MENÜ

Yeşilçam’In Renkleri

Yeşilçam’In Renkleri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yeşilçam’In Renkleri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 25 Yeşilçam’In Renkleri haberi bulunmuştur.

Yeşilçam’In Renkleri Haberleri

Türk edebiyatının en iyi 100 eseri

Türk edebiyatının en iyi 100 eseri

Roman, Türk edebiyatına Fransızcadan yapılan basit çevirilerle girdi. Yıl 1862’ydi, Fénelon’un romanı Türkçeye Yusuf Kâmil Paşa’nın çevirisiyle ‘Terceme-i Telemak’ olarak çevrildi. Sonra Victor Hugo geldi... İlk Türk romanıysa bundan 10 yıl sonra yayımlanacaktı. Şemseddin Sami’nin ‘Talat ile Fitnat’ın Aşkı’ adlı eseri, ana-babasının zorlamaları sonucu istemediği biriyle evlendirilen ve sonunda kendini öldüren genç bir kızı anlatıyordu. Sonra Ahmet Midhat Efendi’ler, Recaizade Mahmut Ekrem’ler geldi. Türk edebiyatı akımlardan etkilendi ve yazıldığı döneme ışık tutan eserler üretildi. Kimi yazar insanı öne çıkardı, kimi tarihi, siyasi tutumunu, kimi cinselliği... Hepsi biricikti, hepsi bize masa başında yazılmış gibi görünen ‘gerçek hayatlar’ı anlattı. Okuyana ‘hayatın anlamı’nı sorgulattı. Bir liste yapıp romanlara gömülsek insanların, ülkelerin, psikolojinin, siyasetin nasıl değiştiğine dair tarih dersi almamız da kaçınılmaz. İşte biz de bu büyük fotoğrafa bakalım istedik. Hürriyet Pazar olarak ‘sinema’ ve ‘müzik’ soruşturmalarının ardından eleştirmenler, yazarlar, akademisyenler, edebiyat öğretmenleri ve yayıncılardan oluşan 100 kişilik bir jüriyle ‘Türk Edebiyatının Gelmiş Geçmiş En İyi 100 Romanı’nı çalıştık. Tavsiyemiz bu listeyi alın ve onun izinden bir kütüphane oluşturun.

17.06.2017Keyif
Metin Akpınar: Kabirlerimiz de aynı olsun istiyorduk

Metin Akpınar: 'Kabirlerimiz de aynı olsun istiyorduk'

72 yaşında kaybettiğimiz Zeki Alasya, bugüne kadar pek çok röportajında ilginç açıklamalar yapmıştı. 2013'te Hürriyet'e Metin Akpınar ile birlikte verdiği röportaj ise unutulmazlardan biriydi.

8.05.2015Hayat
Cumhuriyetin 91’inci yılında  91 sembol kadın

Cumhuriyetin 91’inci yılında 91 sembol kadın

Türkiye Cumhuriyeti bugün 91’inci yaşını kutluyor. Bu kutlu günde tarihte iz bırakan ‘Cumhuriyet kadınları’nı hatırlıyoruz. Sanatta, sporda, siyasette hep öncü oldular. Kimi bilimde çığır açtı, kimi söylediği şarkıyla gönlümüzde taht kurdu. Ülkemizi ileriye taşıdılar. İşte Cumhuriyet’in sembolü 91 kadın...

29.10.2014Hayat
Seyahat 10. Yıl ödülleri

Seyahat 10. Yıl ödülleri

İşte 10. yılını kutlayan Hürriyet Seyahat'te ödül kazananlar.

3.07.2013Seyahat
SEYAHAT 10. YIL

SEYAHAT 10. YIL

Seyahat İlavesi 10 yıldır, yazarlarıyla, okurlarıyla dünyayı geziyor.

28.06.2013Advertorial
Sevgiliyi oynadılar

Sevgiliyi oynadılar

Ömür Gedik, Al Bano ile düet yaptığı, sözlerini Nazan Öncel’in yazdığı “Neden Yoksun”a klip çekti.

11.02.2013Kelebek
Kaybedilenler ve geçmişin izleri

Kaybedilenler ve geçmişin izleri

1920’lerde Britanya kırsalında geçen hayaletli bir gerilim hikâyesi. Gerilimi kadar dramı da başarılı. Özellikle de kaybedilenler ve geçmişin izleri üzerinden ilerleyenlerin dramı. Sürprizli finaliyle dramasını deri altından veren bu Nick Murphy filminin başrollerinde Rebecca Hall ve Dominic West var.

20.04.2012Kelebek
Günümüzün aşk iksiri para ve güç

Günümüzün aşk iksiri para ve güç

Gaetano Donizetti’nin ilk kez 1832’de Milano’da sahnelenen eseri Aşk İksiri, bu sezon İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin repartuvarında. Yekta Kara tarafından çağdaşlaştırılarak sahneye konan eser, orijinalinden farklı olarak Toscana’daki çiftlikte değil, Napoli’deki bir kafede geçiyor. Aşk, para ve statü kavramlarının öne çıktığı, adeta bir Yeşilçam filmini andıran eser, bu akşam Kadıköy Süreyya Operası’nda.

21.10.2011Kelebek
Dolmabahçenin 135 dakikası

Dolmabahçe'nin 135 dakikası

27 Nisan Muhtırası’ndan bir hafta sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt Dolmabahçe’deki Başbakanlık çalışma ofisinde 135 dakika süren baş başa bir toplantı gerçekleştirdiler. Olayın üstünden dört yıldan fazla geçmesine rağmen bu görüşmenin içeriği asla kamuoyuna açıklanmadı. Hürriyet gazetesinin dört önemli kalemi; Yayın Yönetmeni Enis Berbeoğlu ve yazarlar Ertuğrul Özkök, Sedat Ergin, Ahmet Hakan 4 Mayıs 2007’de yapılan ve sonradan ‘Dolmabahçe Mutabakatı’ olarak anılacak bu buluşmanın şifrelerini çözüyor.

24.09.2011Kelebek

Yazar Sonuçları

“Amerika, Türkler dünya durdukça beraberdir seninle” diye şarkılar da varmış meğer

1940 ve 50’lerde söylediği tangolarla tanınan Celal İnce adını duymamıştım ben. Bugün 97 yaşındaymış ve Chicago’da yaşıyormuş.

20.02.2019

Yeniler üç kuruş  parayı görünce şımarıyorlar

Türk seyircisini en iyi tanıyan isim Türker İnanoğlu ile sohbettiğimiz kaldığı yerden devam ediyor. Ekrana damga vuran “Arka Sokaklar” dizisi 21 Aralık’ta 500. bölümüyle yayınlanacak olan İnanoğlu ile hem eskiye uzanan bir yolculuk yaptık hem de yeni oyuncuları konuştuk.

10.12.2018

Aşkın birden fazla hali var: Kimi taşır kimi altına kalır

Avrupa Yakası’nın yeni popüler olmaya başladığı zamanlardı... Bütün bir hafta sonu evden hiç çıkmamış, neredeyse bir sezonun tamamını büyük keyifle izlemiştim. Hemen ardından da Bodrum’a tatile gittim. Bir baktım Türkbükü’nün en ünlü restoranında karşımda Volkan duruyor! O kadar bölümü üst üste izleyince Ata’yı gerçekten arkadaşım zannettiğimden kendimi hemen onun yanında buldum. İşte böyle tanıştık biz Ata’yla...

9.05.2015

Hafıza-i beşer ‘isyan’ ile maluldür

‘Unutursam Fısılda’, Alzheimer hastalığı başlangıcındaki bir şarkıcının unutulmaması gereken geçmişinde dolaşırken bir anlamda pop tarihimizin kısa bir toparlamasına da soyunuyor. Filmde Farah Zeynep Abdullah ve IşılYücesoy muhteşem oynuyorlar.

5.11.2014

Hafıza-i beşer ‘isyan’ ile maluldür

‘Unutursam Fısılda’, Alzheimer hastalığı başlangıcındaki bir şarkıcının unutulmaması gereken geçmişinde dolaşırken bir anlamda pop tarihimizin kısa bir toparlamasına da soyunuyor. Filmde Farah Zeynep Abdullah ve Işıl Yücesoy muhteşem oynuyorlar.

31.10.2014

Kalp pili takıldı

Gül Ergi’nin annesi Nebahat Ergi, geçtiğimiz günlerde rahatsızlandı ve hastaneye kaldırıldı.

26.03.2008

Sophia Loren’e doyamadık

İstanbul’dan, film festivalinden Sophia Loren geçti. 71 yaşında olmasına rağmen, hálá genç-yaşlı tüm kadınları kıskandıracak kadar güzeldi.

4.04.2005