MENÜ

Yerel Gıda

Yerel Gıda ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yerel Gıda haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.347 Yerel Gıda haberi bulunmuştur.

Yerel Gıda Haberleri

Uluslararası Gastroantep Festivali başlıyor

Uluslararası Gastroantep Festivali başlıyor

Güneşten, topraktan, tarihten gelen yerel lezzeti tüm dünyaya tanıtmak amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali (GastroAntep) başlıyor.

11.09.2019Seyahat
Tatilde her gün 295 ağaç dikmeye ne dersiniz

Tatilde her gün 295 ağaç dikmeye ne dersiniz?

Dünya, yeryüzündeki eylemlerimiz nedeniyle hemen her gün değişiyor. Sıklığı ve süresi giderek artan sıcak dalgaları, beklenmedik seller, yok olan ormanlar, kirlenen sular... Gezegenin geleceği için alışkanlıklarımızı değiştirmeyi öğrenmemiz lazım. Seyahat de onlardan biri. ‘Eco-bnb’ bu alanda daha yeni yeni kendine yer bulmaya çalışan bir uygulama. Tıpkı Airbnb gibi ama kataloğunda doğaya saygılı tesisler var. Doğaya, ekonomiye ve yerel topluluklara saygı duyan bir turizm türü olarak öne çıkan gezme yöntemini mercek altına aldık.

16.07.2019Seyahat
Geleneksel yemeklerimiz unutuldukça mutfağımız fakirleşiyor

Geleneksel yemeklerimiz unutuldukça mutfağımız fakirleşiyor

Tam 30 senedir restoranı Çiya Sofrası’nda yerel ve geleneksel yemekler sunuyor, onları uluslararası alanda tanıtmaya çalışıyor. Yıllara yayılan bu çabanın son ürünü ise bu coğrafyaya ait tam 550 tarife yer verdiği ‘The Turkish Cookbook’ oldu. Şef Musa Dağdeviren’le dünyaca ünlü yayınevi Phaidon etiketiyle yarın çıkacak İngilizce kitabını ve unutulmuş lezzetlere sahip çıkmanın önemini konuştuk.

31.03.2019Hürriyet Pazar
İyi gıda, iyi hayat: Ochi Food

İyi gıda, iyi hayat: Ochi Food

81. sayımızın Girişimcilik sayfasında zorlu bir hastalık sürecini girişimine de ilham veren sağlıklı beslenme yöntemleriyle aşan Ochi Food’un kurucusu Tuğçe Ergün ile umut ve inanç dolu bir sohbet gerçekleştirdik.

22.02.2018Kampüs
Hasankeyf’e akademik destek

Hasankeyf’e akademik destek

Batman’ın 10 bin yıllık tarihi ilçesi Hasankeyf için özel bir yükseköğretim kurumu ile Hasankeyf Kaymakamlığı arasında protokol imzalandı. İki kurum arasındaki ortaklık kapsamında ilçede birçok proje hayata geçecek.

11.11.2017Eğitim
Mutfakta devrim ‘çöp’ten çıkacak

Mutfakta devrim ‘çöp’ten çıkacak

Büyük şefler, ‘artık malzemeler’den harikalar yaratıyor; gastronomi dünyası daha yeşil şefleri, restoranları, hatta gurmeleri konuşuyor. Yeni akıma, ‘yeşil şef’ Arthur Potts Dawson ile daha yakından baktık.

25.12.2015Hürriyet Pazar
Venezuelalılar temel ihtiyaç maddeleri için saatlerce kuyrukta bekliyor

Venezuelalılar temel ihtiyaç maddeleri için saatlerce kuyrukta bekliyor

Ekonomik krizle boğuşan Venezuela’da marketler giderek artan bir biçimde yağmacıların hedefi oluyor.

7.08.2015Dünya
İki yakanın slow-food’çuları Patmos’da buluşuyor

İki yakanın slow-food’çuları Patmos’da buluşuyor

ULUSLARARASI Slow Food Hareketi’nin Türk ve Yunan üyeleri, 25- 26 Temmuz’da, Yunanistan’ın Patmos Adası’nda buluşacak. On iki adanın kuzey bölümünde yer alan 3 bin nüfuslu Patmos; Aegean Slow Food Festival (Ege Slow Food Festivali) kapsamında, iki ülkenin "İyi, Temiz ve Adil" gıda savunucularının çeşitli etkinliklerine sahne olacak.

20.07.2015Ege
İzmirde gastronomi kongresi

İzmir'de gastronomi kongresi

TRAVEL Turkey İzmir Turizm Fuarı kapsamında bu yıl ilk kez uluslararası bir kongre organize edilecek. Gastronomi konusunda dünyanın önde gelen 24 kentin oluşturduğu Dünya Gurme Şehirler Ağı'nın (Reseau Delice) üyesi olan İzmir, Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi'ne ev sahipliği yapacak.

6.07.2015Ege
Nisanda Abant’ta beş farklı çiğdemi aynı anda görürsünüz, bu bir mucizedir

Nisanda Abant’ta beş farklı çiğdemi aynı anda görürsünüz, bu bir mucizedir

İbrahim Sözen (44), İstanbul’da bir otelde resepsiyon görevlisi. Tutkusu çiğdemler. 15 yıldır, gözlem için şehir şehir geziyor.

6.04.2014Seyahat
Gerçek aşıkları Prag’a kışın gider

Gerçek aşıkları Prag’a kışın gider

Endüstri mühendisi Vildan Özdemir (46), 25 yıldır eşiyle dünyayı geziyor. Programlı uzun yolculukların yanısıra her fırsatta 3-4 günlük kaçamaklar yapıyorlar. Bugüne kadar 30 ülkede 200’e yakın şehir gördü. Müzik, yemek, fotoğraf temalı geziler planlayan Özdemir, geçen ay Prag’a gurme temalı bir gezi yaptı.

2.03.2014Seyahat
Sıradan şeylerin destanı Yavaş TV

Sıradan şeylerin destanı Yavaş TV

Ateş başında kıvılcımları izlemek, bir koltuğa kıvrılıp örgü örmek, lacivert sularda süzülen bir geminin arkasındaki köpüklere dalmak... Sadeliğin hükmünün sürdüğü, basit ihtiyaçlarla biçimlenen bir dünyayı özleyenlerin sayısı artıyor. ‘Yavaş yaşam’ akımı, şimdi Norveç üzerinden televizyona da ulaştı

13.07.2013Kelebek
Sporcularımıza hiçbir borcumuz yok

"Sporcularımıza hiçbir borcumuz yok"

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, bu sezon sonundan itibaren sporculara geçmişle alakalı borçlarının kalmayacağını söyledi.

24.02.2013Futbol
İtalya’da şarap eşliğinde tarhana

İtalya’da şarap eşliğinde tarhana

HER pazar yerel ürünlerle kurulan ve geçtiğimiz mart ayında Uluslararası Slow Food Hareketi tarafından dünyanın 28. Yeryüzü Pazarı (Earth Market) ilan edilen Foça Yerel Pazarı’nın kurucusu Slow Food Foça Zeytindalı grubu üyeleri, İtalya’nın Torino kentinde Türkiye’yi temsil etti. Açılan stantta tadımı yapılan tarhana ve Foça Karası şarabı, büyük ilgi gördü.

10.11.2012Ege
Siyez bulguru İtalya’da

Siyez bulguru İtalya’da

Anadolu’nun en eski buğday türlerinden “siyez”in bulguru, 25 Ekim’de Torino’da başlayan Toprak Ana yerel ürünler fuarında Türkiye’yi temsil ediyor.

25.10.2012Ekonomi
Dünyanın 28’inci yeryüzü pazarı

Dünyanın 28’inci yeryüzü pazarı

İzmir Foça’da pazar günleri kurulan, yerel üreticilerin doğal şartlarda yetiştirdiği ürünlerin satıldığı yerel pazar, Slow Food Hareketi’nce ‘yeryüzü pazarı’ ilan edildi.

19.03.2012Ege
Dünyanın 28inci Yeryüzü Pazarı Türkiyede

Dünyanın 28'inci Yeryüzü Pazarı Türkiye'de

İZMİR’in Foça İlçesi’nde, pazar günleri kurulan, yerel üreticilerin doğal şartlarda yetiştirdiği ürünlerin satıldığı pazar, uluslararası Slow Food hareketi tarafından ’Yeryüzü Pazarı’ ilan edildi. Foça Yeryüzü Pazarı’nın dünyadaki 28’inci pazar olduğu belirtildi.

19.03.2012Gündem
Dünyanın 28. yeryüzü pazarı Foçada

Dünyanın 28. yeryüzü pazarı Foça'da

Foça'da pazar günleri kurulan, yerel üreticilerin doğal şartlarda yetiştirdiği ürünlerin satıldığı ‘Yerel Pazar’ uluslararası Slow Food Hareketi tarafından ‘yeryüzü pazarı’ ilan edildi.

19.03.2012Ege
Gıdacılar Avrupa’daki gibi bir ‘deklarasyon’  istiyor

Gıdacılar Avrupa’daki gibi bir ‘deklarasyon’ istiyor

Son günlerde Avrupa’da elden ele dolaşan “Avrupa Gıda Deklarasyonu”na Türkiye’den imza atan ilk hazır yemek üreticisi Keyveni Kurumsal Hazır Yemek Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Çelik, benzer bir deklarasyonun Türkiye’de de acilen yayınlanması gerektiğini dile getirdi.

6.04.2010Ekonomi
Köy evleri, tepeleri rengárenk sürpriz şehri

Köy evleri, tepeleri rengárenk sürpriz şehri

İstanbul’daki Milli Reasürans Sanat Galerisi’nin yöneticisi Amelie Edgü (70) Hollanda doğumlu. Yaklaşık 40 yıldır Türkiye’de yaşıyor. Hakkari’den Artvin’e, Edirne’den Kastamonu’ya gitmediği, görmediği şehir kalmamış. Lise yıllarında Avrupa’da başladığı keşif yolculuklarını 1991’den bu yana dünyanın uzak köşelerinde sürdürüyor.

9.11.2008Seyahat
Gıda krizi 22 ülkeyi tehdit ediyor

Gıda krizi 22 ülkeyi tehdit ediyor

Kanlı ayaklanmalara neden olan gıda krizinin en çok tehdit ettiği 22 ülke açıklandı.

28.05.2008Dünya
TÜSİADdan sanayi raporu

TÜSİAD'dan sanayi raporu

TÜSİAD’ın “Türkiye Sanayisine Sektörel Bakış” raporunda, Türkiye’nin son dönemlerde gerçekleştirdiği ekonomik büyüme ve ihracat artışında temel itici gücünün imalat sanayii sektörü olduğu, sektörün başarılı bir büyüme performansı izlediği dile getirilerek, sektörün Türkiye’de uzunca bir süre daha temel itici güç olma özelliğini koruyacağı kaydedildi.

27.05.2008Ekonomi
Sivas, GS’yle 1 milyon YTL kazanacak VIP konuklar Vali Konağı’nda yatacak

Sivas, GS’yle 1 milyon YTL kazanacak VIP konuklar Vali Konağı’nda yatacak

Bu pazar Sivas’ta oynanacak Galatasaray-Sivasspor maçı öncesinde maç biletleri tükenirken, otellerde yer kalmadı. Otellerde yer kalmadığı için Sivas Valisi Veysel Dalmaz başta olmak üzere tüm Sivas yönetimi Galatasaraylı VIP konukları evlerinde ağırlayacak. Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım, kritik maçın birkaç gün içinde şehir ekonomisine en az 1 milyon YTL kazandırmasını bekliyor.

30.04.2008Spor Arena
Bakan Pakdemirliden Macaristanda Barış Pınarı mesajı

Bakan Pakdemirli'den Macaristan'da "Barış Pınarı" mesajı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Suriye'deki varlık sebebimiz kendi güvenliğimizi ve yerel toplulukların güvenliğini sağlamak. Biz PKK/PYD ve DEAŞ ile mücadele ediyoruz. Orada yaşayan Kürtlerle, Araplarla, Türkmenlerle, Süryanilerle savaşmıyoruz. Avrupa Birliği, ABD, Arap Birliği ve birtakım ülkelerin kınayan ifadeler kullanması ve bildiriler yayınlaması bizi üzdü. Bu süreçte Macaristan'ın yanımızda olması bizi memnun etti" açıklamasında bulundu.

15.10.2019Ekonomi
Japonyada Hagibis Tayfununda ölü sayısı artıyor

Japonya'da Hagibis Tayfunu'nda ölü sayısı artıyor

Japonya'da hafta sonu 6 bölgede etkili olan Hagibis Tayfunu nedeniyle ölenlerin sayısı 68'e yükseldi.

15.10.2019Dünya
Hagibisin adı kaldı

Hagibis'in adı kaldı

Japonya’da 6 bölgede etkili Hagibis tayfunu bölgeyi terk ederken, geride tam 40 can kaybı ve halen aranan 17 kayıp bıraktı.

15.10.2019Dünya
Japonya’da süper tayfun Hagibis alarmı

Japonya’da süper tayfun Hagibis alarmı

Japonya’da bugün etki göstermeye başlayan Hagibis Tayfunu nedeniyle bir kişi hayatını kaybetti. Yüz binlerce kişi için tahliye uyarısı yapılırken, 27 bin hane elektriksiz kaldı. Tüm uçak ve tren seferleri iptal edildi.

12.10.2019Dünya
Atıl tarım alanları için arazi bankacılığı çözümü

Atıl tarım alanları için arazi bankacılığı çözümü

Yeni Ekonomi Programı ile atıl tarım alanlarının üretime kazandırılması hedeflenirken, bu amaçla arazi bankacılığı sisteminin kurulması için altyapı düzenlemesi yapılacak.

10.10.2019Ekonomi
Enflasyonun direncini kıracak tedbir geliyor

Enflasyonun direncini kıracak tedbir geliyor

Gelecek 3 yıllık dönemde kamunun yönlendirdiği bazı fiyat ve ücretlerde, enflasyon yerine Yeni Ekonomi Programı enflasyon hedeflerine göre ayarlamalar yapılacak.

5.10.2019Ekonomi
Market fiyatlarını karşılaştırmada mobil dönem

Market fiyatlarını karşılaştırmada mobil dönem

Yeni Ekonomi Programı'ndaki hedefler doğrultusunda kurulacak mobil uygulama sayesinde, gıda fiyatları başta olmak üzere vatandaşlara marketlerdeki fiyatları karşılaştırma olanağı tanınacak.

1.10.2019Ekonomi
Süreyle ilgili takvim işliyor

"Süreyle ilgili takvim işliyor"

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için gittiği New York’tan ayrılmadan önce beraberindeki gazetecilerin sorularını yanıtlarken, “Suriye’de güvenli bölge konusunda verdiğimiz süreyle ilgili takvim işliyor. Takvim işlerken biz de bütün tedbirlerimizi almış bulunuyoruz. Son dönemde bölgede uçaklarımızı da uçurduk. Uçaklarımızın burada uçuşu herhalde boşuna değil. Basit bir seyrüsefer değil” dedi. Erdoğan’ın sorulara verdiği yanıtları şöyle:

26.09.2019Gündem
Tarım eğitimi istihdam kapısı oldu

Tarım eğitimi istihdam kapısı oldu

FAO'nun Tarım ve Orman Bakanlığı ile düzenlediği tarım eğitimi programı Şanlıurfa'da yaşayan Suriyeliler ve yerel halk için iş kapısı açtı.

26.09.2019Ekonomi
Bakan Varank: 5 milyon lira bütçeli mali destek programı planlıyoruz

Bakan Varank: 5 milyon lira bütçeli mali destek programı planlıyoruz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansımız, coğrafi işaretli ürünlerden elde edilen geliri artırmayı kendine hedef koydu. Böylece hem kırsal kalkınmaya hem de gelirin tabana yayılmasına katkı sunmuş olacak. Bu amaçla 5 milyon lira bütçeli mali destek programı planlıyoruz. Program çerçevesinde; tescille kazanılan haklara ilişkin izleme ve denetim sistemleri kuracak; coğrafi işaretli ürünlerin ortak üretimi, satışı ve pazarlanması, bunların turizm değerine dönüşmesi gibi önceliklere destek vereceğiz" dedi.

19.09.2019Ekonomi

Yazar Sonuçları

Bursa’nın UNESCO sevdası

Bursa’nın 2000 yılında başlayan ve 2014 yılına kadar süren 14 yıllık Dünya Mirası Listesi’ne girme hayali, UNESCO’nun 2014 yılındaki kararıyla gerçek oldu.

29.06.2019

‘Yarının Menüsü’ için, bugün!

…Kahveyle göz gözeyiz. Bir o uymuyor tanıma. Yerel değil zira, başka uzak galaksilerden…

11.10.2017

Yerli malı yurdun malı, herkes onu kullanmalı...

İlkokulun en eğlenceli yanlarından biri, belirli günler ve haftalardı; özellikle de Yerli Malı Haftası. Ders saatinde beslenme teneffüsü yapmak gibi bir şeydi. Çoğunlukla sadece bir gün kutlanırdı ama ne gün! Öğretmene bağlı olarak hamur işlerinden kuru yemişlere, zeytinyağlı yaprak sarmadan çeşitli meyvelere herkesin okula bir yiyecek getirdiği ve getirdiklerini arkadaşlarıyla paylaşıp döke saça yediği bir güzel gündü. Arada da kompozisyonlar, şiirler, herkesin bir yurdum meyvesi kılığına girip kendini övdüğü o meşhur ront…

13.02.2017

Gelecek hayal ettiğimiz gibi olmayacak

2. İSTANBUL TASARIM BİENALİ bu pazar sona eriyor.

11.12.2014

160 km diyeti zayıflatıyor ama koşarak değil, yiyecek bulunmadığı için

Bugün Türkiye dahil, dünyanın dört bir yanında zincirleme yeşil protesto eylemleri yapılacak. Maksat, geçen pazartesi Montreal’de başlayan BM İklim Değişikliği Konferansı üzerinde baskı oluşsun.

3.12.2005

45 yıllık bir öykü: Akkuyu

Nükleer Karşıtı Platform (NKP) en önemli toplantılarından birisini Mersin Mezitli’de gerçekleştirdi. Toplantının ana teması ‘Nükleer Tehlikeye Karşı Mersin Buluşması’ idi. Geçen pazar günkü toplantının katılımcıları arasında sadece aktivistler değil, nükleer fizikçiler de vardı.

16.10.2019

İzmir Gastro Fest’in teması bu kez ‘Pazarlar’

İki yıl önce Türkiye’nin önde gelen turizmcilerinden İtalTur’un sahibi Hande Arslanalp, İzmir Gastronomi Turizmi Kongresi sırasında İzmir’de bir gastronomi festivali yapalım fikrini ortaya atmıştı. O tüm koordinasyonu üstlendi. Bir grup fahri İzmirli olarak Gila Benmayor, Gamze İneceli, Metin Suerkan ve ben işin bir ucundan tuttuk.

5.10.2019

‘Herkese benzeme Kastamonu’

Yemek kültürünün başkentliğine Hatay, Gaziantep ve Adana’dan sonra Kayseri ile birlikte Kastamonu da talip oldu dersek hiç şaşırmayın... Anadolu’da Amasya ile birlikte görülecek en dikkat çekici şehirlerden biri olduğunu da söylemek gerekiyor.

2.10.2019

Sonbaharda yazlık yerler

Eylülün ilk üç haftasını Ege ve Akdeniz’de dolaşarak geçirdim sayılır. Tura Alaçatı ve Çeşme’den başladım. Bodrum ve Antalya ile devam ettim.

21.09.2019