlı bir tanıtım etkinliği, Göbeklitepe’nin 20 yıl ana sponsorluğunu üstlenen Doğuş Grubu tarafından üç yıl önce Davos’ta düzenlenmişti.

27.10.2019

Açtığı kapı bir daha kapanmadı

25 Haziran 1951 günü Celal Bayar ve hükümetin kararıyla Yemen’de Taif’teki bir mezarlıkta bulunan Midhat Paşa’nın kabrinden nakil işlemi hedefe ulaştı ve Paşa’nın naaşı İstanbul’a getirildi.

30.06.2019

Bu kış İstanbul daha kötü

Çok katlı binaların çoğalması ve yeşil alanların azalması nedeni ile İstanbul’da hava kirliliği her ay artarak devam ediyor, İstanbullu zehir soluyor!

14.12.2018

II. Abdülhamid’in fotoğraf albümü

ÖMER M. KOÇ koleksiyonundan birçok önemli albüm ANAMED’de (Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi) sergileniyor.

6.08.2018

İstanbul’u gezmek

HEMEN hemen her hafta tarihi yarımadayı dolaşırım.

7.07.2018

GSÜ Hukuk final turunda

HUKUK fakülteleri öğrencilerinin dünya çapında bir müsabakası vardır.

14.04.2018

İstanbul için lale vakti

İstanbul'a bahar bir başka yakışır. Hele ki laleler ekilip tüm park ve bahçeler çiçeğe bürününce. Her yere lale ekilir. Özellikle de koru ve parklara. O rengârenk laleleri görmek için 1-30 Nisan arası sokaklarda olmanız gerekiyor. Biz de İstanbul'a saldık kendimizi bu hafta ve turist olduk. Hadi lale görmeye…

10.04.2018