MENÜ

Yerli Oto

Yerli Oto ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yerli Oto haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 699 Yerli Oto haberi bulunmuştur.

Yerli Oto Haberleri

Dünya peşinde gönlü ‘yerli’de

Dünya peşinde gönlü ‘yerli’de

AKIN Aydemir, Tofaş’ın fabrika direktörüyken geçen yıl mayıs ayında Fiat Chrysler Grubu’nun (FCA) Kanadalı CEO’su Sergio Marchionne’nin bizzat yüz yüze görüşüp rica etmesiyle önce grubun en önemli fabrikası olan Michingan’daki Sterling Heights’in başına getirildi.

8.07.2018Ekonomi
Yerli otomobilde ‘Kök’lü değişim

Yerli otomobilde ‘Kök’lü değişim

GEÇEN yıl ekim ayı sonunda borsada Karsan hisselerinde ciddi bir hareketlilik yaşandı. Hisseler, şirketin yerli otomobili yapacak firmalar arasında yer aldığının iddia edilmesiyle yüzde 15’ten fazla yükseldi. Hatta 9 Ekim’le kıyaslanırsa hisse fiyatları yüzde 50’den fazla artış gösterdi. 9 Ekim’de hisse fiyatı 1.36 TL olan Karsan’ın 31 Ekim’de fiyatı bir anda 2.08 TL’ye yükselmişti. Aynı tarihlerde Vestel hisselerinde de artış vardı ama Karsan’daki hareketlilik dikkat çekiyordu.

10.06.2018Ekonomi
Turkcell Genel Müdürü ile operasyon merkezlerini ziyaret ettik: Kalbine girdik

Turkcell Genel Müdürü ile operasyon merkezlerini ziyaret ettik: Kalbine girdik

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu’nun Tesla Model X aracına binip şirketin operasyon merkezlerini yerinde inceledik. İstanbul Maltepe’de yer alan operasyon merkezlerinde hem siber güvenlik ve savunma hem de altyapı ve trafik bilgileri anlık olarak 7 gün 24 saat boyunca takip ediliyor.

20.05.2018Ekonomi
Frankfurt’ta tanıtılacak

Frankfurt’ta tanıtılacak

Sanayi Bakan Faruk Özlü, yerli otomobil için 3 milyar dolarlık yatırım öngörüldüğünü belirterek, “C yani kompakt (orta) segmentte bir otomobil öne çıkıyor. Projenin aynı platformda 3 model, 5 farklı kasa tipinde üretilmesi planlanıyor. Ortaya çıkacak ilk prototipi Eylül 2019’da düzenlenecek Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı’nda dünyaya tanıtabiliriz” dedi.

25.03.2018Ekonomi
Yerli oto için CEO bu ay içinde atanacak

Yerli oto için CEO bu ay içinde atanacak

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Bir CEO ataması yapacağız. Bir de şirket kuracağız. CEO atamasını bu ay içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. Şirket kurma aşamasını da gelecek ay tamamlamayı planlıyoruz"

21.03.2018Ekonomi
Bakan Özlü: ‘Yerli oto’ya ortak oluruz

Bakan Özlü: ‘Yerli oto’ya ortak oluruz

Bakan Faruk Özlü, yerli otomobile ilişkin ayrıntıları Hürriyet Ankara Bürosu ziyaretinde açıkladı. Bakan Özlü, “Tasarımı noktasında devlet de buna yüzde 20-30 ortak olsun diye bir model çıkarsa devlet ona da var. Diyelim ki ortak olduk, gelecek yıllarda halka arza çıkarız” diye konuştu. Özlü, bir otomobili tasarlamak için 1 milyar dolar, bunu marka yapmak için en az 5 milyar dolar harcamak gerektiğini de söyledi.

15.02.2018Ekonomi
Yerli oto şovu yaptı Halkı böyle selamladı... İşte liderlerin makam arabaları

Yerli oto şovu yaptı! Halkı böyle selamladı... İşte liderlerin makam arabaları

Her türlü güvenlik önleminin bulunduğu ülkelerin liderlerinin makam arabalarını sizler için derledik.

9.02.2018Ekonomi
Macron’dan yerli oto şovu

Macron’dan yerli oto şovu!

FRANSIZ PSA (Peugeot-Citroen) Grubu’nun yeniden yapılandırılan ve premium olarak lanse edilen markası DS Automobiles’in yeni crossover modeli DS 7 Crossback, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un başkanlık makam aracı olarak kullanılması için özel olarak tasarlandı.

9.02.2018Ekonomi
‘Yerli oto için bize gelin’

‘Yerli oto için bize gelin!’

3 yıl önce Tesla’ya rakip olarak kurulan California merkezli elektrikli otomobil şirketi Faraday Future, kapılarını Hürriyet’e açtı. Los Angeles Gardena’daki merkezinde 500’ün üzerinde mühendis ve tasarımcının çalıştığı Faraday Future, Türkiye’de 5 babayiğidin yapacağı yerli otomobil için önemli bir örnek. Zaten şirketin Türk yöneticisi, “Yerli otomobil için gelin ortak olun tüm bilgileri paylaşalım” çağrısı yaptı.

5.12.2017Ekonomi
Hiçbir başkan layüsel değildir

Hiçbir başkan layüsel değildir

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AK Partili belediye başkanlarının istifasıyla ilgili “Neticede hiçbir belediye başkanı layüsel (sorumsuz) değildir” dedi. Erdoğan başka partilerde de ‘sorunlu belediyelere dair kulağına çok şeyler geldiğini’ söyledi, partiler problemleri kendileri çözmezse müdahale edileceğinin işaretini verdi. Azerbaycan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan şunları söyledi:

1.11.2017Gündem
‘Yerli oto’yu yapacaklar perşembe açıklanacak

‘Yerli oto’yu yapacaklar perşembe açıklanacak

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a söz vermesinin ardından, yerli otomobil için önemli bir aşamaya geçiliyor. TOBB tarafından oluşturulan ve yerli otomobili üretecek olan yerli ortak girişim grubu, perşembe günü Beştepe’de düzenlenen törenle açıklanacak.

30.10.2017Ekonomi
İşte yerli otomobil gerçeği

İşte yerli otomobil gerçeği

Sanayi Bakanlığı’nın 2017 raporuna göre Türkiye’de üretilen ve ‘yerli’ olarak adlandırılan birçok otomobil ve hafif ticari aracın yerlilik oranları yüzde 50’ler civarında seyrediyor. 2-3 yıl önce daha yüksek olan oranlara baktığımızda iki Japon markadan Honda’da yerlilik oranı yüzde 19’a kadar inerken, Toyota ise yüzde 65 ile en yüksek yerlilik oranına sahip üretici konumunda. En yüksek yerlilik oranına ise traktörler sahip.

17.09.2017Ekonomi
Hedef  ilk beş

Hedef ilk beş

2016’da 2.5 milyar dolarlık ihracat ile 9’uncu olan Sakarya, bu rakamı 2017’de 5 milyar doların üzerine çıkarmayı planlıyor. SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, “Hedefimiz en çok ihracat yapan 5’inci il olmak” dedi.

5.07.2017Ekonomi
‘Yerli oto’ya TOBB talip

‘Yerli oto’ya TOBB talip

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOBB Genel Kurulu’nda “Size bir teklifim var, her yerde yapıyorum çünkü doğrusu hasretim. Gelen yerli otomobilimizi TOBB camiası içinden çıkaralım” dedi, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, delegelerin alkışları arasında “Siz yanımızda olun, biz bunu yaparız” diye konuştu.

24.05.2017Ekonomi
Yabancı markalı yerli araçlar

Yabancı markalı yerli araçlar

OTOMOTİV editörü Emre Özpeynirci, “Yerli yerinde bir yarış” haberinde Türkiye’de satılan araçların “yerlilik oranı”nı konu alıyor; “Türkiye’de üretilen araçların sayısı arttıkça yerlilik oranları da hızla yükseliyor” bilgisi veriyordu.

4.12.2016OkurTemsilcisi
Bakan Işıktan iddialı yerli oto açıklaması

Bakan Işık'tan 'iddialı' yerli oto açıklaması

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, "Yerli otomobil projesiyle ilgili çok iddialı gidiyoruz, çok ciddi bir çalışma yapıyoruz" dedi.  

20.04.2016Ekonomi
Tesla’yı biz ÜRETELİM

Tesla’yı biz ÜRETELİM

Silikon Vadisi’nin çılgın mucidi Elon Musk’un 35 bin dolar fiyatla 2017 yılı sonunda piyasa süreceğini açıkladığı yeni elektrikli aracı ‘Model 3’ 3 günde 280 bin sipariş aldı. Musk, Antalya’dan Londra’ya bedava gidebilecek bu aracı Amerika’nın dışında Avrupa’da da üreteceğini açıkladı. İşte bu noktada Türkiye devreye girip üretimi alırsa, gelecekte Avrupa otomotivine yön veren ülke oluruz.

6.04.2016Ekonomi
Otomobil üretimi ve ihracatında cumhuriyet rekoru kırıldı

Otomobil üretimi ve ihracatında cumhuriyet rekoru kırıldı

Otomotiv Sanayii Derneği verilerine göre, otomobil üretimi beklendiği gibi 2015 yılında rekor kırdı. Geçen yılın tamamında üretilen otomobil sayısı 1,36 milyon adet oldu.

7.01.2016Ekonomi
3.5 milyar TL’ye yerli oto atağı

3.5 milyar TL’ye yerli oto atağı

2015’i üretim, iç pazar, ihracat, ithalat ve istihdamda rekorlarla kapatan Türk otomotiv sektörü, 2016’da yerli otomobil atağına kalkacak.

3.01.2016Ekonomi
500 adet yerli otomobil almaya söz verdiler

500 adet yerli otomobil almaya söz verdiler

Bursa'nın İnegöl İlçesi’ndeki mobilya üreticileri Türkiye tarafından üretilecek yerli otomobilden 500 adet almaya söz verdiler.

29.10.2015Gündem
Bakan Işık o randevuyu neden iptal etti

Bakan Işık o randevuyu neden iptal etti?

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın 13 Ekim’de kamuflajlı görüntülerini paylaştığı ‘yerli otomobil’ prototipleriyle ilgili tartışma tüm hızıyla devam ediyor.

26.10.2015Ekonomi
Boyner: Uzmanlığımız elektrikli araç

Boyner: Uzmanlığımız elektrikli araç

Osman Fevzi Boyner, “2004’ten bu yana dünyanın en büyük dağıtım şirketlerine ve Avrupa’nın büyük belediyelerine elektrikli araç üretiyoruz. Elektrikli araç konusunda araştırma geliştirme yapıyoruz ve bir Türk şirketiyiz. 2012’de TÜBİTAK’ın çağrısına doğal olarak katıldık” diye konuştu.

24.10.2015Ekonomi
Çinliler Türkiyenin milli otomobil parasıyla fabrika kuracak

Çinliler Türkiye'nin 'milli otomobil' parasıyla fabrika kuracak

Türkiye’nin yerli otomobil üretimi için ilk etapta ödediği 40 milyon euro, batık durumdaki Çinli NEVS’a can suyu oldu. Şirket eylül ayında yayınladığı basın bülteni ile tüm borcunu ödediğini ve alacakları ile bir sıkıntısının kalmadığını açıkladı. NEVS firması, Çin aynı tarihte NV markasıyla üretim yapacağı fabrikanın temellerini atarak artık yoluna adeta Saab’sız devam edebileceğini ve Çin’in elektrikli milli otomobilini yapacağını da duyurdu.

21.10.2015Ekonomi
40 milyon Euro’luk yerli oto prototipleri İsveç’ten böyle gelmiş

40 milyon Euro’luk yerli oto prototipleri İsveç’ten böyle gelmiş

Bakan Fikri Işık’ın dün ‘ilk etapta 40 milyon Euro ödedik’ dediği, İsveç’te geliştirilen yerli otomobil prototipleriyle ilgili detaylar netleşiyor. Çinli NEVS ile TÜBİTAK arasındaki anlaşma belgeleri araçların teslim tarihi ve özelliklerini yansıtıyor. Araçlar sorun çıkınca 7 Haziran’daki seçime yetişmemiş, ek sözleşme yapılmış.

20.10.2015Ekonomi
Bakan Işık: Volkswagen Jetta ve Caddy satışını bu akşam askıya alıyor

Bakan Işık: Volkswagen Jetta ve Caddy satışını bu akşam askıya alıyor

Bilim ve Sanayi Bakanı Fikri Işık, Volkswagen'in bu akşam itibariyle Jetta ve Caddy'de 1.6 dizel motorlu araçlarının satışını gönüllü olarak durduracağını açıkladı ve yerli otomobil ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Işık, İsveçli SAAB ile çalışmanın Türkiye'ye maliyetinin 40 milyon Euro olduğunu belirtti.

20.10.2015Ekonomi
‘Milli’ Cadillac

‘Milli’ Cadillac

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ocak 2011’de Başkabanlık döneminde ilk olarak TÜSİAD Genel Kurulu’nda dile getirdiği ve hükümetin 2023 programı içindeki en önemli hedeflerden biri olan ‘Yüzde 100 Türk malı otomobil üretimi’ tam bir komediye dönüştü.

13.10.2015Ekonomi
Yerli otomobil: Milli değil devşirme

Yerli otomobil: Milli değil devşirme!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın dün kamuflajlı görüntülerini paylaştığı yerli otomobil prototip-lerinin içinden Saab tarafından İsveç’te geliştirilip üretilen 9-3 modeli ile aynı platformda üretilen kardeşi Cadillac BLS çıktı. Yerli otomobilin fotoğraflarını görenler küçük çaplı bir şok yaşarken, sosyal medyada, ‘Milli Cadillac’ yorumları yapıldı.

13.10.2015Ekonomi
Yerli otonun ŞİFRELERİ

Yerli otonun ŞİFRELERİ

Bakan Fikri Işık’ın ‘Çalışmalarda ikinci faza geldik. Ay sonu 3 prototip hazır’ diye açıkladığı yerli otomobil projesiyle ilgili tek bildiğimiz, işin içinde TÜBİTAK’ın olduğu. Onun dışında hangi şirketlerin destek verdiği, kimlerle geliştirildiği, tasarımını kimin yaptığı, hangi şirketlerin tecrübelerinden yararlanıldığı hâlâ gizemini koruyor. Bu noktada projeye yakın bazı kaynaklardan elde ettiğim bilgiler açıkçası şifreleri çözmemi sağladı. İşte o şifreler....

17.08.2015Ekonomi
Uçan otoya sac yapacak

Uçan otoya sac yapacak

Türkiye’nin ağır sanayi devi Erdemir Grubu, 120 milyon dolarlık yatırımla otomotive yönelik yeni ‘sac’ fabrikası kuruyor. Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, “Otomotiv uçuşa geçti, biz de vitesi yükselttik” dedi.

13.07.2015Ekonomi

Yazar Sonuçları

‘Aslan’ payını Fas’a kaptırdık

Fransız PSA Grubu, yeni Peugeot 208, 301 ve Citroen Elysee modellerini 2019 yılından itibaren Fas’ta 650 milyon dolar yatırımla inşasına başladığı yeni fabrikada üretecek. Bu fabrika için önce Türkiye düşünülmüş ama siyasi sebeplerden dolayı vazgeçilmiş.

8.07.2018

Yerli oto CEO’sunu ‘beyin avcısı’ buldu

TÜRKİYE’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin CEO’luğu için Alman devi Bosch’un kıdemli başkan yardımcısı Gürcan Karakaş’ın adı ilk geçtiğinde kendisine mesaj atıp sordum:

16.06.2018

Yerli otomobilde ‘Kök’lü değişim

GEÇEN yıl ekim ayı sonunda borsada Karsan hisselerinde ciddi bir hareketlilik yaşandı. Hisseler, şirketin yerli otomobili yapacak firmalar arasında yer aldığının iddia edilmesiyle yüzde 15’ten fazla yükseldi.

10.06.2018

HAYAL ETTİ BİN KİŞİ ÇALIŞTIRIYOR

Otomotiv üzerine okudu ancak akademik olarak da kendisini yetiştirdi. Tofaş’ta çalışma hayatı şekillendi. Fabrikanın ihtiyacı olan malzemelerin temininde dışarıdaki firmaya destek olurken, kendi işini kurdu. İş işi doğurdu. Bugün 3 ayrı fabrikada 52 bin metrekare alanda, bin kişiye istihdam sağlıyor. A Plas Genel Otomotiv Mamülleri Genel Müdürü Arif Ağaoğlu, “Teşebbüs et de hayal olsun güneşe varmak” diyor.

2.06.2018

Dev şirketler artık benzinli kiralıyor

GEÇEN hafta Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği’nin (ACEA) 2018 yılı raporuna yer vererek, Avrupa’da dizel talebinin 1 yıl gibi kısa bir sürede yüzde 50 seviyesinden 37’e indiğini yazdım.

13.05.2018

Kurlar yerliyi hatırlatıyor

Dolar belimizi büküyor. Geçen yıl Nisan sonu dolar kuru 3.55 düzeyindeyken geçen hafta 4.20’yi geçti. Artış yüzde 20. Diğer bir deyişle yüzde 20 fakirleştik.

8.05.2018

Beştepe’de göçük zirvesi

JAPON Honda tarafından Gebze’de üretilen yeni Civic Sedan modeli ile ilgili olarak uzun zamandır süren bir sıkıntı ve tartışma var. Problem araçların tavanı taşıyan arka sütununda, yani C sütunu diye bilinen bölümde oluşan eziklerden kaynaklanıyor. Yani hiç dış bir etken olmadan aracın üzerinde ezikler ve göçükler meydana geliyor.

26.11.2017

Yabancılar 511 milyon $’lık alım yaptı

Son dönemlerde faiz ve döviz tarafında yaşanan yükselişler, ‘Yabancı çıkıyor’ mu sorusunu akla getirse de, bunun doğru olmadığı, yabancıların bu durumu fırsata çevirdiği görüldü. Yabancılar 27 Ekim haftasında 63 milyon dolarlık hisse senedi, 448 milyon dolarlık da tahvil ve bono alımı yaptı.

4.11.2017

Yabancı markalı yerli araçlar

OTOMOTİV editörü Emre Özpeynirci, “Yerli yerinde bir yarış” haberinde Türkiye’de satılan araçların “yerlilik oranı”nı konu alıyor; “Türkiye’de üretilen araçların sayısı arttıkça yerlilik oranları da hızla yükseliyor” bilgisi veriyordu.

4.12.2016