MENÜ

Yeme İçme Alışkanlıkları

Yeme İçme Alışkanlıkları ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yeme İçme Alışkanlıkları haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 135 Yeme İçme Alışkanlıkları haberi bulunmuştur.

Yeme İçme Alışkanlıkları Haberleri

Koku uzmanlığı artık bir meslek

Koku uzmanlığı artık bir meslek

Koku Kültürü Derneği’nin çalışmalarının ardından koku uzmanlığı artık bir meslek olarak kabul edildi. Konu hakkında konuştuğumuz Bihter Türkan Ergül, koku uzmanlarının kozmetik sektöründe sadece parfüm satış yerlerinde değil kokunun olduğu her yerde çalışabileceğini, iyi bir eğitimle parfümör de olabileceklerini belirtiyor. Parfümörlerin ücretleri yurtdışında 50 bin doları buluyor.

Mustafa Kemal Atatürkün en sevdiği yemekler

Mustafa Kemal Atatürk'ün en sevdiği yemekler

Ulu Önder Atatürk'ün en sevdiği yemekler ve yeme içme alışkanlıkları...

Ninelerin tarifleri turistik tesislerin menüsüne girecek

Ninelerin tarifleri turistik tesislerin menüsüne girecek

Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) Başkanı Zeki Açıköz, turistik tesislerde "İtalyan, Meksika, Fransız mutfağı" değil, Türk mutfağının sunulması, bunun da "kebap, döner veya pide"den ibaret olmaması gerektiğini belirterek, "TAFED olarak yaylalara, köylere, ustalarımızı gönderip annelerimizden, ninelerimizden dönemlerinin yemeklerinin tariflerini alıp turistik yerlerde sunabilmek için çalışma başlattık" dedi.

Kahve’nin dünyası büyüyor

Kahve’nin dünyası büyüyor

Dünyanın 6’ncı, Türkiye’nin en büyük kakao üreticisi olan Altınmarka Şirketler Grubu’nun bünyesinde hızla büyüyen  ‘Kahve Dünyası’ 5 yıl içinde dünyanın en büyük kahve zincirlerinden biri olmayı hedefliyor. Kahve Dünyası Genel Müdürü Kaan Altınkılıç, “Şu an yurtdışında 11 mağazamız var. Çin’de 100 mağaza açacağız, Amerika’ya gireceğiz.  Her yıl yüzde 30-40 büyüyoruz” dedi.

27.07.2018 Ekonomi
Genç erkekler yeni başlayan saç kayıplarını erteleyebilirler mi

Genç erkekler yeni başlayan saç kayıplarını erteleyebilirler mi?

Saç dökülmesi, hem erkeklerin hem de kadınların hayatının bir döneminde mutlaka karşılaşabilecekleri bir sorun. Kadınlarda saç dökülmesinin sebepleri çok çeşitlidir fakat erkeklerde dökülmelerin neredeyse tamamı genetik yatkınlığa bağlıdır. Genç erkeklerde görülen saç kayıplarıyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Saç Bakım Uzmanı Serap Öztürk Niya, genetik yatkınlığın ortadan kaldırılamayacağını fakat basit birtakım önlemlerle ve düzenli bakımla saç kalitesinin artırılabileceğini, kayıpların ertelenebileceğini söyledi.

19.07.2018Sağlık
Uyku düzenine ve sirkadiyen ritim bozukluğuna dikkat

Uyku düzenine ve sirkadiyen ritim bozukluğuna dikkat

Nobel Tıp Ödülü, bu yıl vücut saatinin işleyişini aydınlatan bilim insanlarına verildi. İnsanlar dahil canlı organizmaların 24 saatlik güne adapte olduğu bilinmesine karşın içsel saatin moleküler düzeyde işlendiği bilinmiyordu. Amerikalı 3 bilim insanı yaptıkları araştırmalar ile sistemin inceliklerini detaylı olarak açıkladılar.

6.10.2017Sağlık
Yemek pişirmeyi unutacak mıyız

Yemek pişirmeyi unutacak mıyız?

İzmirli üniversite öğrencisi Gül Aydın, staj yapmak üzere geldiği Almanya’nın Fürth kentindeki Kadınlar Müzesi’nde ‘Lezzetlerin Kültürel Belleği’ adıyla etkinlik düzenledi.

23.07.2017Dünya
Kırmızı biber deyip geçme

Kırmızı biber deyip geçme

16 bin Amerikalının 23 yıl boyunca yeme-içme alışkanlıkları incelendi ve kırmızı biber tüketenlerin ölüm riskinin daha düşük olduğu açıklandı.

16.01.2017Dünya
Kruvaziyer turizminde en popüler seyahat rotaları

Kruvaziyer turizminde en popüler seyahat rotaları

Gemiyle seyahat etmek başlı başına keyifli bir deneyim. Uğranan limanların güzelliği ise bu keyfi ikiye katlıyor. Kruvaziyer gemisiyle misafirlerine unutulmayacak tatil fırsatları sunan, en popüler 10 seyahat rotasını gemi seyahati yapmak isteyenlerin beğenisi için derledik.

11.01.2017Seyahat
Gemi seyahatlerinde 10 popüler rota

Gemi seyahatlerinde 10 popüler rota

Gemi yolculukları, çoğu zaman keyif verici ve dinlendiricidir. Yeni ufuklara yelken açar. Peki dünyada en iyi gemi yolculuğu nerede yapılır? İşte cevabı...

11.01.2017Seyahat
Erkeklerde kanser görülme sıklığı daha fazla

Erkeklerde kanser görülme sıklığı daha fazla

"Türkiye'de 100 binde 230 kişide kanser insidansı var. Bu oran erkeklerde 100 binde 270, kadınlar ise 100 binde 190 civarında. Dolayısıyla erkeklerde daha fazla kanser görülüyor."

5.04.2016Sağlık
Şekerli ve gazlı içeceğe dikkat

Şekerli ve gazlı içeceğe dikkat

ABD’de orta yaşlı 1000 kişinin yeme-içme alışkanlıkları ile sağlık durumlarını 6 yıl boyunca takip edildiği araştırmada şekerli, gazlı içeceklerin sanılandan çok daha büyük sağlık problemlerine yol açtığı görüldü.

12.01.2016Dünya
Expo 2015 Milano: Türkiye’nin en tatlı hali

Expo 2015 Milano: Türkiye’nin en tatlı hali

143 ülke, yüzlerce sergi, binlerce çalışan, milyonlarca ziyaretçi... Sanki tüm dünya Expo Milano’ya toplanmış; benzersiz bir cümbüş yaratıyor. ‘Dünya Fuarı’nın en huzurlu yeriyse Türkiye. Neden mi?

31.08.2015Seyahat
Japonyada yeraltı adeta  ayrı bir şehir gibi

Japonya'da yeraltı adeta ayrı bir şehir gibi

İstanbul’da yaşayan Avukat Serhat Sarısözen (33), tiyatro, edebiyat ve sporun yanı sıra seyahatle ilgileniyor. Türkiye ve dünyada çok sayıda yer gezdi. Hakkında birçok kitap okuduğu Japon kültürü hep merak ettiği bir konuydu. Sonunda bu merakının peşinden ülkenin en büyük ikinci şehri Osaka’ya gitti. Yüksek binaların altındaki yeraltı yaşamına, yemeklerine, mütevazı halkına hayran kaldı.

24.10.2014Seyahat
Dünyayı doyuracak

Dünyayı doyuracak

Türkiye, Gürcistan, Makedonya, Tunus ve Suudi Arabistan’daki 10 havalimanı ile İDO’da yiyecek içecek hizmeti sunan TAV’ın yiyecek içecek şirketi BTA, 5 milyon Euro yatırımla yeni üretim tesisini devreye soktu.

27.06.2014Ekonomi
‘Yöresel lezzet’ ile 600 milyon ciro

‘Yöresel lezzet’ ile 600 milyon ciro

Menüsüne yöresel pizza çeşitlerini ekleyen Domino’s, yeni lezzetlerinin ilki olan ‘Konyalım’ı insansız hava aracı DominoCopter ile birlikte tanıttı.

18.09.2013Ekonomi
Ustalardan tiyatro tüyoları

Ustalardan tiyatro tüyoları

Hepsi ortak paydada buluşuyor tabii; emek, disiplin ve tutku. Ama her birinin kendine özgü metotları, alışkanlıkları ve olmazsa olmazları var.

11.01.2013Kelebek
THY, rotayı Balkanlara çevirdi

THY, rotayı Balkanlara çevirdi

New York'ta düzenlenen toplantıda, Balkanülkelerinden gelen THY ofis yöneticilerineşirketin yeni Balkanlar Stratejisi anlatıldı

21.01.2012Ekonomi
Manken hastalığı madalya getirdi

Manken hastalığı madalya getirdi

Anaroksiya nevrosa’ya yakalanan sınıf arkadaşlarından esinlenerek araştırma yapan Cem Bakioğlu Anadolu Lisesi öğrencileri Elif Kütük ve Ezgi Yazıcı, Psikoloji Dalı’nda bronz madalya kazandı.

26.06.2011Ege

Evliya Çelebi’nin çabası hepimize örnek olsun

2011, seyahatname türünün anıtsal örneğini yazan Evliya Çelebi’nin doğumunun 400’üncü yılı. Bu nedenle Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nce (UNESCO) Evliya Çelebi Yılı ilan edildi. Ne yazık ki Evliya Çelebi’den sonra, bu alanda onun kadar kapsamlı eser yazan Türk çıkmadı. Siz siz olun, bir gezi defteri edinin. Ve bıkmadan usanmadan yazıp, gezilerinizi ölümsüzleştirin...

23.01.2011Kelebek
Çocuklar nasıl beslenmeli

Çocuklar nasıl beslenmeli?

Çocukların yeme içme alışkanlıkları bizden farklıdır ama nedense biz büyükler bu farklılığı görmezden geliriz.

28.02.2010Kelebek
35 yaş üstündekiler daha efkarlı

35 yaş üstündekiler daha efkarlı

Sigara içme alışkanlıklarını belirlemeye yönelik yapılan araştırmada 55-64 arasındakilerin fazla sigara içtiği ortaya çıktı.

20.01.2010Gündem

Yazar Sonuçları

Bodrum’un Ceyrek Efe’si

Kanal D’de yayınlanan “Anadolu Lezzetleri” programımız için sıradaki durağımız Bodrum’du. Geliniyle birlikte “Çeyrek Efe” adlı restoranı işleten Saniye Demirkıran, bizi bu mekanda ağırladı.

11.08.2018

Pioppi’nin sırrı ne?

Pioppi küçük, sakin, keyifli, genetiği ile oynanmamış tarihi bir İtalyan kasabası. Bu hoş beldede yaşayan şanslıların yaşam süreleri dikkat çekecek kadar uzun.

8.11.2017

Antik sofrada kadının adı yok

Antikçağın yeme-içme alışkanlıkları konusunda ne bulsam okurum. Şölenleri, neler yendiğini, bugünkülere hiç benzemeyen şarapları, dönemin gurmelerini, sokak satıcılarını... Antikçağ, bugünden daha rafine, çok daha lezzetliymiş!

1.07.2017

Eski ağza yeni taam

Ramazan’la beraber herkes sofra çeşitlemesi konusunda zenginlik arayışına girer. Sine Boran Art’ın yazdığı ve fotoğrafladığı ‘Çerkes Kızından Tarifler’, size bu çeşitliliği sağlayacak.

9.06.2017

Başkent’te bir saray mutfağı

Osmanlı’nın ulaştığı geniş coğrafyanın farklı noktalarında yer alan yöresel lezzetlerin incelikli biçimde harmanlanması ile oluşan yeme-içme alışkanlıkları genel olarak ‘saray mutfağı’ adıyla anılıyor.

24.09.2016

Kuzu sırtı şişe geldi

Ankara’da doğup, büyüyen lezzet duraklarının, bir şube ile İstanbul’a açılma hayali her zaman vardır.

23.01.2016

Çocuklarda Florür Kullanımı Gerekli mi?

Oğlumun okulundan eve gelen kağıtta florür işlemi için izne onay verip vermeyeceğimi soruyordu.

3.06.2015

Anadolu’nun mutfak mirası

Şanlıurfa’da bulunan Göbekli Tepe’de gerçekleştirilen kazılarda elde edilen bulgular, yaklaşık 11 bin 600 yıl öncesine ışık tutuyor. Bilim insanları, dünyanın en eski kültürel etkileşim merkezlerinden biri olan bu bölgenin insanoğlunun “beslenme” konusundaki alışkanlıklarını değiştirdiğine inanıyor. Konya’daki Çatalhöyük ise 9 bin yıl önce yerleşim alanına dönüştürülmesi ile dikkat çekiyor.

27.11.2014

Ayrılıkta acı var…

Her insan bir diğerinden farklıdır, biricik ve özeldir. Yaradılışımız böyle. İyi ki de böyle.

31.05.2014

İdeal değil sağlıklı kilo

Son yıllarda ideal kilo değil, sağlıklı kilo aralığı daha güvenilir bir kavram olarak kabul ediliyor. Özellikle aktif bir hayatınız varsa, hele bir de haftada 3-4 gün düzenli egzersiz yapıyorsanız birkaç kiloluk yağ birikimini lütfen ciddiye almayın.

10.05.2014

Sizin hikâyeniz hangisi?

Herkesin bir kilo hikâyesi var ve bu son derece normal.

21.02.2014

Antikçağda sıradan bir öğün

Bizim yeme-içme alışkanlığımız yemeklerde önce çorbayı, sonra ana yemeği ve salatayı ardından da varsa tatlıyı yemeye odaklanmıştır.

11.10.2013

Çay dünyayı güzelleştirir

Ben bir çay müptelasıyım. Ama biliyorum; yalnız değilim. Kişi başına yıllık 2.8 kilogramla Türkiye’nin en çok çay tüketen ülke oluşu bunun kanıtı. Hadi onu tanıyalım

7.12.2012

Tatilde aktif olun kilo almadan dönün

Tatil rahatlama, gevşeme zamanı. Sayılı günde onu ye, bunu yeme diye düşünmek istemiyoruz.

20.06.2011

Kilo programları neden başarısız

Yaklaşık 20 yıldır fazla kilolu insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum.

7.04.2011

Neden kilo alırız?

Bu sorunun tek cümlelik bir yanıtı var: “Kilo almaya programlı olduğumuz için!” İnsan bedeni yağ depolamaya ve depoladığı yağı korumaya yani kaybetmemeye programlıdır.

4.04.2011

Zorluklara rağmen

Kafkaslar denince aklınıza pek çok kültür geliyor değil mi? Çerkezler, Azeriler, Kırgızlar, Özbekler...

5.11.2010

Çocuklar nasıl beslenmeli?

Çocukların yeme içme alışkanlıkları bizden farklıdır ama nedense biz büyükler bu farklılığı görmezden geliriz. “Biz” deyince yalnız anne babalardan bahsetmiyorum. Öğretmenler, okul yöneticileri, besin endüstrisi, yiyecek içecek üreticileri ve tabiî ki medya da “biz”e dâhil.

27.02.2010

Karşıyakalılar çözümü ortak bulmalılar

ARAYA farklı konular girince Karşıyaka ile ilgili yazdığım yazının devamını getiremedim.

29.01.2010