MENÜ

Yerli Patates

Yerli Patates ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yerli Patates haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 510 Yerli Patates haberi bulunmuştur.

Yerli Patates Haberleri

Kuraklığa dayanıklı yerli patates çeşidi geliştirildi

Kuraklığa dayanıklı yerli patates çeşidi geliştirildi

Niğde'de Ömer Halisdemir Üniversitesinde 6 yıldır yapılan ıslah çalışmaları kapsamında kuraklığa dayanıklı yerli patates çeşidi geliştirildi.

22.05.2019Ekonomi
Yozgatta 6 çeşit yerli patates tohumu ekildi

Yozgat'ta 6 çeşit yerli patates tohumu ekildi

Yozgat'ta, Niğde Patates Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen 6 çeşit yerli patates tohumunun deneme ekimi yapıldı.

15.04.2019Ekonomi
2 yerli patates çeşidi daha tescillendi

2 yerli patates çeşidi daha tescillendi

Niğde'de 2005'ten bu yana yürütülen ıslah çalışmaları kapsamında, "Niğde Sarısı" ve "Saruhan" adı verilen yerli patates çeşitleri Türk tarımına kazandırıldı.

15.04.2019Ekonomi
Milli patates çeşitlerine verilecek isim belli oldu

Milli patates çeşitlerine verilecek isim belli oldu

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından tescillenecek 2 yerli patates çeşidinin ismi anketle belirlendi. Vatandaşların oy kullandığı anketlerde ‘Niğde Sarısı’ ve ‘Saruhan’ isimleri yüksek puan aldı.

12.04.2019Gündem

Patates üreticilerine tohum desteği

Konya Şeker tarafından 2013 yılında yerli patates tohumu üretmek amacıyla kurulan doku kültürü laboratuvarında yetiştirilen tohumlar üreticilere dağıtılmaya başlandı.

12.02.2019Ekonomi
Patatesler bu enstitüde tek tek araştırılıyor

Patatesler bu enstitüde tek tek araştırılıyor

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde yerli çeşit geliştirme çalışmaları kapsamında melezleme çalışmaları aralıksız devam ediyor. Enstitüde kurulan özel seralarda birçok patates çeşidi melezleme programına alınarak binlerce melez tohum elde ediliyor. Elde edilen bu melez tohumlardan ise yeni yerli çeşitler elde edilmeye çalışılıyor.

17.07.2018Ekonomi
Yerli patates tohumuna büyük ilgi

Yerli patates tohumuna büyük ilgi

NİĞDE’de üretilen yerli patates çeşidi Nahita’nın tohumunun 15 ülkeye satılacağı bildirildi.

28.05.2018Ekonomi
Yerli patates Nahita yurt dışına açılıyor

Yerli patates "Nahita" yurt dışına açılıyor

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen ıslah çalışmalarının ardından tescillenen 8 yerli çeşit patates tohumundan biri olan "Nahita"nın deneme ekimi için 15 ülkeye gönderilmesi amacıyla sözleşme imzalandı.

24.05.2018Ekonomi
Bakan Fakıbabadan Çiftlikbank açıklaması: Açık bir şekilde adam aldı götürdü

Bakan Fakıbaba'dan Çiftlikbank açıklaması: Açık bir şekilde adam aldı götürdü

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba: "Çiftlik Bank konusunda Bakanlığımızın savcılığa müşteki olarak dilekçesi var. Bu da önemli. Bu konu hukukun vereceği bir karar. Ona ben bir şey diyemem ama ben şunu derim. Bütün vatandaşların uyanık olması lazım. (Çiftlik Bank'ın kurucusu Mehmet Aydın) Açık bir şekilde adam aldı götürdü yani ama inşallah Türkiye'ye getiririz diye düşünüyorum"

24.03.2018Ekonomi
Kadın çiftçilerden yerli patates hasadı

Kadın çiftçilerden yerli patates hasadı

Niğde'de Patates Araştırma Enstitüsü ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü iş birliğiyle uygulanan "Kadın Elinde Yerli Patates" projesi kapsamında eğitim alan kadın çiftçiler, toprakla buluşturdukları yerli tohumdan elde ettikleri patatesin hasadını yaptı.

17.10.2017Ekonomi
Milli patates üreticilere tanıtılıyor

"Milli patates" üreticilere tanıtılıyor

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce üretilen milli patates çeşitleri, hazırlanan proje kapsamında üreticilere tanıtılmaya başlandı.

9.01.2017Ekonomi
Milli patates üreticilere tanıtıldı

Milli patates üreticilere tanıtıldı

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce hazırlanan proje kapsamında geliştirilen yerli patates çeşitleri üreticilere tanıtıldı.

9.01.2017Ekonomi
1 taşla 3 kuş

1 taşla 3 kuş

Başbakan Davutoğlu, 1300 TL’lik asgari ücreti vaatleri hakkında kaynak tartışması açılabileceğini belirterek, “Bizim taahhütlerimizin kaynak ihtiyacı 19 milyar TL. CHP ve MHP’nin yaptıkları ise 150 milyar TL civarında. Bizimkinin farkı şu, tabiri caizse biz bir taş atıyoruz, 3 kuşu birden vuruyoruz” dedi.

5.10.2015Ekonomi
Yerli tohum üretip dünyaya satacak

Yerli tohum üretip dünyaya satacak

2006 yılında Türkiye’de ‘yerli elit patates’ üretimine başlayan Amerikan gıda ve içecek devi PepsiCo, tohum ihtiyacının yüzde 52’sini yerli üretimden karşılıyor.

7.10.2013Ekonomi
Sultan ecemin hedefi dünya pazarı

'Sultan ecem'in hedefi dünya pazarı

Özel sektöre ait ilk yerli ıslah patates tohumu “Sultan Ecem”, dünya pazarına çıkmaya hazırlanıyor.

2.01.2013Ekonomi
Yüzde 100 yerli patatese 2 yıl kaldı

Yüzde 100 yerli patatese 2 yıl kaldı

Patates tohumunda dışa bağımlılığı sona erdirmek amacıyla Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) ve Doğa Tohumculuk arasında yapılan işbirliği kapsamında üretilen yerli tohumlardan elde edilecek yüzde 100 yerli patatesin, 2014 yılında tüketicinin sofrasına geleceği bildirildi.

21.10.2012Ekonomi
Yerli patates tohumu üretildi

Yerli patates tohumu üretildi

Patates tohumunda dışa bağımlılığı sona erdirmek amacıyla Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) ve Doğa Tohumculuk arasında yapılan işbirliği kapsamında Ulaş Tarım İşletmesi arazisinde yetiştirilen yerli tohumluk patateslerin hasadı yapıldı.

20.09.2012Ekonomi
Tütüne alternatif yerli patates üretimi

Tütüne alternatif yerli patates üretimi

Muğla’da tütüne alternatif ürün çalışmaları devam ediyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmada, ilk yerli patatesler pazara çıktı.

17.07.2012Ege
Yerli patates tohumu üretimi için kollar sıvandı

Yerli patates tohumu üretimi için kollar sıvandı

Bu kapsamda Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), Doğa Tohumculuk, Hayvancılık Pazarlama İthalat İhracat Sanayi Ticaret Limited Şirketi ile yerli patates tohumu üretimi için işbirliğine gitti.

10.04.2012Ekonomi
Yerli patates tohumu için imzalar atıldı

Yerli patates tohumu için imzalar atıldı

Yerli Patates Tohumluğu Üretimi projesi için Tarım İşletmeleri Genel Müdürü Halis Bilden ile Doğa Tohumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Karahan arasında Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünde (TİGEM) protokol imzalandı.

12.03.2012Ekonomi
Milli patatesler geliyor

Milli patatesler geliyor

Niğde'deki Patates Araştırma Enstitüsünde yürütülen projede, ilk Türk milli patates çeşitleri üretiliyor.

28.10.2008Ekonomi
Ejder atılım

Ejder atılım

Tekfen Holding çatısı altında yaklaşık 40 yıldır tarım sektöründe faaliyet gösteren Toros Tarım, tarım sektöründe verimliliği arttırmak için Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verdi. Susam ve ejder meyvesi gibi büyük oranda ithal edilen ürünleri üretmek için de yatırım yapan grup, 2 bin 500 dekarda kurumsal çiftçiliğe de başlayacak.

8.05.2019Ekonomi