MENÜ

Yıl Sonu

Yıl Sonu ile ilgili tüm haberleri, son dakika Yıl Sonu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Yıl Sonu haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 39.145 Yıl Sonu haberi bulunmuştur.

Yıl Sonu Haberleri

Toplu sözleşmede zam oranı %25

Toplu sözleşmede zam oranı %25

Çalışanın gözü kulağı yeni yıl zamlarında. Asgari ücret görüşmeleri aralık ayında başlayacak ama sendikalı işçiler toplusözleşme ile şimdiden 2019 için zamlarını almaya başladı. Yapılan toplu sözleşmelerde elde edilen zamlar en az yüzde 25.24 olan ekim ayı enflasyonu seviyesinde oldu.

17.11.2018Ekonomi
İşsizlik oranı yüzde 11.1

İşsizlik oranı yüzde 11.1

Ekonomideki yavaşlama işsizlik oranını arttırıyor. Ağustos döneminde işsizlik oranı yüzde 11.1’e çıkarak Mart 2017’den beri görülen en yüksek seviyeye ulaştı. Yükselişte iş arayanların sayısının artması da etkili olurken analistler yılın son üç ayında işsizlik oranındaki artışın hızlanmasını bekliyor.

16.11.2018Ekonomi
Merkez Bankası beklenti anketine göre yıl sonu dolar kuru 5.64 TL

Merkez Bankası beklenti anketine göre yıl sonu dolar kuru 5.64 TL

Merkez Bankası beklenti anketi yayınlandı. Beklenti anketine göre yıl sonu dolar kuru 5.64 TL olarak açıklandı. Bir önceki ankete göre yıl sonu dolar/TL kuru 5.99 TL olarak açıklanmıştı. Yine ankete göre, yıl sonu büyüme beklentisi ise 3.1 olarak açıklandı.

15.11.2018Ekonomi
İşte Nvidianın yeni ekran kartı: Quadro RTX 4000

İşte Nvidia'nın yeni ekran kartı: Quadro RTX 4000

Nvidia, yıllık Autodesk University Konferansı'nda Quadro RTX 4000'in duyurusunu gerçekleştirdi.

15.11.2018Teknoloji
İkinci el otomobiller bu yüzden elde kaldı

İkinci el otomobiller bu yüzden elde kaldı!

Yapılan ÖTV ve yıl sonu indiriminin ardından fiyatları 10 ile 30 bin lira arasında düşen sıfır otomobiller, ikinci el piyasasını vurdu.

13.11.2018Ekonomi
Azalan ithalat cari fazla getirdi

Azalan ithalat cari fazla getirdi

Ekonomideki yavaşlama ve ithalattaki azalışla birlikte cari denge eylül ayında 1.83 milyar dolar fazla verdi.

13.11.2018Ekonomi
Kablo kardeşliği

Kablo kardeşliği

Bu yılın ikinci yarısından itibaren diğer telekom operatörleri ile altyapısını paylaşmak için protokol imzalayan Türk Telekom, bu doğrultuda yeni bir model için ilk pilot projeyi başlattı. Buna göre Türk Telekom, ihtiyacı olan altyapı yatırımını diğer operatörlerle yapıp, mevcut alt yapısını daha ucuza kiralıyor.

13.11.2018Ekonomi
Mobilya sektöründe KDV indirimi yankıları devam ediyor

Mobilya sektöründe KDV indirimi yankıları devam ediyor

Enflasyonla Topyekün Mücadele kapsamında başlatılan indirim kampanyaları ve sonrasındaki KDV indirimleri tüm sektörlerdeki gibi mobilya sektöründe de olumlu hava başlattı. Sektörün önde gelen temsilcilerinden Konfor Mobilya’nın Genel Müdürü Ömer Çetmen, “Konfor Mobilya müşterileri nakitte net yüzde 30 indirim ve Enflasyonla Topyekün Mücadele kapsamında tüm ürünlerde elde ettikleri KDV indirimi ile birlikte yüzde 20 indirime ulaşabilecekler” dedi.

12.11.2018Ekonomi
THYden kar rekoru

THY'den kar rekoru

Türk Hava Yolları Üst Yöneticisi Bilal Ekşi: "THY'nin 2018 sonu hedefi 1 milyar dolardı ama takım ruhuyla çalışarak 9 ayda 1 milyar 149 milyon dolarlık rekor kara ulaştık. Bize düşen, doğru zamanda doğru yelkeni rüzgara uygun şekilde tutmaktı, THY ekibi de bunu başardı" açıklamasında bulundu.

11.11.2018Ekonomi
Son dakika... Trump göçmen beyannamesini imzaladı

Son dakika... Trump göçmen beyannamesini imzaladı

ABD Başkanı Donald Trump, yeni göçmen beyannamesini imzaladığını duyurdu.

9.11.2018Dünya
Üniversite öğrencisi sayısında Avrupada ikinciyiz

Üniversite öğrencisi sayısında Avrupa'da ikinciyiz

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yükseköğretimde öğrenci sayısının 8 milyon 83 bin 903'e ulaştığını belirterek, "Bu öğrenci sayımız ile Avrupa yükseköğretim alanındaki ikinci en büyük öğrenci sayısına sahip ülke konumuna gelinmiştir." dedi.

9.11.2018Kampüs
Araba çalışıyor yola devam

Araba çalışıyor yola devam!

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, son dönemdeki fiyat artışlarına dikkat çekerek, “Büyük operasyonu 2 ayda püskürttük. Birçok sektör eylülde belirsizlikte dolar kurunu 8.50 TL’den fiyatlayarak bir fiyatlama ortaya koymuş. Kurun olduğu seviyelerin de üzerinde hesaplanması enflasyonu arttırdı. O dönem geçti. Popülizm yok. Araba çalışıyor, devam edecek” dedi.

8.11.2018Ekonomi
2019 asgari ücret ne kadar olacak Asgari ücret nasıl belirleniyor

2019 asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret nasıl belirleniyor?

Asgari ücrete yapılacak zam oranına yönelik araştırmalar devam ediyor. Ekim'de aylık enflasyon yüzde 2,67, yıllık enflasyon ise yüzde 25,24 oldu. Yeni oranla birlikte asgari ücret tutarı da yeniden gündeme geldi. Peki, asgari ücret 2019’da ne kadar olacak, ön görülen tutar kaç? İşte, asgari ücret zammıyla ilgili son durum

8.11.2018Ekonomi
Bakan Soylu’dan uyuşturucuyla mücadelede metruk ev talimatı: Kanun dinlemeyin ansızın yıkın

Bakan Soylu’dan uyuşturucuyla mücadelede metruk ev talimatı: Kanun dinlemeyin ansızın yıkın

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçen sene uyuşturucu nedeniyle 941 kişinin öldüğünü, ancak bu yılın ilk 9 ayında sayının 228’e düştüğünü açıkladı. Soylu, uyuşturucu yuvası haline gelen metruk binalar için ise valilere “Bu konuda kanun, kural dinlemeyin. Bir gece ansızın bu binalar yıkılmalıdır” dedi.

8.11.2018Gündem
Otomotiv sektörü kredi teşviği bekliyor

Otomotiv sektörü kredi teşviği bekliyor

Gerileyen satışlar sonrası zor günler geçiren otomotiv sektörü, ÖTV ve KDV indirimleri sonrası hareketli günler geçiriyor. 2018’in 10 ayında Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarında 486 bin adete yakın gerçekleşen satışların, vergi indirimleri ile 2 ayda 600 binleri görebileceğini belirten ASF Otomotiv Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Fidan, sektörün kalıcı olarak toparlanabilmesi için taşıt kredilerine yönelik kampanyalara ihtiyacı olduğunu belirtti.

8.11.2018Ekonomi
Huawei İstanbuldaki ilk mağazasını İstinye Parkta açıyor

Huawei İstanbul'daki ilk mağazasını İstinye Park'ta açıyor

Çin merkezli dünya devi Huawei'nin İstanbul'daki adresi belli oldu. Şirket, takvimler Aralık ayını gösterdiğinde yeni mağazasını İstinye Park'ta açmayı planlıyor.

6.11.2018Teknoloji
Enerjisa Enerjinin faaliyet gelirleri yüzde 57 arttı

Enerjisa Enerji'nin faaliyet gelirleri yüzde 57 arttı

Enerjisa Enerji'nin ocak-eylül dönemindeki konsolide faaliyet geliri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 57 artarak 2 milyar 735 milyon liraya yükselirken, şirketin bu dönemdeki net karı 624 milyon lira oldu.

6.11.2018Ekonomi
Enflasyona fahiş fiyatlar yansıdı

Enflasyona fahiş fiyatlar yansıdı

Bakan Berat Albayrak, son dönemde başta enerji olmak üzere fiyatlarda aşağı yönlü bir düşüşün başladığını ifade ederek, Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’nın ekim ayındaki etkinliği sınırlı da olsa pozitif yansıdığını, kasım ve aralıkta bu etkinin artarak devam edeceğini belirtti.

5.11.2018Ekonomi
Enflasyon eleştirisi: Turpun büyüğü heybede

Enflasyon eleştirisi: Turpun büyüğü heybede

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, açıklanan enflasyon rakamlarına değinerek, “Konulan narhlara, alınan tüm zabıta tedbirlerine rağmen enflasyon aylık yüzde 2.67’nin altına düşmedi. Yıllık üretici enflasyonu yüzde 45. Bu rakam turpun büyüğünün heybede olduğunu gösteriyor” dedi. Öztrak, Merkez Yönetim Kurulu toplantısı sürerken yaptığı açıklamada şunları söyledi:

5.11.2018Gündem
Halı ihracatının gözdesi ABD

Halı ihracatının gözdesi ABD

Dünya makine halısının yüzde 30'unu üretip yıl sonu itibariyle 1,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmeyi hedefleyen Gaziantepli halıcıların gözde pazarı ABD'den yıl sonu itibariyle 500 milyon dolarlık döviz girdisi bekleniyor.GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan: "1,5 milyar dolarlık ihracatımızın yıl sonu itibariyle üçte birini Amerika ile sağlamış olacağız.Biz halıcılardaki dinamizme güveniyoruz. Bizim sektörümüzün önü çok açık." ifadelerinde bulundu.

5.11.2018Ekonomi
100 bin araç izin bekliyor

100 bin araç izin bekliyor

ÖTV ve KDV desteği otomotive önemli bir nefes olsa da tüm sorunları çözemedi. Son 2 aya elinde 150 binden fazla stokla giren 47 markanın, buna ek olarak gümrüklerde beklettiği yaklaşık 2.5 milyar dolar değerinde 100 bin aracı da 31 Aralık’a kadar çekmesi gerekiyor. Bu araçları çekseler bile satamayacaklarını belirten yetkililer, bakanlıktan dış ticaret dengelerinin bozulmaması adına ithalatın 30 Haziran’a kadar yapılabilmesi için izin istiyor.

4.11.2018Ekonomi
İşte ÖTV ve KDV desteğinin sebebi

İşte ÖTV ve KDV desteğinin sebebi

Otomobil ve hafif ticari araç satışlarında eylülde yaşanan yüzde 68’lik düşüşün ardından ekimde daralma artarak yüzde 77’ye ulaştı. Üretimi de etkileyen bu olumsuz gelişmeleri son dönemde Ankara’ya adeta mekik dokuyarak hükümete aktaran sektör temsilcileri, 1 Kasım itibarıyla yılın son 2 ayı için istedikleri ÖTV ve KDV desteğini almış oldu. Bu destekle son 2 ayda 150 bin adedin üzerinde satış öngörülüyor.

2.11.2018Ekonomi
Cumhuriyet rekoru

Cumhuriyet rekoru

İhracat ekimde otomotivin ivme kazanmasının yanı sıra kimya ve çelik sektöründeki artışla 15.7 milyar dolara çıkarak Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık verisine ulaştı. İhracatın ithalatı karşılama oranı da yüzde 96.7 ile 20 yılın zirvesine çıktı.

1.11.2018Ekonomi
Ekim ayı ihracatında tarihi rekor kırıldı

Ekim ayı ihracatında tarihi rekor kırıldı

TİCARET Bakanı Ruhsar Pekcan, ekim ayı ihracat rakamının geçtiğimiz yıla göre yüzde 13.1 artışla Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak 15 milyar 732 milyon dolara ulaştığını açıkladı. Pekcan, yıl sonunda bu rakamın 170 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini kaydetti.

1.11.2018Ekonomi
ÖTV indiriminden sonra araç fiyatları nasıl değişecek

ÖTV indiriminden sonra araç fiyatları nasıl değişecek?

ÖTV indirimi sonrası araç fiyatlarının nasıl etkileneceği, sıfır araç almak isteyen birçok vatandaşın gündemindeki konu oldu. Motor hacmi olarak 1600 cc ve altını kapsayacak olan otomobilde ÖTV indirimi, sıfır araçlarda yüzde 15'lik indirime tekabul edecek. Ticari araç almak isteyenler için ise ek olarak KDV indirimi de devreye girecek. Bu indirim ise işletmelerine ticari araç almak isteyenler için ÖTV indirimine ek olarak fiyatlarda yüzde 17'lik bir ek düşüş sağlayacak. Peki, ÖTV indiriminden sonra otomobil fiyatları nasıl şekillendi? İşte, piyasalardan bazı bilgiler

1.11.2018Ekonomi
Yeni hedef yüzde 23.5

Yeni hedef yüzde 23.5

MERKEZ Bankası, yılın son Enflasyon Raporu’nda 2018 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 23.5’e yükseltti. Böylelikle Merkez Bankası yılın ilk raporunda yüzde 7.9 olarak verdiği tahminini tam 15.6 puan arttırmış oldu.

31.10.2018Ekonomi
2 aylık nefes: Bakan Albayrak 6 başlıkta KDV ve ÖTV indirimi açıkladı

2 aylık nefes: Bakan Albayrak 6 başlıkta KDV ve ÖTV indirimi açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 4 sektör ve 6 başlıkta yıl sonuna kadar vergi indirimi müjdesi verdi. Buna göre beyaz eşyada ÖTV yıl sonuna dek sıfırlanacak, mobilyada KDV yüzde 8’e inecek. 1.6 litre ve altı motorlu araçlarda ÖTV 15 puan düşürülürken, ticari araçlarda KDV oranı yüzde 1’e çekildi. Konutta ise indirimler uzatıldı.

31.10.2018Ekonomi
ASELSANın sipariş tutarı 10 milyar dolara yaklaşıyor

ASELSAN'ın sipariş tutarı 10 milyar dolara yaklaşıyor

ASELSAN, başta savunma sanayisi olmak üzere çeşitli alanlardaki teknolojik çözümleriyle yeni siparişler almayı sürdürüyor. Sipariş büyüklüğü eylül sonunda 8,6 milyar doları bulan şirket, bu alanda çift haneli rakamlara ilerliyor.

31.10.2018Teknoloji
Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini açıkladı

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini açıkladı

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya 2018 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 13.4'ten yüzde 23.5'e revize ettiği yılın son enflasyon raporu sunumunun ardından soru cevap bölümünde şunları söyledi:

31.10.2018Ekonomi
Kemerlerinizi bağlayın

Kemerlerinizi bağlayın!

Dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak İstanbul Havalimanı’nın ilk fazı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıldı. Türkiye’nin dev şirketlerinin katkı verdiği ve ilk fazı yıllık 90 milyon yolcu kapasiteli havalimanından ilk uçuş yarın Ankara’ya yapılacak.

29.10.2018Ekonomi
Enflasyona karşı tarımsal üretime destek talebi

Enflasyona karşı tarımsal üretime destek talebi

Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı Hüseyin Demirtaş: "Yapılması gereken ilk iş, ülke içinde tarımsal üretimi teşvik etmeye yönelik yerli kaynakları artırmak, aracı zincirini kısaltırken üreticinin pazara ulaşmasını sağlayacak kooperatifleri desteklemek, tarımsal girdilerde ve ürünlerde ithalatı kısıtlayacak önlemleri almaktır" açıklamasında bulundu.

28.10.2018Ekonomi
Boğazdan dünyaya barış mesajı

Boğaz'dan dünyaya barış mesajı

Suriye sorununun çözümü için Türkiye- Rusya-Almanya ve Fransa liderleri İstanbul’da bir araya geldi. Çengelköy’deki Vahdettin Köşkü’nde gerçekleştirilen zirveden, siyasi çözüm için yıl sonuna kadar anayasa komitesi oluşturulması için ortak irade gösterilmesi kararı çıktı.

27.10.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Yine ve yeni bir dolunay etkisi

22 Kasım’da Günşe Yay burcuna girerken, Koç, Kova ve Akrepler parti modunda olacak. Yengeç, Terazi ve İkizler ise kendilerini işe adayacak.

18.11.2018

Sorallar olarak sektörü ele geçireceğiz

Hande Soral, televizyonlara “Diriliş Ertuğrul”un İlbilge Hatun’u olarak döndü. Çekimlerde rolü gereği dörtnal at süren, ağır kılıçlar sallayan, haliyle fiziksel anlamda bugüne kadarki en zorlu sınavını veren Soral ile dizinin setinde bir araya geldik. Hem projeye dahil olma sürecini hem de Soralların sektörü nasıl ağır ağır ele geçirmeye başladığını konuştuk.

13.11.2018